У четвер, 31 березня, відбулася 6-та сесія Чернівецької міської ради. На ній зареєструвались 60 депутатів, тобто повний склад ради. На порядок денний було винесено 31 питання. Але першим, незважаючи на те, що воно було у другій половині запланованого списку, депутати вирішили розглянути питання щодо недовіри міському голові Миколі Федоруку.

Сам факт цього голосування не став несподіванкою ні для журналістів, ні для мешканців міста. Про це депутати з опозиційної до мера більшості (а саме Партія регіонів – 18 мандатів, ВО «Батьківщина» – 17 мандатів, «Наша Україна» – 6 мандатів), та й сам міський голова неодноразово говорили на численних погоджувальних радах та попередніх сесіях.

Напередодні сьогоднішнього «бою» у стінах Ратуші, за всіма правилами воєнних дій, була проведена потужна інформаційна «арт-підготовка» на всеукраїнському рівні. У самому ж місті, окрім численних мітингів «за» і «проти», за два дні до 6-ї сесії з’явилися невідомо ким замовлені та невідомо ким встановлені білборди з написами «ВІН ІДЕ: підтримаємо бажання мера піти у відставку». Жодних вихідних даних на білбордах не було.

Перед самим голосуванням керівники фракцій, які входять у більшість, виступили в сесійному залі з критикою стану справ у місті та з позитивною оцінкою проробленої «більшовиками» роботи протягом VI скликання. Депутати констатували «настання нових часів у місті» оскільки міський голова Федорук керує вже 17-й рік поспіль.
Але у мера знайшлася і підтримка. Так, керівник фракції «Фронту Змін» (15 мандатів) оголосив, що вони не братимуть участь в цьому голосуванні, а представники фракції ВО «Свобода» (3 мандати) перед журналістами та камерами демонстративно порвали свої бюлетені для голосування.

Лічильна комісія оголосила порядок, який передбачав наступне: депутати повинні були підходити та брати бюлетені за списком, по черзі, відповідно до членства у фракції. Першими голосували «регіонали», потім представники ВО «Батьківщина», «нашоукраїнці», «свободівці», які порвали бюлетені, а також один позафракційний депутат. Для оголошення недовіри міському голові необхідно було набрати 2/3 голосів депутатів, тобто 41 голос.

Зрештою, голосами 42-х депутатів Чернівецькому міському голові Миколі Федоруку було висловлено недовіру.

Сам процес голосування можна назвати «змішаною системою фальсифікацій». Нагадаємо, що в місцевій пресі свого часу довго обговорювався процес обрання секретаря міської ради Михайлішина (Партія регіонів), яке, на думку багатьох, відбувалось із застосуванням спеціальної системи позначок депутатами в бюлетенях.
Цього разу була помічена ще й процедура фотографування бюлетенів та відкритого вкидання їх в урну. Загалом спостерігач від ОПОРИ підрахував 9 унікальних позначок на бюлетенях. Депутати, не соромлячись, із увімкненим звуком та спалахом фотографували свої бюлетені в кабінці для голосування, та демонстративно перед пресою та однопартійцями показували свій бюлетень.

Але після висловлення недовіри протистояння між депутатами та мером, яке тривало все шосте скликання міської ради, не завершилось. Так, вчора, 30 березня, відбулись збори ініціативної групи чернівчан із наміром провести місцевий референдум щодо розпуску міської ради. Ініціативу підтримав і міський голова. Також, враховуючи недостатню мотиваційну частину, рішення щодо висловлення недовіри дає підстави говорити про подальші судові розгляди його законності (довідка: жодного рішення суду щодо дій чи бездіяльності міського голови немає).

Довідка:
Моніторинг роботи Чернівецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Назар Тимощук,
координатор кампанії демократичного моніторингу ГМ ОПОРА у Чернівецькій області
тел.: 063 628 67 71