Депутати Сумської міської ради в середу, 26 січня, провели чергову IV сесію міської ради, розглянувши близько півтори сотні питань життєдіяльності громади.
Варто відзначити, що проблем з інформуванням громади міста про скликання сесій міськради у Сумах ніколи не було. Щойно міський голова приймав розпорядження про скликання сесії, воно одразу ж вивішувалось на офіційному сайті міськради, а також поширювалось через ЗМІ. Не стала винятком і сесія, скликана наприкінці січня. Відповідно і журналісти, й активні громадяни чітко знали про дату і час її проведення, а також основні питання, що виносились на розгляд депутатів. Більше того, на останню сесію прийшло близько сотні жителів Курського мікрорайону, аби висловити свій протест проти побудови чергового гіпермаркету навпроти їхніх будинків.
На сайті мерії вже місяць висить оголошення для журналістів друкованих та електронних медіа з пропозицією акредитуватися. Мерія пояснює це тим, що прагне тісніше співпрацювати зі ЗМІ, зокрема надати їм можливість отримати матеріали сесій.
На IV сесії Сумської міської ради розглядалося декілька дуже резонансних питань, які ледве не перетворили засідання ради на т.зв. «позапарламентський метод» обговорення.
Першим і найболіснішим стало обговорення закладання так званого «Вишневого саду», що запланований в районі будинків 41 та 43 по вул. Курській. Проте на підтримку «Вишневого саду» свої голоси віддали лише 29 депутатів. У повному складі – фракція «Рідне місто», «Фронт Змін», міський голова Геннадій Мінаєв та лідер фракції ВО «Батьківщина» Олександр Лисенко.
Депутат Тетяна Журба («Рідне місто») підготувала проект рішення «Про часткове скасування деяких рішень Сумської міської ради». Мова йшла про ті з них, якими у 2006-2008 роках попередній депутатській корпус в обхід оголошеного мораторію виділив 5 земельних ділянок у районі вул. Курська, 41-43. На них планують звести торгово-офісний центр з меблевим салоном. Вона пояснила колегам, що рішення ухвалювалися з порушенням процедури розгляду, і не відповідають вимогам ДБН та Генплану міста, яким тут передбачена житлова забудова, а також містить інші недоліки.
Крім того, з порушеннями були проведені громадські слухання. За словами Тетяни Журби, ініціативна група перевірила 120 з 300 підписів, нібито поставлених мешканцями за будівництво торгового центру. «З’ясувалося, що 80 % не підтвердили свій «автограф», частина не знала, за що підписується, а дехто тут взагалі не мешкає п’ять та більше років», – розповіла депутат. До того ж, частина підписів належить мешканцям тих будинків, біля яких не височітиме торговий центр.
Головний архітектор Володимир Биков детально роз’яснив депутатам, що проект гіпермаркету не відповідає багатьом вимогам, зокрема, відсутні погодження та підписи головного архітектора, немає єдиної земельної ділянки. А ті, що виділені, перемежовуються із землями територіальної громади. Тож містобудівна рада відхилила проект, натомість підтримавши надані матеріали на розробку скверу за ініціативи мешканців та міського голови – так званого «Вишневого саду».
Емоційне обговорення тривало понад півгодини, частина депутатів радила мешканцям звертатися до суду. «Для чого ж тоді депутати, як не захищати інтереси громади?» – обурено запитав міський голова. Він нагадав, що від позиції міської ради залежить нині дуже багато. «Я домовився з прокурором, що він чекатиме розгляду справи на сесії. Якщо ви скасуєте рішення, справа перейде в судову площину, і в сумчан залишаться шанси на «Вишневий сад». Якщо ж ні – тоді я змушений буду виконати припис прокурора та підписати договори оренди з підприємцями, хоча їхні терміни пропущені», – заявив він. І додав, що тоді навіть без погодження архітекторів та держбудекспертизи, ділянка «обросте» парканом і обов’язково розпочнеться самочинне будівництво, яке потім легалізують через суд.
Пропозиція «Рідного міста» кожному депутату поіменно виявити свою громадянську позицію не знайшла підтримки у більшості, що викликало обурення та нерозуміння не тільки ініціаторів, але й представника «Фронту Змін» Олександра Перчакова: «Чому народні обранці бояться висловити свою власну думку з цього питання?!». Тож голосували фракційно. Як результат – лише 29 голосів за проект рішення при необхідних 38. Це означає, що міський голова змушений був в той же день виконати припис прокурора від 30.12.2010 і підписати проекти договорів оренди земельних ділянок.
За словами присутніх на сесії жителів мікрорайону, про який ішла мова, вони не змиряться і будуть своїми силами перешкоджати будь-яким спробам забудовників поставити паркан навколо цього парку.
Другим конфліктним питанням стала спроба земельної комісії Сумської міської ради винести проект рішення щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою по 10 соток для громадян.
Мер Сум Геннадій Мінаєв чітко окреслив свою позицію щодо надання земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво (ІЖБ). Він звернувся до депутатів з емоційною заявою, закликавши їх раз і назавжди зупинити земельний дерибан. «Ми в шостій каденції вперше розглядаємо земельні питання стосовно ІЖБ. На жаль, я констатую те, що продовжується непрозора схема надання земельних ділянок. Я не хочу сказати, що це незаконно. Це законно, але не прозоро. Як з’являються ці заяви, як вони потрапляють на сесію, які там прізвища?», – говорить він. Це і є дерибан, переконаний міський голова.
«Ми з вами повинні у цій каденції відмовитися від махінацій. Досить їх було у четвертому та п’ятому скликаннях. Так не повинно бути надалі, – впевнений Геннадій Мінаєв. – Я розумію, що земельний ресурс Сумської міської ради – не величезний, і ми не можемо апріорі забезпечити усіх сумчан, які бажають отримати земельну ділянку під ІЖБ. Але ми повинні робити це прозоро! Я стверджую, що більшість, навіть 90 % цих заяв, – це підставні прізвища. Ми вводимо в оману насамперед нашу громаду. Нам потрібно зупинити цей процес. Зупинити!», – наполягає міський голова.
Він також закликав затвердити документ, який би визначав механізм прозорого надання землі. Г. Мінаєв також вимагає, аби кожен претендент на земельну ділянку приходив на погоджувальну раду до депутатів та розповідав, хто він такий, скільки років мешкає в місті, де він мешкає зараз. І запевняв би, що отримує ділянку не для перепродажу, а саме під будівництво власного житла. «Зупиніть дерибан! Я вас благаю, – звернувся він до депутатів. – Якщо ж ні, то я дам доручення правовому управлінню перевірити усі звернення і ветуватиму ці рішення. Раз і назавжди.» Після обговорення депутати з 43 пунктів рішення залишили лише 3, які стосуються дорізки кількох соток, а решту зняли з розгляду.
Також депутати прийняли «Місцеві правила забудови м. Суми», які діятимуть на території міста в частині, яка після підписання президентом не суперечитиме нещодавно прийнятому парламентом закону «Про регулювання містобудівної діяльності» (14.01.2011 р.)
Координатор кампанії громадського спостереження у Сумській області:
Олександр Хоруженко
Тел.: 050 912-02-78