У другій половині лютого в Луцьку відбулись засідання виконавчого комітету та сесія міської ради. Питання, що виносились на їхній розгляд, були доволі актуальні та важливі для життєдіяльності міста. Однак були і відверті випадки лобіювання інтересів окремих бізнесменів та політичних груп.

Почули кожного
17 лютого відбулось чергове засідання Виконавчого комітету Луцької міської ради. Відмінність його від попереднього полягала в тому, що члени виконкому частково врахували рекомендації громадських спостерігачів. Так, цього разу явка членів виконкому була набагато вищою, з 11 затверджених членів виконкому участь у засіданні взяло 9. Іншою рекомендацією, яку, хоча й частково, але врахували міські чиновники, стало прийняття рішень за допомогою голосування шляхом підняття рук.

Щоправда, такий спосіб був використаний лише для кількох принципових питань. Рішення ж щодо більшості питань, винесених на порядок денний засідання виконкому, і далі приймалось шляхом погодження, а не голосування. Також, порівняно з попередніми засіданнями, члени виконкому активніше брали участь в обговоренні питань порядку денного. З близько 50-ти питань порядку денного найцікавішими  були:

  • про соціально-економічний розвиток міста у 2010 році, про роботу комунального підприємства «АвтоПаркСервіс»,
  • про оголошення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Луцьку,
  • про режим роботи окремих об’єктів торгівлі, сфери послуг та закладів ресторанного господарства.

«Свободу» перемогла стриманість
Одним з найдискусійніших питань став режим роботи нічного клубу Cherry, який пов’язують з одним із депутатів міської ради з фракції ВО «Свобода». Причиною розгляду питання став конфлікт між власником клубу та мешканцями прилеглих будинків, які скаржились на шум та безлад у дворі. Розгляд питання супроводжувався серйозними дискусіями та сварками. Впадали в око спроби депутатів-«свободівців» відстояти це питання. Так, депутат від фракції «Свобода», голова спеціально створеної комісії, озвучив її рішення дозволити роботу закладу до 4:00 ранку. Інший «свободівець», член виконкому та депутат обласної ради, теж переконував присутніх, що особисто відвідував заклад і жодних порушень там не помітив. Натомість перший заступник міського голови наполягав на тому, що всі клуби та бари, вбудовані в житлові будинки, повинні працювати лише до 23:00. Участь в обговоренні питання взяли і самі мешканці прилеглого будинку. Зрештою, більшість членів виконкому не підтримали пропонований проект рішення. Внаслідок цього нічний клуб буде працювати лише до 22:00.

Депутати потонули в морі роботи
Наприкінці лютого відбулась 6-та сесія Луцької міської ради. Вже традиційно для луцьких обранців, тривала вона два дні. Причиною цього стала надто велика кількість питань, винесених на розгляд ради – 125 питання порядку денного.
Перше пленарне засідання відбулось 23 лютого. Як і в попередні рази, проходило воно в залі засідань міської ради за участі засобів масової інформації та зацікавлених представників територіальної громади. Інформація про скликання сесії та перелік основних питань, винесених на розгляд депутатів, була завчасно донесена до громадськості через комунальну газету «Луцький замок» та офіційний веб-сайт міської ради.

На першому пленарному засіданні депутати озвучили депутатські запити та розглянули понад 50 питань порядку денного, зокрема:

  • про виконання програми соціально-економічного розвитку міста у 2010 році,
  • про затвердження звіту про виконання бюджету міста у 2010 році,
  • про внесення змін до бюджету міста на 2011 рік.

Також вони включили окремі нежитлові приміщення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, та передали на баланс двох ОСББ житлові будинки. Крім того, на баланс Волиньобленерго передано електромережі, а Луцькводоканалу – мережу водопостачання і побутової каналізації окремих будинків. Щодо цих питань депутати приймали рішення без обговорення.

Однак значна кількість питань викликала у депутатів гострі суперечки та дискусії. Так, суперечка виникла при розгляді питань про надання пільг за орендну нежитлових приміщень громадським організаціям та окремим установам. Зокрема, дискусію спричинила доцільність таких піль, їхній розмір та організації, яким слід давати такі пільги.

Зрештою, депутати вирішили розробити відповідне положення, яке б чітко регламентувало порядок надання пільг та перелік установ, що можуть на них претендувати.

Не відразу погодили депутати і питання, що стосувалося початку переговорів з Футбольним клубом «Волинь» про довгострокову оренду майнового комплексу міського стадіону «Авангард» та питання про Програму охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Луцьку на 2011-2016 роки.

Діти – це майбутнє, але думати краще про теперішнє
Проте найжвавіші дискусії точилися довкола питання про додаткове фінансування дошкільних навчальних закладів. Суть полягала в тому, що виконавчий комітет, зважаючи на недостачу бюджетних коштів, вирішив скоротити робочий час вихователів ДНЗ, і таким чином зменшив їм зарплату. Проти такого рішення виступили депутати, насамперед з фракції ВО «Батьківщина», з ініціативи яких на попередній сесії була створена тимчасова контрольна комісія,що вивчала проблемні питання фінансування ДНЗ.

Попри аргументи міського голови та членів виконкому, що це необхідний крок, бо, мовляв, немає звідки взяти кошти, більшість депутатів скасувала рішення виконавчого комітету та зобов’язала бюджетну комісію віднайти необхідні 2 млн. грн. для доплати вихователям. «Мер» обіцяв накласти вето на це рішення. Тому гарячі дискусії з цього питання, ймовірно, триватимуть.

Не минула ця сесія і без розгляду політичних питань. Так, депутати фракції «За Україну!» ініціювали прийняття заяви міської ради з приводу звернення, яке розповсюдила депутатська група «Нова Волинь» в облраді. У документі депутати з провладної більшості в облраді піддали критиці дії опозиціонерів щодо розколу країни через постійне ініціювання на сесіях місцевих рад «бандерівського» питання.

Нешановані народні обранці
Виникло у депутатів і чимало зауважень до працівників виконавчих органів міської ради. Наприклад, при розгляді двох питань порядку денного виявилось, що працівники, відповідальні за їхню підготовку, на сесії відсутні. Тому депутати відклали розгляд цих питань, відповідних чиновників звинуватили у неповазі до депутатського складу, а міському голові дорікнули у відсутності дисципліни серед працівників виконавчих органів. Міський голова обіцяв вжити заходів дисциплінарного впливу на прогульників. Також депутати висловили зауваження щодо порядку підготовки питань на розгляд сесії та якості пропонованих рішень. Найчастіше недопрацювання чиновників - не підготовка пояснювальних записок до проектів рішень. Саме через це, на думку депутатів, прості питання розглядаються на сесії довго.

Під кінець першого дня роботи, депутати прийняли кадрові рішення, зокрема, за пропозицією міського голови включили до складу виконавчого комітету ради двох осіб: Григорія Павловича - голову Волинської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану, та Юрія Бондарука -  директора ПП «Юридична компанія «Ел Ей». Перший - креатура міського голови, натомість другого пропонувала фракція ВО «Батьківщина».

Голоси в обмін на посади
Продовження 6-ї сесії міськради слід було чекати аж півтижня – 28 лютого депутати зібрались для розгляду решти 80-ти питань порядку денного. Переважно це були земельні питання, які депутати встигли розглянути ще до обіду.

Але перед їх розглядом народні обранці ухвалили одне питання, яке в перший день роботи сесії не знайшло необхідної підтримки. Йшлося про відновлення роботи комунального підприємства «Луцькреклама», яке депутати попередньої каденції  ліквідували. На відновленні його роботи наполягав міський голова, мотивуючи це тим, що це підприємство допоможе наповнити бюджет. Натомість депутати хотіли побачити економічні розрахунки доцільності відновлення роботи КП. Зрештою, більшість депутатського корпусу все ж таки підтримала міського голову та проголосувала за відновлення роботи «Луцькреклами».

Депутати трьох малих фракцій «Наша Україна», «За Україну!» та Партії регіонів звинуватили своїх колег з ВО «Батьківщина» та «Свобода» у підкилимних домовленостях з міським головою, оскільки першого дня роботи сесії вони теж були проти роботи КП. На думку цих фракцій, міський голова обіцяв двом найбільшим фракціям кадрові посади в цьому підприємстві, і саме це переконало «більшовиків».

Насамкінець, депутати ВО «Батьківщина» висловили прохання на наступній сесії легалізувати пряму трансляцію сесій міськради. Оскільки місцева ТРК «Аверс» вже провадить пряме ефірне мовлення, але відповідного дозволу від ради на це не отримувала, що обов’язково згідно регламенту.

Телекомунікаційну тему підхопив один з депутатів «Нашої України», який запропонував встановити за кошти міського бюджету в сесійному залі зону Wi-Fi, яка мала б допомогти у роботі журналістів.

Довідка:
Моніторинг роботи Луцької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.

Михайло Шелеп,
регіональний представник ГМ ОПОРА у Волинській області
тел.: 067 416 50 86