Технічний прогрес з місцевими нюансами
Новий рік приніс з Чернівецької Ратуші як приємні новини, так і не зовсім. Так, напередодні 3-го пленарного засідання 2-ї сесії Чернівецької міської ради, яке відбулося 25 січня, прес-служба міської ради розповсюдила інформацію про те, що надалі всі проекти рішень напередодні сесій будуть надсилатись в електронному форматі депутатам та представникам акредитованих ЗМІ.

Також на цій сесії було проведено першу інтернет-трансляцію засідання, щоправда, тільки в тестовому режимі. Дещо дивно, що для цього було обрано не офіційний веб-ресурс Чернівецької міської ради і не веб-сайт місцевої телерадіокомпанії (МТРК «Чернівці»), яка частково фінансується за кошти міського бюджету, а невідомий широкому загалу ресурс, який знаходиться в мережі Інтернет за адресою http://chernivtsy.tv/sesia.htm. До позитивів цієї події варто віднести те, що зараз на цьому ресурсі доступний для перегляду запис он-лайн трансляції попередньої сесії.

Інформація про скликання сесії та проекти рішень були завчасно розміщені на офіційному сайті. Прес-анонс з коротким описом питань, які виносилися на сесію, розповсюджувався прес-службою електронною поштою серед регіональних ЗМІ. Перешкод чи обмежень щодо недопущення будь-кого до сесії помічено не було. Всі представники ЗМІ, які виявили бажання бути присутніми, змогли зробити це безперешкодно.

На сесію було винесено 42 питання, серед яких традиційно основну частину склали земельні. Проте найбільше дискусій викликали перші два, які чітко продемонстрували протистояння, яке розгорається в стінах Чернівецької міської ради: «Про Регламент Чернівецької міської ради VІ скликання» та «Про Положення про постійні комісії Чернівецької міської ради VІ скликання».

Міський голова ледь не пішов обертом
Більшість, сформована депутатами Партії регіонів, «Нашої України» та, як не дивно, ВО «Батьківщина», у проект регламенту та положення про постійні комісії внесла норми, які суттєво обмежують повноваження мера.

У цьому проекті регламенту міської ради обмежується право міського голови ухвалювати певні рішення одноосібно, водночас наділяються додатковими повноваженнями самі депутати. Зокрема, депутати, згідно пропонованого регламенту, мають право голосувати за кандидатури заступників мера та склад виконавчого комітету як за пропозицією мера, так і самостійно висувати кандидатів на ці посади. Також депутати вирішили дозволити собі призначати керівників комунальних установ і підприємств самостійно. На останок, більшість спробувала відібрати гербову печатку у чинного міського голови Миколи Федорука. Зберігати її пропонували у секретаря міськради (депутата від Партії Регіонів – Віталія Михайлишина). Проте печатка таки залишилася у мера, бо для її переїзду до кабінету секретаря ради не вистачило 4 голосів.

Міський голова напередодні сесії звернувся до Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування за роз’ясненням з приводу правомірності окремих норм проектів Регламенту та Положення про постійні комісії Чернівецької міської ради. У роз’яснені, яке роздали представникам ЗМІ та депутатам, зазначено, що тільки Законом, а не регламентом місцевої ради, можуть визначатися повноваження міського голови та депутатів ради. Також регламент не може обмежувати повноваження міського голови, яким він наділений відповідно до Закону.

Незважаючи на сумнівну відповідність цього регламенту до закону, а також застереження міського голови, проект таки був «продавлений» голосами 35 депутатів з 58 присутніх (за: Партія регіонів – 16, ВО «Батьківщина» – 12, «Наша Україна» – 6, позафракційні – 1; утрималися: ВО «Свобода» – 2, ВО «Батьківщина» – 1; проти: «Фронт Змін» – 15; не голосували: ВО «Батьківщина» – 3, ВО «Свобода» – 1, позафракційні – 1). Прийняли депутати того дня й Положення про постійні комісії.

Далі ситуація розвивалася не традиційно навіть для толерантних Чернівців: міський голова наклав вето на ці два рішення, про що 28 січня (на третій день після голосування) повідомила прес-служба Чернівецької міської ради, і призначив на 10 лютого 3-тю сесію Чернівецької міської ради VІ скликання. На повторний розгляд сесії винесені також питання «Про Регламент Чернівецької міської ради VІ скликання» та «Про Положення про постійні комісії Чернівецької міської ради VІ скликання».

Про стан речей у міській раді свідчить репліка міського голови Миколи Федорука: «Міська рада не може бути філією обласної ради чи ОДА». За словами очільника міста, отримавши більшість у міській та обласній радах області, Партії регіонів для отримання владної монополії в обласному центрі «заважає» чинний міський голова. Так, для формування «більшості» (і забезпечення потрібного результату при голосуванні) Партія регіонів, яка отримала ще раніше посаду секретаря міськради, віддала нещодавнім політичним опонентам 5 із 7 комісій: ВО «Батьківщина» отримала в керівництво 4 комісії, «Наша Україна» – 1.

Політичний землетрус «Батьківщини»
Слід зазначити, що напередодні минулої сесії Чернівецької області торкнувся ще один політичний скандал, дотичний до подій 25 січня. Так, 18 січня стало відомо, що Бюро Чернівецької обласної партійної організації ВО «Батьківщина» виключило з лав партії тих, хто «продався антиукраїнській і антидержавній владі». Про це зазначено в Заяві Бюро.

Так, «тимошенківці» назвали депутатів міської та обласної рад на чолі з колишнім головою обласної організації, народним депутатом України Петром Гасюком. Серед депутатів Чернівецької міської ради в заяві згадано про Чесанова, Кедя, Жаровського, Редько та ін.

Отже, у синхронному з Партією регіонів голосуванні 25 січня взяли участь депутати, обрані від партії ВО «Батьківщина», але які вже не є її членами. Окрім того, стало відомо, що ВО «Батьківщина» має намір ініціювати розпуск фракцій у тих радах, де «відбувалися спільні голосування з антидемократичними і антиукраїнськими силами», проте не розголошується механізм, який буде для цього застосований.
Тихе протистояння переросло в погрози з обох сторін. Цікавий сценарій розвитку подій був озвучений 1 лютого на прес-конференції місцевого осередку політичної партії «Фронт Змін».

Зокрема, голова цієї фракції у Чернівецькій міській раді Олексій Каспрук повідомив, що «наразі окремими ляльководами серед депутатів проводиться активна робота задля того, аби подолати на наступній сесії, яка має відбутися 10 лютого, вето міського голови». Математичний підрахунок демонструє, що для подолання вето не вистачає 3-4 голосів. Якщо ж цього не станеться, то існує загроза висловлення недовіри Миколі Федоруку. «Фронтовики» заявили, що у випадку такого розвитку подій вони ініціюватимуть розпуск міської ради та проведення повторних виборів.
Таким чином, початок роботи VI скликання Чернівецької міської ради вже показав, що майбутній період не буде легким ні для міського голови, ні для депутатів, ні для політичних партій, які делегували своїх кандидатів у депутати, а відповідно – ані для міста, ані для чернівчан. Прикро визнавати, що методи «політичної боротьби», які регулярно застосовуються на всеукраїнському рівні, зокрема у Верховній Раді України, знаходять своє продовження і на регіональному рівні. Ще минулого року подібне вважалося просто неможливим у нашому місті.

Довідка:
Моніторинг роботи Чернівецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Назар Тимощук,
координатор кампанії демократичного моніторингу ГМ ОПОРА у Чернівецькій області
тел.: 063 628 67 71