25 лютого 2011 року відбулось засідання четвертої сесії Донецької міської ради VI скликання, на яке було винесено 39 питань порядку денного. Засідання вів міський голова Донецька Олександр Лук’янченко. На початку в залі зареєструвалось 66 депутатів (при загальному складі ради – 90 осіб). За результатами місцевих виборів 2010 року в міській раді Донецька було створено три фракції: Партія регіонів – 85; КПУ – 3; «Сильна Україна» – 2 депутата. Журналісти та представники громадських організацій міста мали вільний доступ на сесію, без проходження процедури акредитації.

Головною питанням сесії було обговорення та затвердження Програми економічного та соціального розвитку Донецька на 2011 р. З цього приводу перед депутатами виступив перший заступник міського голови Волков.

Він пообіцяв донеччанам цьогоріч покращити життя в таких масштабах:

 • збільшити середню заробітну плату на 16 % (з 2500 до 2900 грн.);
 • збільшити дохідну частину бюджету на 2011 р. Таким чином, що він складатиме 2268,1 млн. грн. або 103,7 % відносно фактичного виконання 2010 р., видаткову частину бюджету – до 3312,9 млн. грн. або 129,5 % відносно показника 2010 р.;
 • створити в місті 22 тис. нових робочих місць;
 • фінансувати будівництво метрополітену на рівні 85 млн. грн.;
 • розпочати будівництва дошкільної установи в Будьонівському районі, лікарні швидкої медичної допомоги у Куйбишевському районі, сміттєпереробного заводу в Пролетарському районі;
 • продовжити будівництво нового аеровокзального комплексу, нового приміського вокзалу, готелів, спортивного комплексу в Пролетарському районі;
 • фінансувати Євро-2012 в межах державної цільової програми на рівні 2,53 млрд. грн.

Перший заступник мера настільки причарував депутатів, що вони навіть не поставили жодного питання щодо проекту програми та майже одноголосно її прийняли. Лише після ухвалення цього рішення депутат від КПУ п. Федоренко звернулась до міського голови з проханням не розпочинати будівництво сміттєпереробного заводу в Пролетарському районі, що передбачено програмою соціально-економічного розвитку на 2011 р. За її словами, мешканці району, на території якого планується це будівництво, ще мають дати свою згоду на громадських слуханнях. У той же час, міський голова Лук’янченко заявив, що відповідні громадські слухання вже пройшли, але особисто він не проти їх повторного проведення. Після цієї заяви мера усі дискусії щодо пріоритетів соціально-економічного розвитку міста були завершені. Також без обговорення та запитань до доповідачів депутати схвалили звіт про виконання міського бюджету у 2010 році.

Весняний подарунок від донецьких депутатів
Донецькі журналісти прогнозували перед початком сесії, що найгостріше депутати будуть обговорювати питання щодо врахування результатів громадських слухань у сфері тарифоутворення послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду м. Донецька. Проте ці прогнози не справдились – депутати без обговорення затвердили загальні рекомендації громадських слухань та встановили нові тарифи. Один з присутніх в залі міської ради громадських активістів спробував поставити міському голові питання щодо нових тарифів, але Лук’янченко заявив, що тільки депутати мають право брати участь в цьому обговоренні та виключив мікрофон виступаючого. Згідно рішення, за яке проголосувало 64 депутата, з 1 березня 2011 року в Донецьку в середньому на 70-80 % підвищуються тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій. Треба зазначити, що публічно на сесії проти нових тарифів не висловились навіть депутати від КПУ та «Сильної України».

Депутати Донецької міської ради відхилили протест прокуратури на своє попереднє рішення щодо внесення виконкомом змін у бюджетний розпис доходів та видатків. Прокуратура у своєму протесті зазначала, що бюджетні питання є виключно компетенцією депутатського корпусу, і не можуть передаватись виконкому. У той же час, у рішенні було зазначено, що внесення змін у бюджетний розпис – лише поточне врахування надходження субвенцій, а тому може належати до технічних функцій виконкому. За відхилення протесту прокуратури проголосували 65 депутатів. Також вони результативно прийняли рішення щодо скорочення на 20 % чисельності органів місцевого самоврядування Донецька.

Конвеєр кнопкодавців
З 9:00 до 10:00 години депутати Донецької міської ради встигли розглянути не лише 39 питань, зазначених у порядку денному, а й прийняти рішення про виділення землі та дозволи на приватизацію окремих об’єктів комунальної власності (дод. 1).

Абсолютна більшість рішень прийнято у «галопуючому» темпі, коли доповідач лише повідомляє про те, що всі формальні процедури щодо проекту рішення пройдені, а депутати одразу тиснуть «за». Журналісти та інші запрошені не розуміли змісту значної кількості прийнятих радою рішень, оскільки за них голосували цілими блоками. Така особливість роботи донецьких депутатів найяскравіше проявлялась під час ухвалення земельних та приватизаційних питань.

«Хто візьме газет пакунок…»
Після години «інтенсивної» роботи, депутати Донецької міської ради перейшли до питання «різне», яке включало обговорення механізмів удосконалення підготовки сесій та взаємодії депутатів з комунальною газетою «Муніципальна газета». Міська рада підтримала пропозицію Секретаріату щодо ознайомлення депутатів з проектами рішень лише в електронному вигляді (з наступного засідання депутатам не будуть роздавати друковані примірники рішень). Також міський голова заявив, що кожен депутат повинен розглянути можливість організації передплати на «Муніципальну газету». Засідання сесії завершилось тим, що кожен «заможний» депутат отримав соціальне навантаження – передплатити 100 примірників комунальної газети.

Додаток 1.
Основні рішення, прийняті депутатами Донецької міської ради VI скликання на четвертій сесії, 25.03.2011

 1. Про програму економічного та соціального розвитку м. Донецьк на 2011 р.
 2. Про звіт щодо виконання міського бюджету за 2010 р.
 3. Про порядок підготовки та прийняття регуляторних актів міською радою.
 4. Про звільнення від сплати державного мита КП «Донецькміськводоконал».
 5. Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади Донецька.
 6. Про програму енергозберігаючих заходів на об’єктах бюджетної сфери м. Донецьк.
 7. Про розрахунок ресурсів на 2011 р. для реалізації «Комплексної програми профілактики злочинності в м. Донецьк на 2011-2015 рр.».
 8. Про програму природоохоронних заходів місцевого значення м. Донецьк на 2011 р.
 9. Про Положення щодо проведення консультацій з громадськістю Донецька.
 10. Про міську програму організаційного забезпечення діяльності судових органів «Правосуддя-2011».
 11. Про розгляд протесту прокурора м. Донецьк на рішення Донецької міської ради від 12.01.2011 №3/1.

Довідка:
Моніторинг роботи Донецької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Координатор кампанії демократичного моніторингу у Донецьку

Олександр Клюжев
тел.: 062 345 88 42, 095 822 53 19