Протягом останнього місяця суперечки між Чернівецьким міським головою Миколою Федоруком та депутатською більшістю у міській раді (група із назвою «Спільними зусиллями», куди увійшли фракції Партії регіонів, «Батьківщини» і «Нашої України») повністю блокували роботу цього органу, водночас давши роботу судам, де зараз розглядається питання легітимності сесії від 03.03.2011 року. Цю сесію міський голова називає зборами депутатів і відмовляється підписувати рішення, прийняті представниками більшості: оскільки він був у відрядженні, а секретар ради Михайлішин, на основі припису прокурора, який адресувався міському голові, скликав сесію.

Рекомендації комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, робоча група якого відвідувала Чернівці у розпал боротьби, змусили депутатів та мера нарешті знайти компроміс. Ключовою стала фраза: «Невиконання цієї рекомендації може мати наслідком дострокове припиненнях повноважень як Чернівецької міської ради, так і Чернівецького міського голови у порядку, визначеному статтями 78 та 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Саме це могло підштовхнути раду до вирішення конфлікту.

Самостійними спробами вирішення конфлікту довкола 4-ї сесії були чотири погоджувальні ради. І тільки на останній було прийняте рішення закрити сесію та розпочати 5-ту сесію, на якій будуть розглянуті всі питання, які стали каменем спотикання роботи.

31 березня депутати домовились провести й наступну, 6-ту сесію, на якій планується розглянути всі поточні питання, що стосуються діяльності міста.
Варто зазначити, що заради виходу з патової ситуації мер і депутати свідомо пішли на порушення регламенту, а саме: не розглянувши всі питання 4-ї сесії, закрили її та назначили одразу 5-ту.

Також заручниками владних чвар стали юридичні та фізичні особи, земельні питання яких від 3 березня зависли в повітрі. Наразі суд повинен визначити правовий статус тих рішень.

Незважаючи на розблокування роботи ради, боротьба між депутатами та мером вже давно вийшла за межі представницького органу. В хід пішли різні «брудні» методи: у боротьбу втягнули журналістів та громадськість, – до того ж кожна сторона намагалася не поступатися іншій в жодному аспекті.

Так, в інформаційну війну введені нові персонажі, а саме виходець із Чернівців, директор дочірньої компанії НАК «Нафтогаз» – ДК «Укргазвидобування», Юрій Борисов, що, за оцінкою місцевих ЗМІ, – натхненник протистояння в раді.
Висновки та рекомендації комітету Верховної Ради сторони вибірково використовують для власних цілей, заявляючи, що саме вони ще задовго до пропозицій комітету ВР наголошували на відзначених у документі зауваженнях. Крім того, рекомендації Комітету ВР міській раді та меру «привести регламент і положення про постійні комісії у відповідність до Конституції і чинного законодавства, а також прискорити формування міськвиконкому» без сумніву будуть використані сторонами вибірково для зміцнення своїх позицій. Депутати одразу після останньої погоджувальної ради підкреслили, що рекомендації Комітету Верховної Ради – це всього лише рекомендації, а чи враховувати їх чи ні – то вже справа самих народних обранців.

Політична боротьба у міській раді, втім, має й позитивні моменти. Такої відкритості та прозорості в її роботі ще ніхто не бачив: ведуться он-лайн трансляції сесій, підняте питання про он-лайн трансляцію засідань виконкому, журналістів запрошують на всі засідання без будь-яких обмежень, включають у комісії, зобов’язують чиновників реагувати на запити журналістів, звертаються до громадських організацій з проханням об’єктивного та незалежного вивчення конфліктних ситуацій та вводять «годину журналіста» за участю начальників департаментів, відділів та управлінь Чернівецької міської ради.

Довідка:
Моніторинг роботи Чернівецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Назар Тимощук,
координатор кампанії демократичного моніторингу ГМ ОПОРА у Чернівецькій області
тел.: 063 628 67 71