Першим серйозним кроком на шляху до недовіри міському голові Івано-Франківська Анушкевичусу була V сесія Івано-Франківської міської ради (27 січня 2011 р.), де значного розмаху набув конфлікт між міським головою і депутатським корпусом довкола керівника КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Романа Шестопалова.
Останній вийшов на трибуну, щоб попросити у депутатів дозволу на кредит для комунального підприємства, натомість отримав перехресний допит про справи структури. Вердиктом депутатського корпусу стало визнання стану справ у «Водотехпромі» незадовільним і рекомендація звільнити з керівної посади Шестопалова та розглянути на сесії міськради кандидатуру нового керівника, а вже після цього говорити про кредит.
Проте каменем спотикання став пункт щодо розгляду кандидатури майбутнього керівника КП «Івано-Франківськводоекотехпром», оскільки таким чином міська рада перебирала на себе повноваження міського голови. Наполягання В. Анушкевичуса на тому, що згаданий пункт рішення суперечить закону і що міський голова, а не рада, призначає керівників комунальних підприємств, – не зупинило депутатів. Рішення все ж було прийняте з пунктом, проти якого протестував міський голова.
Як і було обіцяно депутатам, власним розпорядженням міський голова зупинив дію пункту рішення щодо розгляду на сесії кандидатури керівника КП «Івано-Франківськводоекотехпром», а пан Шестопалов залишився виконувати обов’язки директора. Проте дії мера Анушкевичуса не лише не знайшли підтримки серед депутатів, але й поглибили конфлікт між обранцями та міським головою.
На шостій позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради (10 лютого 2011 р.) так зване вето на згаданий пункт рішення було подолане. За це проголосували всі, крім нечисленної фракції Партії регіонів, яка утрималась. Після цього «злі язики» почали говорити про перспективу виголошення недовіри міському голові, адже проти нього практично весь депутатський корпус.
На сьомій сесії (24 лютого 2011 р.), говорячи про проблеми ЖКГ, депутати добралися вже й до передвиборчої програми міського голови, зокрема до пункту щодо реформування житлово-комунального сектору. На необхідності звітування В. Анушкевичуса за виконання передвиборчої програми попередньої каденції наполягав бютівець В. Стасюк. Річ потрібна і слушна, якби вона не була приводом для чергового прискіпування до міського голови. Адже пан Стасюк був депутатом попереднього скликання, і ніхто не відмовився б від нагоди заслухати також звіт про те, що з передвиборчої програми виконала його політична сила. Зрештою, сьома сесія підтримала ініційоване «Свободою» рішення і визнала роботу міського голови у сфері житлово-комунального господарства незадовільною.
Напередодні VIII сесії Івано-Франківської міськради лише ледачий не говорив, що на ній висловлять недовіру міському голові. Депутат Онуфріїв, голова фракції ВО «Свобода» у міській раді, заявляв, що не виключає оголошення недовіри Віктору Анушкевичусу, якщо той не звільнить керівника КП «Івано-Франківськводоекотехпром».
Тому, враховуючи наведені факти, можна було прогнозувати, що 17 березня стане останнім днем перебування В. Анушкевичуса на посаді міського голови Івано-Франківська. Проте восьма сесія дещо змінила хід подій. Депутати замість оголошення недовіри створили тимчасову депутатську комісію, яка вивчатиме ймовірне зловживання міського голови при використанні бюджетних коштів, а він, натомість, пішов на поступки та звільнив в.о. директора КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Романа Шестопалова.
Як результат, сформовано поле для різноманітних прогнозів та припущень Зокрема, чи показала міському голові «Свобода», яка має більшість у раді, хто визначає політику у міській раді? Чи тимчасова комісія лише відтермінує недовіру міському голові, назбиравши в ході своєї роботи більше аргументів?
Отже, можна очікувати, що питання недовіри В. Анушкевичусу ще не раз будуть піднімати у сесійному залі як прекрасний засіб натиснути на міського голову.
Довідка:
Моніторинг роботи Івано-Франківської міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.
За коментарями звертайтеся:
email: [email protected]