Уперше за історію Чернівецької міської ради задля розблокування її роботи міський голова та депутати свідомо пішли на порушення регламенту. Так, 25 березня, не розглянувши всі питання 4-ї сесії, народні обранці закрили її, а вже через годину розпочали 5-ту, на яку було винесено 7 питань. Одне з них передбачало голосування за «утворення виконавчого комітету Чернівецької міської ради, визначення його кількісного складу та затвердження персонального складу».

Під час годинної перерви постійні депутатські комісії ознайомилися з пропозиціями щодо персонального складу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та зустрілись із кандидатами. Цим подіям передували аж 4 погоджувальні ради, які загалом розтягнулися на місяць.

Ласий шматок регламенту ради
Одразу після початку 5-ї сесії депутати додали до порядку денного ще чотири питання, серед яких – «Про висловлення недовіри Чернівецькому міському голові» та «Про рекомендацію міському голові зареєструвати рішення 4-ї сесії міської ради» (які депутати прийняли 3-го березня за відсутності Миколи Федорука). У свою чергу міський голова їх не визнає, а питання легітимності тих рішень зараз розглядається у Шевченківському районному суді міста. Цікаво інше: на погоджувальній раді було домовлено, що ці «проблемні рішення не будуть предметом спекуляцій і їхня доля вирішиться саме у суді». Проте з незрозумілих причин депутати порушили домовленість і винесли це питання на розгляд сесії, тим самим підтвердивши сумніви у налагодженні конструктивної роботи та вирішенні конфліктної ситуації у стінах Ратуші.

Депутати вкотре спробували захистити оновлений регламент міської ради, який скорочує повноваження міського голови та розширює права депутатів. Отже, першим на розгляд було винесено питання «Про місцеву ініціативу щодо повторного розгляду питання про Регламент Чернівецької міської ради VІ скликання з метою приведення його у відповідність до вимог Конституції та законів України».
Представник ініціативної групи «Захистимо Чернівці» пан Ботушанський зачитав їхні вимоги. Громадські активісти вимагали привести у відповідність до Конституції України Регламент і Положення про постійні комісії, інакше вони залишать за собою право звертатися до Комітету Верховної Ради з проханням припинити повноваження Чернівецької міської ради VI скликання, право організовувати акції протесту і вимагати проведення референдуму про дострокове припинення повноважень міської ради. Вислухавши це, депутати взяли інформацію до відома та продовжили роботу.

І знову чвари
Щодо розгляду питання про утворення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, міський голова Федорук виніс кандидатури 16-ти осіб, 11 з яких депутати підтримали. Решта кандидатур, які не були затверджені на цій сесії, будуть запропоновані міським головою на 6-й сесії 31 березня. Показово те, що 4 особи, яких депутати не підтримали, – це теперішні заступники міського голови, що свідчить про продовження протистояння.

Розгляд питання «Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Чернівецької міської ради на 2011 рік» депутати перенесли на наступну сесію через неналежну, на їхню думку, деталізацію проекту рішення. Та ж сама доля спіткала і питання «Про умови оплати праці Чернівецького міського голови, першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради» у зв’язку з тим, що попередньо не була затверджена структура та загальна чисельність органів міської ради.

Також депутати заслухали інформацію депутата міської ради Гаєвської з приводу її відкликання партією «Фронт Змін», за списками якої вона була обрана депутатом, і зі складу якої її нещодавно виключено «за порушення партійної дисципліни».
За словами пані Гаєвської, голова фракції партії «Фронт Змін» у Чернівецькій міській раді О. П. Каспрук «чинив тиск у вигляді змушування голосувати за ті чи інші питання, на що вона подала скаргу до прокуратури». Лідер «фронтовиків», у свою чергу, відповів, що «партія прийняла рішення виключити зі складу зрадницю, яка проголосувала за секретаря міської ради від Партії регіонів – Михайлішина».

Насамкінець 5-ї сесії Чернівецької міської ради депутати попросили голову винести на розгляд питання «Про висловлення недовіри Чернівецькому міському голові», оскільки він «на погоджувальній нараді обіцяв це зробити». Мер відповів, що він «не збирається сам собі рити могилу перед розстрілом, але й не буде перешкоджати депутатам це зробити». Оскільки таке рішення не було підготовлене, депутати вирішили перенести це питання на наступну сесію, 31-го березня.

Довідка:
Моніторинг роботи Чернівецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Назар Тимощук,
координатор кампанії демократичного моніторингу ГМ ОПОРА у Чернівецькій області
тел.: 063 628 67 71