Репортаж про перебіг пленарного засідання 4-ї сесії Одеської міської ради (28 лютого 2011р.)
Поряд із багатьма запитаннями щодо демократичності міської влади Одеси, треба зауважити і деякі позитивні тенденції. Скажімо, під час проведення сесій міської ради навколо входу в приміщення вже не виставляють металевий паркан, як це було прийнято за попередньої влади.
Щоправда, у сьогоднішньої влади, на відміну від попередньої, немає опозиції, яка могла б вивести під стіни міської ради своїх агресивних прибічників. Під час сесії 28 січня відсутністю паркану скористалася молодь, яка провела свій флеш-моб «Молодь на валізах» прямо на сходах міської влади, заблокувавши таким чином всі проходи між колонами, крім центрального. Жодного спротиву представники влади їм не чинили.
Втім, ця сесія також відзначилася великою кількістю протестувальників. Сесію пікетували представники Прогресивно-Соціалістичної Партії України, співробітники ринку «Успех» і представники одного з комунальних підприємств, які після реорганізації виконкому лишилися без роботи.
Також позитивним моментом є те, що сесії тепер збираються регулярно, приблизно раз на місяць, і інформація про орієнтовний порядок денний та проекти рішень завчасно висвітлюються на сайті міста.
З посвідченням журналіста на засідання міської ради можна потрапити без проблем. Представників медіа на засіданні було багато. Лише телевізійних камер - близько двадцяти. Місць для журналістів передбачено мало, тому більшість з них спостерігали за роботою депутатів стоячи. Деякі - сидячи... на підлозі. І це - на відміну від сесій облради, на яку ходить значно менше преси через конфлікт між мером Олексієм Костусєвим та губернатором Едуардом Матвійчуком. Внаслідок цього всі так чи інакше підконтрольні меру ЗМІ не висвітлююсь в такому ж обсязі результати діяльності обласної влади.
Варто відзначити, що через добу після завершення сесії жодного рішення Одеської міської ради за 28.02.2011 року на офіційному сайті оприлюднено не було.
На початку сесії став помітним конфлікт між міським головою Олексієм Костусєвим (ПР) і головою фракції ПР у міській раді Генадієм Трухановим. Приводом для конфлікту стало бажання мера запросити до сесійного залу представників мітингувальників. Рішення підтримала частина ПР та представники інших фракцій. Але необхідної кількості голосів не вистачило.
Конфлікт всередині Партії регіонів став помітним під час останнього засідання виконавчого комітету, на яке прийшли лише ті представники ПР, які працюють у структурі виконкому. За даними активістів ОПОРИ, причина конфлікту - бажання мера керувати містом, спираючись на представників різних фракцій, що постійно викликає супротив з боку ПР, представники якої вважають, що на всі ключові посади мають поставити виключно «регіоналів». Іншою причиною конфлікту може бути і лобіювання мером бізнес-інтересів Ігоря Маркова, який очолює в місті партію «Родіна» - найбільшого конкурента Партії регіонів через спільний електорат.
Під час сесії найдовше депутати розглядали проекти рішень про діяльність міської ради та її органів. Причиною затримки стали поправки, які були внесені представниками ПР в день засідання міської ради, що викликало обурення представників інших фракцій.
Дмитро Танцюра, фракція «Сильна Україна»: «Рішення приймаються не прозоро. Депутати самі не знають, за що голосують».
Ігор Марков, фракція партії «Родіна»: «Поправки прямо перед входом раздавали, мы не успели их прочитать. Можно как-нибудь уважительнее по отношению к другим фракциям, кроме самой большой?».
Вирішенням конфлікту стало голосування всіх поправок окремо. Виявилася цікава тенденція при голосуванні поправок від «Батьківщини». Партія регіонів просто не брала участь в голосуванні. Але було достатньо однієї фрази мера «Пропоную 5 і 6 поправку підтримати», як необхідна кількість голосів була забезпечена. Керування депутатським корпусом відбувається абсолютно в ручному режимі і жодних несподіванок у голосуванні протягом всієї сесії не відбулося. Конфлікт в середині ПР на ефективність прийняття рішень вплинув мало. Рішення щодо бюджету і фінансів прийняли одразу, так само швидко прийняли рішення про дозволи на розміщення автозаправок, які передбачають знищення деякої частини зелених насаджень у місті.
На кожній сесії до порядку денного додаються ідеологічні питання. Ця не стала винятком. Депутати скасували дозвіл на будівництво пам`ятника отаману Калнишевському і затвердили рішення про використання червоних прапорів по всьому місту 9 травня. Цікаво, що виготовити прапори готова за свій кошт Партія регіонів. Цю інформацію озвучив її керівник Генадій Труханов, який завжди використовує ідеологічні питання, щоб звернутися до виборців з урочистою заявою.
Цікавою частиною засідання сесії стало озвучування інформації від прокурора міста. Зокрема, він сказав, що КРУ, яке перевіряє діяльність попередньої влади, «здає порожні звіти». Тобто порушень вони не виявляють. Це викликало обурення у керівництва провладних фракцій. Виникло питання про звернення до Миколи Азарова з метою вплинути на КРУ.
Мер Олексій Костусев: «На следующей сесии примем решение. Для горе-проверяющих сегодняшний розговор должен стать тревожным звоночком».
Проте після дискусій депутати вирішили відкласти звернення до наступної сесії. А 14 рішень щодо земельних питань проголосували пакетом.
Нічого з даних виборцям обіцянок жодна фракція на цьому сесійному засіданні не виконувала, якщо не брати до уваги ідеологічне питання пам`ятника отаману Калнишевському і прапори перемоги.
Підготував: Олексій Чорний.
Довідка:
Моніторинг роботи Одеської міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.
Координатор кампанії демократичного моніторингу в м. Одеса
Вєра Грузова
тел.: 067 60 77 124