25 вересня журналіст «Точки ОПОРИ» прийшов до приміщення Демидівської виборчої комісії, де попросив надати для фотографуваня інформацію про заплановані в районі партійні конференції, на яких відбуватиметься висування кандидатів. Голова виборчої комісії Алла Ковальчук сказала, що покаже повідомлення, але фотографувати не дозволить. Мовляв, ця інформація лише для їхнього користування.

Після відмови, журналіст почав знімати відео, що дуже обурило членів комісії, які відмовлялася надати інформацію. Зрештою, інформацію все ж дали сфотографувати. Член комісії, яка разом з головою не хотіла давати можливість зробити фото сказала представнику ОПОРИ, що якщо фото (відео) з її участю десь з'явиться, то «у нього будуть проблеми, вона знає куди поскаржитись». Член комісії також пообіцяла подати до суду, а голова комісії Алла Ковальчук сказала, що у разі чого звернуться в СБУ.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує,що такі дії членів комісії суперечать ч.4 ст.13 Закону України «Про місцеві вибори», де зазначено, що усі засоби масової інформації незалежно від форми власності зобов’язані справедливо, збалансовано та неупереджено висвітлювати хід підготовки і проведення місцевих виборів у новинах інформаційних випусках та ток-шоу, дискусійних та інших програмах. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з місцевими виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день голосування (повторного голосування) – на умовах, визначених цим законом, крім випадків передбачених Законом України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, посадові та службові особи цих органів зобов’язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо ходу підготовки і проведення місцевих виборів.

Окрім цього, згідно частини другої ч.2 ст.26 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», журналіст має право відвідувати державні органи влади, органи місцевого і регіонального самоврядування, а також підприємства, установи та організації та бути прийнятим їх посадовими особами. ОПОРА нагадує, що Кримінальний кодекс України, ст.171 ч.1 визначаєпокарання за умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів –«штраф до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років».

(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
 
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства черезефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.