29 березня 2011 року в Києві у приміщенні інформаційної агенції УНІАН відбулася прес-конференція представників українських громадських організацій на тему «Реформа виборчого законодавства: для політиків чи для виборців?», у якій взяли участь Ольга Айвазовська (Громадянська мережа «ОПОРА»), Денис Ковриженко (Лабораторія законодавчих ініціатив), Світлана Конончук (Український незалежний центр політичних досліджень), Олександр Черненко (Комітет виборців України).
Метою прес-конференції організатори назвали привернення широкої уваги громадськості до процесу вдосконалення українського виборчого законодавства. Представники профільних громадських організацій наголосили, що виборча реформа повинна відбуватися максимально відкрито та прозоро, з публічним експертним обговоренням. У новому законодавстві повинні бути враховані міжнародні стандарти демократичних виборів та усунуті ті положення, що відіграли негативну роль під час попередніх кампаній.
Громадські організації підготували власні пропозиції щодо ключових положень проекту Закону про вибори народних депутатів, які найближчим часом будуть передані до Робочої групи по вдосконаленню виборчого законодавства при Президенті України. Ці пропозиції містять наступне:
- Хоч жодна з існуючих виборчих систем не позбавлена недоліків та переваг, однак з урахуванням загальноєвропейської практики та негативного досвіду застосування в Україні змішаної та пропорційної систем найдоцільнішим видається перехід на пропорційну систему з голосуванням за т.зв. «відкриті» списки кандидатів.
- Законодавство про парламентські вибори також повинне передбачати можливість самовисування кандидатів, та ставити жорсткіші умови для партій, що створюють передвиборчі блоки (підвищення «прохідного бар‘єру», заборона використання імен і прізвищ у назві тощо).
- При формуванні окружних виборчих комісій партії, представлені в парламенті, мають право на подання кандидатур лише 50 % членів виборчих комісій, решта 50 % повинні заповнюватися позапарламентськими партіями, які беруть участь у виборчій кампанії, шляхом відкритого жеребкування. Також слід передбачити представництво в дільничних виборчих комісіях кандидатів, що балотуються шляхом самовисування. Розподіл керівних посад у комісіях повинен відбуватися методом жеребкування із забезпеченням пропорційного представництва усіх суб’єктів виборчого процесу.
- Під час реєстрації кандидатів законодавство і виборчі комісії не повинні створювати додаткові перешкоди, а реєстраційні вимоги повинні бути розумними. Відмова у реєстрації або її скасування може відбутися лише за виняткових обставин, а також повинна бути забезпечена можливість оскарження такого рішення комісії в судовому порядку. Спостерігачі від українських громадських організацій мають бути прирівняні до офіційних спостерігачів від громадських організацій.
- Законодавство повинно забезпечити виборцям вільний доступ до всієї інформації, пов’язаної з виборчим процесом та відомостями про кандидатів. На сайті ЦВК повинні бути розміщенні біографічні дані всіх кандидатів та їхні декларації про доходи.
Громадські організації наголошують, що це далеко не повний перелік пропозицій. Також провідні українські НДО збираються оговорити питання виборчої реформи на спеціальних заходах у Києві та регіонах.
Ольга Айвазовська
тел.: 063 617 97 50