Депутати Луцької міської ради протягом двох днів засідали на сесії міськради, але так і не встигли розглянути усі питання затвердженого порядку денного. Основною причиною стали суперечки між депутатами під час розгляду низки ключових питань. Тож 5-а сесія Луцької міськради буде продовжена наступного тижня.

ОПОРА вже повідомляла про те, що Луцька міська рада VI скликання за перші два місяці своєї роботи встигла провести чотири сесії, під час яких основна увага депутатів була зосереджена на розгляді політичних та організаційних питань. Тож від 5-ї сесії міської ради, яка була скликана міським головою 26 січня, і громадськість, і журналісти очікували початку реальної роботи міських обранців.

«Ласкаво просимо» чи «Стороннім вхід заборонено»?
Варто відзначити, що проблем з інформуванням громади міста про скликання сесій міськради у Луцьку ніколи не було. Щойно міський голова приймав розпорядження про скликання сесії, воно одразу ж вивішувалось на офіційному сайті міськради, а також поширювалось через ЗМІ. Не стала винятком і сесія, скликана наприкінці січня. Відповідно і журналісти, й активні громадяни чітко знали про дату і час її проведення, а також основні питання, що виносились на розгляд депутатів.

Ніколи не було проблем й з доступом засобів масової інформації до зали, де проводились сесії ради. Електронні, друковані та інтернет-ЗМІ могли вільно скеровувати своїх журналістів для висвітлення її роботи. Щоправда, приміщення, де засідають депутати, доволі невелике, тож місць у ньому небагато. Тому міськрада VI скликання у своєму Регламенті запровадила процедуру акредитації для журналістів, хоча практика вже проведених сесій показала, що й не акредитовані представники ЗМІ теж могли вільно їх відвідувати. Акредитацію ввели лише для того, аби тісніше співпрацювати зі ЗМІ, та зокрема надати їм можливість отримати матеріали сесій.

Продовжилась з новою радою і добра традиція співпраці з місцевим приватним телеканалом «Аверс», який безкоштовно здійснює пряму трансляцію сесій міськради.
Також не було проблем з відвідуванням пленарних засідань і в мешканців міста, оскільки Регламент ради прямо передбачає таку можливість. Щоправда, саме 26 січня стався невеликий інцидент, коли охорона ради не захотіла впускати до приміщення, де мала проводитись сесія, велику кількість громадян, які протестували проти виділення землі поряд з їхніми будинками під нову забудову. Охорона мотивувала свої дії тим, що усі люди не вмістяться в залі, де обмаль місця. Але згодом конфлікт було вирішено і людей пропустили до будівлі.

Транспортне питання не вирішили, до земельних не дійшли
Участь у 5-й сесії міської ради взяли 44 депутати (з 50-ти) та міський голова. До порядку денного було включено 155 питань, які були попередньо розглянуті в комісіях ради. Умовно їх усіх можна було розбити на три групи: господарсько-економічні, організаційні та земельні. Серед фінансових питань найважливішими були: про внесення змін до бюджету міста на 2011 рік, про запровадження туристичного збору, про встановлення збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

З господарських питань дуже жваві дискусії точилися довкола фінансово-економічного стану Луцького підприємства електротранспорту (ЛПЕ), яке перебуває в скрутному становищі. Причини дві: борги держави перед містом за перевезення пільговиків та неможливість виконувати зобов’язання перед Корпорацією «Богдан» за взяті раніше в лізинг автобуси. Заслухавши інформацію директора підприємства, депутати розпочали дискусію про шляхи порятунку комунального підприємства. Зокрема, пропонувалося розділити його на дві окремих одиниці (тролейбусну та автобусну) та віддати автобусні маршрути зацікавленим інвесторам. Проте були й думки, що ЛПЕ можна вивести з кризи завдяки ефективнішому менеджменту та погашенню усіх боргів з боку держави. Для детальнішого вивчення цього питання депутати створили тимчасову контрольну комісію.

Досить довго депутати розглядали можливість створення тимчасової контрольної комісії з вивчення проблемних питань фінансування дошкільних навчальних закладів, а також обговорювали програму фінансування культурно-мистецьких та культурологічних заходів у місті. Через тривалі дискусії між депутатами більшість питань порядку денного в цей день не розглянули, тому була оголошена перерва до наступного дня.

Натомість, 27 січня депутати попрацювали ефективніше. Так, обранці прийняли низку Програм, зокрема: підтримки малого підприємництва в місті на 2011-2012 роки, організації рятування людей на водних об’єктах міста у літній період 2011 року, розвитку дорожнього господарства міста на 2010-2014 роки та благоустрою Луцька на 2011-2012 роки. Оскільки на попередній черговій сесії депутати затвердили нову структуру виконавчих органів міської ради, то цього разу вони затвердили нові Положення про управління та відділи міськради. Також було внесено низку змін до Регламенту.

Однак і другого дня депутати не розглянули усіх питань. Тому знову було прийнято рішення про оголошення перерви, і визначено, що сесія продовжить свою роботу вже наступного тижня. Депутатам залишилось розглянути ще понад 80 земельних питань.

Розділяй та володарюй
Зазначимо, що 5-а сесія міськради підтвердила деякі припущення щодо існування всередині депутатського корпусу кількох ліній протистоянь. Так, протягом двох днів роботи сесії міський голова і депутати не змогли позитивно вирішити питання про обрання ще двох осіб до складу Виконкому ради. Хоча кандидатури на ці місця були вже давно погоджені між міським головою та фракціями, що пропонували своїх однопартійців, зокрема ВО «Батьківщина» і партією «За Україну!». Тому питання обрання членів Виконкому на наступних сесіях прогнозовано буде одним з конфліктних, оскільки кожна зі згаданих фракцій та «мер» прагнуть насамперед вигоди для себе.

Серед інших ліній конфлікту: блокування активної діяльності депутата А. Козюри від «Нашої України» зі сторони фракції ВО «Батьківщина» (відмова включати до контрольних комісій, не підтримка ініціатив депутата); спроби депутата С. Григоренка, обраного за списком ВО «Батьківщина», вибудувати власну публічну лінію поведінки, відмінну від партійної (висунення пропозицій, що суперечать пропозиціям фракції); спроби ВО «Батьківщина» тиснути на менші фракції (внесення змін до Регламенту, розроблених саме їхніми депутатами).

Зараз у Луцькій міській раді немає чітко оформленої більшості. Є ситуативні союзи різних фракцій під конкретні питання. Крім того, стаються конфлікти і всередині окремих політичних сил, що дає можливість міському голові індивідуально домовлятись з депутатами про підтримку саме його рішень.

Михайло Шелеп
регіональний представник ГМ ОПОРА у Волинській області
Тел.: 067 416 50 86

Довідково:
Моніторинг роботи Луцької міської ради та міського голови здійснюється в рамках проекту ГМ ОПОРА з громадського демократичного моніторингу новообраних органів місцевого самоврядування у 15 громадах країни.