На VI сесії Сумської міської ради, яка відбулась 24 березня 2011 р., було розглянуто чи не найбільше питань за останні місяці – понад 115. З них більшість стосувалася комунального майна, сфери ЖКГ та земельних питань.

Поламані ліфти вимотали нерви
На початку засідання міський голова Сум Геннадій Мінаєв вибачився перед депутатами за свої різкі слова на їхню адресу, сказані місяць тому. 23 лютого після сесії мер досить емоційно висловився щодо депутатів від фракції «Батьківщина», назвавши їх «уродами», «бидлом» і «дерибанщиками», натякнувши, що вони заслуговують на те, щоб отримати «по морді». Причиною таких висловлювань стало небажання депутатів від «Батьківщини» голосувати за поправки до рішення сесії про мораторій на виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво.

Геннадій Мінаєв з трибуни вибачився перед депутатами та запропонував розпочати все «з чистого листа». Керівник фракції «Батьківщина» Олександр Лисенко, в свою чергу, прийняв вибачення та заявив, що причиною жорстких висловлювань була нервова перевтома через кризу з ліфтовим господарством у місті Суми: «Відключені ліфти, погано ходить транспорт – зрозуміло, мер відповідає, ситуація вийшла з-під контролю».

Сама сесія проходила в контексті масового відключення ліфтів спеціалістами управління Держгірпромнагляду в Сумській області. За інформацією прес-служби цієї установи, на порядку денному стоїть відключення приблизно 500 підйомників. Депутати виділили 2 млн. грн. на ремонтні роботи, проте їх попередній кошторис зараз складає 30 млн. грн. Натомість увесь бюджет розвитку Сум у 2011 р. становить 17,8 млн. грн.

Дерибану – стоп!
Також серед ключових рішень можна виокремити прийняття тимчасового мораторію на приватизацію комунального майна. До 1 травня повинна бути проведена інвентаризація комунального майна міста та складений його повний перелік.

Таким чином, управлінню комунального майна Сумської міської ради депутати доручили: «До 1 червня 2011 року розробити Програму приватизації комунального майна на 2011-2013 рр. та надати її на розгляд постійної комісії з питань контролю за використанням об’єктів комунальної власності та приватизацією». А також «у період до затвердження міської Програми приватизації комунального майна на 2011-2013 рр. утриматися від внесення на розгляд Сумської міської ради проектів рішень щодо включення об’єктів комунального майна до переліку об’єктів, які підлягають приватизації».
Після прийняття цього рішення профільна депутатська комісія зняла з розгляду сесії проект, за яким до списку на приватизацію напередодні було включено 20 приміщень.

«МАФію» взяли під контроль
Іншим важливим рішенням став ще один мораторій, тепер вже на встановлення т.зв. МАФів (малих архітектурних форм), 93 % яких у Сумах, за словами заступника мера Андрія Рябоконя, були розміщені нелегально.
Депутати зобов’язали виконавчий комітет Сумської міської ради заборонити надавати дозволи на розміщення ТС (МАФів) на території м. Суми до затвердження змін до Генерального плану та розробки зонування територій міста. Також обранці прийняли рішення про створення депутатської комісії, яка займеться проведенням повної інвентаризації та перевірки відповідності розміщення ТС (МАФів) згідно рішення Сумської міської ради від 23 грудня 2009 року № 3350-МР.

Земля і люди
Мер Сум Геннадій Мінаєв став автором чергового «перла», пояснивши, що йому потрібна «санітарна перерва», він тимчасово призначив головуючим свого заступника Віктора Волонтирця. Останній покерував недовго, однак встиг поставити на голосування пропозицію однопартійців стосовно змін до мораторію на виділення землі. Ініціативу підтримали 49 депутатів, але представники промерської фракції заявили про сумнівну доцільність такого рішення, запідозривши колег у нечесній грі.

Як підкреслив депутат Сергій Малюк: «Таке враження, що проект рішення, який внесла «Батьківщина», планувався лише задля того, аби скасувати мораторій, внесений «Рідним містом» минулої сесії, за який з боєм та під сміх все ж таки проголосувала фракція «Батьківщина».

Це рішення депутати прийняли більшістю голосів. Воно фактично доповнило раніше ухвалений мораторій на непрозоре виділення земельних ділянок по 10 соток під індивідуальне житлове будівництво (ІЖБ). Передбачається, що управління архітектури та містобудування Сумської міської ради в термін до 20 травня 2011 р. підготує та надасть на розгляд постійної комісії з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин інформацію щодо вдосконалення генплану та зонування територій міста Суми, а також надасть остаточний Перелік картографічних матеріалів територій, які потребують коригування відповідно до Генерального плану.

Управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради було категорично заборонено надавати заявникам висновки про відповідність містобудівним нормам та планам, якщо наміри отримати земельну ділянку у власність (оренду) для будівництва та обслуговування індивідуальних житлових будинків, господарських будівель та споруд не відповідають місцевим правилам забудови, Генеральному плану та іншій містобудівній документації.

Управлінню земельних ресурсів Сумської міської ради було заборонено приймати заяви від заявників без висновку про відповідність місця розташування земельної ділянки вимогам місцевих правил забудови.

Всі ці вимоги і так передбачені чинним законодавством, проте сам факт депутатської ініціативи з цього питання – революційний і загалом оцінюється експертами як позитивний крок.

Пункт 3 цього ж рішення, яким лобісти «земельного дерибану» хотіли скасувати рішення Сумської міської ради від 23 лютого 2011 року № 266-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період коригування генерального плану міста Суми та розробки плану зонування територій», був вилучений напередодні голосування через значний суспільний резонанс і тиск на фракцію Партії регіонів з боку губернатора Юрія Чмиря.

Продовжуючи цю тему, перший заступник міського голови Микола Войтенко підписав розпорядження «Про комісію з питань запобігання та протидії корупції у сфері земельних відносин». Очолив її перший заступник міського голови Микола Войтенко. До складу увійшли також заступник міського голови, керуючий справами виконкому Віктор Волонтирець, депутати міської ради Олександр Хоруженко («Рідне місто»), Олександр Власов («Фронт Змін»), Андрій Грек (Партія регіонів), Юрій Перепека (Партія регіонів), представники управління земельних ресурсів, управління Держкомзему в м. Суми, управління архітектури та містобудування, правового управління та управління Служби безпеки у Сумській області.

Комісія до кінця березня повинна розробити план заходів щодо здійснення перевірок стану додержання законодавства у сфері земельних відносин за останні п’ять років структурними підрозділами Сумської міської ради та їхніми посадовими особами.

Проведення перевірок та здійснення інших необхідних заходів планується завершити до 20 червня 2011 р. Протягом п’яти днів після цього комісія повинна проаналізувати та узагальнити результати роботи, підготувати пропозиції щодо усунення виявлених порушень та вжиття заходів, спрямованих на запобігання і протидію корупції у сфері земельних відносин, усунення передумов для її виникнення.

У разі виявлення фактів корупційних правопорушень у сфері земельних відносин комісія повинна підготувати та скерувати відповідну інформацію правоохоронним органам.

І хоча ідеальної єдності політичних сил на цій сесії не спостерігалося й цього разу, загалом засідання видалося досить конструктивним. Більшість проектів були підтримані, градус дебатів помітно знизився та майже обійшлося без персональних образ. На зміну «хорошій війні» лютого прийшов березневий «поганий мир».

Проблема полягає в тому, що суперечності нікуди не зникли – їх лише трохи заретушували. До традиційної антипатії між міським головою та «Батьківщиною» додалося охолодження стосунків Геннадія Мінаєва з Партією регіонів.
Нездатні домовитися й провідні українські політсили: дружба «проти когось» завжди нестійка. Контрольного пакету не має ніхто, значить, перетягування сумського каната триватиме – до того ж одразу в трьох напрямках.

Довідка:
Моніторинг роботи Сумської міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Координатор кампанії  демократичного моніторингу в м. Суми
Оксана Хоруженко
тел.: 050 912 0278