23 лютого 2011 року відбулася V сесія Сумської міської ради. Депутати зібралися у День захисника Вітчизни, що наклало свій відбиток, адже емоційність дискусій у сесійному залі час від часу зростала, особливо, коли народні обранці приступали до розгляду резонансних ініціатив.

Перші емоції розгорілися під час розгляду питання щодо створення комунального підприємства "Служба замовника". Його створення дозволило б кардинально покращити ситуацію з обслуговування житлового фонду у Сумах, якість надання послуг, та посилити контроль за використанням коштів мешканців будинків.

Начальник управління житлової політики, комунального господарства та благоустрою Ярослав Куц, оперуючи фактами, доводив, що сумчан і міську владу не задовольняє якість послуг, які надають ЖЕКи, та фактична непрозорість у використанні ними коштів, отриманих від мешканців будинків. У 2010 році до управління надійшло понад 3 тис. скарг сумчан. Щорічна сума нарахувань квартплати становить близько 37 млн. грн. (підрахували в управлінні), з яких 32 % йдуть на заробітну плату керівників ЖЕКів та адмінвитрати. Натомість будь-які спроби управління та міської влади змусити ЖЕКи виконувати свої зобов`язання фактично ігноруються або ж "гинуть" у судовій тяганині.

"Ми не маємо адміністративних важелів впливу на керівників ЖЕКів, - чесно визнав на сесії мер Сум Геннадій Мінаєв. - Впливати на них можна лише економічними чинниками". Саме у цьому і є призначення "Служби замовника". Комунальне підприємство утримуватиме на балансі житловий фонд міста, працюватиме з підрядними організаціями на договірній основі, і розраховуватиметься з ними лише після підписання та погодження акту виконаних робіт. "Служба замовника" контролюватиме і виконання скарг мешканців, займатиметься перерахунком за ненадані послуги, матиме єдину базу даних для нарахування субсидій тощо. Зменшиться кількість управлінців, натомість ефективніше вирішуватимуться проблеми у сфері обслуговування житлового фонду. Вже до 2015 року, на думку Ярослава Куца, передбачається вирішити до половини таких проблемних питань.

Проте депутати, зокрема від фракції "Батьківщини" та Партії регіонів, доводили, що, хоч реформа ЖКГ назріла, потрібно питання відкласти на доопрацювання, розглянути якісь ще варіанти. Пропозиція міського голови прийняти рішення хоча б за основу, так і не набрала необхідної кількості голосів. Підтримали проект лише фракції "Рідного міста" та КПУ разом з міським головою і секретарем міської ради.

Зауважимо, що після завершення сесії міський голова пообіцяв: питання створення "Служби замовника" виноситиме на кожну сесію.  

Далі депутати перейшли до резонансного пункту в порядку денному - перейменування провулків Інститутський та Котовського на провулки Кондратьєва та Семена Гулака-Артемовського, вулиці Кірова на вулицю Герасима Кондратьєва. Голова фракції Партії регіонів Юрій Перепека озвучив пропозицію щодо запровадження мораторію на перейменування, посилаючись на великі фінансові витрати та потреби займатися переоформленням документів на власність. Ще одним аргументом проти перейменування наводилося небажання мешканців цих вулиць. З подібними заявами виступила і голова одного з квартальних комітетів.

Не переконали депутатів і фахові роз`яснення директора БТІ Бориса Афанасьєва, який повідомив, що зміна назви вулиці не передбачає заміну документів на право власності, тим самим - жодних фінансових витрат з боку сумчан.

Не змінив точку зору більшості депутатського корпусу і палкий виступ депутата Алли Ярової, яка доводила, що для зберігання образу міста назви вулиць не менш важливі, ніж пам`ятники чи меморіали. "Це популярний посібник, з якого читаємо і ми, і ті, хто до нас приїжджають, нашу історію. Дайте місту шанс мати власну історичну пам`ять", - закликала вона.

Депутат запропонувала голосувати за ці питання поіменно, але більшість пропозицію не підтримала. Врешті-решт ініціативи виконкому та міського голови щодо перейменування підтримала лише третина від складу депутатського корпусу.

Ще одним "гарячим питанням" став розгляд проекту рішення, підготовленого депутатами від "Рідного міста". Йшлося про тимчасове призупинення виділення земельних ділянок у власність чи оренду для будівництва та обслуговування житлових будинків до моменту коригування генерального плану обласного центру та розроблення плану зонування території міста. Згідно із законодавством, до 1 січня 2012 року кожне місто повинне розробити та затвердити такі документи. У підсумку це дозволить забезпечити прозорий механізм виділення землі під ІЖБ.

Геннадій Мінаєв наголосив, що виділення ділянок під індивідуальну житлову забудову (ІЖБ) у м. Суми проходить хоча і законно, але не прозоро, тому він та фракція "Рідне місто" ініціює рішення сесії про зупинення виділення землі до коригування генерального плану та проведення робіт із зонування території міста. Ця робота коштує близько 1 млн. грн., її буде виконувати Київський інститут "ДІПроМісто", який вже розробляв Генеральний план м. Суми у 2002 році.

Проектом рішення передбачено, що в період корегування генерального плану та розробки плану зонування територій управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повинне призупинити погодження питань надання земельних ділянок у власність, а також видачу заявникам висновків про відповідність місцевим правилам забудови для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд.

Управління земельних ресурсів, у свою чергу, повинне призупинити підготовку проектів рішень про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення та надання у власність земельних ділянок.

Нагадаємо, що зараз детальний план території міста Суми не затверджено, а генеральний план міста потребує корегування.

Натомість, прозорість та законність процедури надання у власність земельних ділянок з комунальної власності для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд викликає значний суспільний інтерес мешканців міста.

Депутати від фракції "Батьківщина" підтримали цю ініціативу, але без двох уточнюючих поправок. Тим самим, міська рада запровадила, фактично, мораторій на будь-яке виділення земельних ділянок. Щоправда, це не завадило їй далі прийняти кілька рішень, яким виділялася земля, у тому числі й депутатам.

Розглянула міська рада й понад десяток протестів прокурора, що стосувалися земельних питань, більшість з яких задовольнила. Натомість, надала дозвіл на розробку проекту землеустрою для будівництва житлового будинку для співробітників Держдепартаменту з виконання покарань. А ось подібне рішення щодо відведення 20 га під оптовий сільгоспринок у районі вулиці Лебединської депутати не підтримали. Створення ринку давало б можливість місцевим сільгоспвиробникам реалізовувати свою продукцію за нижчими цінами. Переконувати у необхідності прийняття рішень на трибуну навіть вийшов начальник головного управління АПК облдержадміністрації Володимир Івченко, доводячи, що, за умови виділення землі, місто отримає на реалізацію проекту близько 15 млн. грн. бюджетних коштів. Не переконав: лише 32 депутатські голоси було віддано "за" проект.

Крім того, Сумська міська рада затвердила рішення щодо організації прийому громадян депутатами і фракціями міської ради. Відтак, депутатів розподілили та закріпили за територією мажоритарних виборчих округів. На кожному окрузі відтепер працюватимуть з проблемами виборців не лише депутат, обраний тут, але й обрані за партійними списками.

У документі визначені графіки прийому громадян депутатами та графіки їхніх зустрічей з виборцями, телефони для зв`язку з народними обранцями, а також межі, центри і номери виборчих округів.

Затверджено також графіки прийому громадян депутатськими фракціями.

Ознайомитися з ними можна на офіційному сайті Сумської міської ради.

Вже після завершення сесії, міський голова Геннадій Мінаєв прокоментував для журналістів розгляд деяких рішень депутатським корпусом. Нижче подаємо його "без купюр", оскільки емоційне забарвлення меседжів скоротити було непросто:

«Первое решение - непринятие решения, даже за основу, относительно создания КП "Служба заказчика". Это одно из самых главных решений, которое мы должны принять в этой каденции, потому что еще 5 лет терять в изменении структуры обслуживания жилья - это просто кощунственно и преступно.

Мы пытаемся это сделать, мы обсудили все на согласительных советах, Ярослав Валентинович Куц был на собраниях фракций, отвечал на все вопросы, предоставил схемы, как это будет осуществляться, по каким параметрам. Констатируя это все, могу сказать, что это тривиальный лоббизм своего бизнеса, и тут уже ничего никому объяснять не надо. Вместо того, чтобы вместе, всей громадой, принять это решение, и на протяжении двух, а может и большего количества лет, совершенствовать систему управления, меня упрекают в предприятии "Комэнерго". Да, не справилось предприятие, абсолютно не справилось, причем на разных территориях. Это еще лишний раз подтверждает тот вывод, что мы шли ошибочным путем, никому верить нельзя - только финансовый рычаг может повлиять на нормальную работу. Убрал территорию, зафиксировал в акте, более того - в домовом комитете подписал, принес в управление ЖКХ, получил деньги - что здесь сложного? Абсолютно простая прозрачная схема. Поэтому, лоббизм наблюдается как со стороны Партии регионов, так и со стороны "Батьківщини", где тоже есть люди из депутатского корпуса, имеющие отношения к учредительным делам наших обслуживающих предприятий. Еще раз говорю - я это так не оставлю, я буду на каждой сессии всеми возможными усилиями это решение отстаивать - на мартовской, на апрельской. Я не буду оглашать конкурс на обслуживающие организации. Будет работать "Служба заказчика", будет работать! Или депутаты принимают "Службу заказчика"? или я "изверчусь на пупе", но я введу ее с другим названием. Служба будет, и схема новая обслуживания жилья будет - хотели бы этого или не хотели лоббисты из Партии регионов и "Батьківщини". Это первый вопрос.

Второй вопрос - вы видели вот эту комедию по принятию решения про мероприятия по упорядочиванию относительно индивидуально-жилищного строительства (ИЖС). 17 февраля Верховная Рада уже приняла решение с предложением Президента по внесению изменений в закон про градостроительную деятельность. Президент подпишет этот закон - ним предписано обязать все городские советы всех населенных пунктов Украины в течение оставшегося времени до 01.01.2012 разработать и утвердить генеральные планы городов.

Но мы, к сожалению, а точнее депутаты, которые готовили это решение, пропустили одно слово, которое мы потом досмотрели и начали исправлять. В пунктах 1.1 и 1.2 нужно было добавить три слова - "вільних від забудови", что сделала "Батьківщина", и вы это прекрасно видели. Они довели до абсурда принятие решения - голосовали за это решение, прекрасно зная, что это решение будет опротестовано прокурором, потому что в том виде, в котором оно принято, попадают все земельные участки.

Например, если человек живет на Луке и у него не оформлена земля, и он обращается в раду с просьбой приватизировать ему участок, чисто формально Скрипка должен отказать, ссылаясь на это решение. За такое раньше били морды, за такую подставу, это - скотство, это - быдло! Я другого не могу сказать! Я эмоционален сегодня, но по другому не бывает. За такое в армии, если такая подстава была, были очень тяжелые последствия, особенно на Дальнем востоке, на севере, там не было разницы - рядовой, сержант, офицер, там все были одни - там выживали. И если бы такое случилось в армии, то вот этих уродов - их бы просто затоптали!

Как появляются эти заявления - вот в чем вопрос, вот в чем коррупция, а не в том, что мэр не наложил вето. Поэтому я хочу, чтобы вся громада знала - депутаты, проголосовавшие сегодня извращенно, причем в грубо извращенной форме за это решение, за мораторий якобы, знают прекрасно, что без той правки это решение нарвется на протест прокурора - грубые тривиальные "меркантильщики" и "дерибанщики".  

Після цієї заяви керівники сумської "Батьківщини" оцінили поведінку Геннадія Мінаєва і його заяви як "хамство". 

"Така хамська поведінка - це навмисне відволікання уваги від проблем міста, - заявив керівник цієї політичної сили у Сумах Олександр Лисенко. - Це у той час, коли зупиняються ліфти, тролейбуси ходять лише у години пік, підвищуються тарифи на водопостачання".

Одним з моментів, що викликали роздратованість міського голови, було голосування "Батьківщини" щодо мораторію на виділення земельних ділянок у місті Суми. "Ми підтримали мораторій як ідею, - пояснив керівник сумської "Батьківщини". - Тому проголосували за проект рішення одностайно". Важливішим вважають представники "Батьківщини" впровадження мораторію на відчуження комунального майна, тому й не підтримали жодного рішення щодо приватизації комунальних об`єктів. Наразі такий проект мораторію готується депутатами від цієї політичної сили.

Недопрацьованим є й проект створення "Служби єдиного замовника", вважають у "Батьківщині". Адже поки що зрозуміло лише, що ця служба створить близько 12 млн. грн. додаткового навантаження на бюджет міста. "Невідома структура служби, немає бюджетного обґрунтування, незрозуміло, чи буде вона лише керуючою, чи й виробничою, - говорить депутат міськради Олександр Теліженко. - Нам кажуть: давайте приймемо рішення, а потім доопрацюємо. Ні - давайте "на березі" домовлятися". Виходом може бути запровадження прямого надання послуг від їх виробника до споживача: обленерго має доставляти свої послуги аж до лампочки в квартирі, водоканал - до крану. Тоді у ЖЕКів буде забрано непотрібне посередництво у цій сфері, і їм залишиться обслуговування власне "коробки" будинку і прибудинкової території.

Довідка:
Моніторинг роботи Сумської міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Координатор кампанії  демократичного моніторингу в м. Суми
Оксана Хоруженко
тел.: 050 912 0278