Окружна виборча комісія №26 (Центр: місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район. Включає: Бабушкінський район, частина Кіровського району, смт Авіаторське), про порушення в роботі якої ми вже писали, продовжує порушувати закон та вдається до морального тиску, погроз і викликів міліції проти спостерігача "ОПОРИ".

9 жовтня спостерігач "ОПОРИ" о 15:00 прийшов до окружної виборчої комісії №26 для проведення спостереження. Секретар комісії Ткаченко Микита Олександрович (політична партія Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина") попросив спостерігача залишити приміщення ОВК, мотивуючи це тим, що засідання ще не розпочалося. Спостерігач "ОПОРИ" поінформував секретаря комісії про публічну і відкриту роботу ОВК та право знаходитися в приміщенні в робочий час комісії.

Dnipr OVK 26 Milicia 1 Dnipr OVK 26 Milicia 3

Спостерігач ОПОРИ відмовився покинути приміщенням, після чого секретар, голова та кілька інших членів комісії почали кричати і наполягати на своїй вимозі. Спостерігач продовжував залишатись на місці відведеному для присутніх, роботі комісії не перешкоджав і кілька разів наголосив на незаконності їх вимог. Члени комісії переходили на особистості, вдавалися до персональних образ та демонстрували повне незнання закону.

Секретар комісії М.Ткаченко наголосив, що спостерігач має право знаходитись в приміщенні ОВК тільки під час засідання. А оскільки засідання немає, то і спостерігача бути не може.

Згідно п.4 частини 2 статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України": Виборчий процес здійснюється на засадах... публічності і відкритості.

На думку члена комісії Яріз Іраіди Василівни, (партія Політичне об’єднання "Рідна Вітчизна") у приміщенні ОВК можуть знаходитися лише ті особи, які попередньо зареєструвалися. Але така норма відсутня у законі.

Член комісії Шевченко Ігор Іванович (політична партія "Наша Україна") заявив, що комісія є колегіальним органом виключно на засіданнях, що також суперечить законодавству.

Голова комісії Кацапова Людмила Вікторівна наголосила, що сама присутність спостерігача дратує членів комісії та заважає їх злагодженій роботі. На думку Л.Кацапової спостерігач від "ОПОРИ" викривляє факти про роботу комісії, але відмовилась назвати конкретні зауваження.

Згодом голова комісії викликала працівників міліції Бабушкінського РВ для видалення спостерігача "ОПОРИ". Працівники міліції, які прибули за викликом, ознайомились з позицією членів комісії, спостерігача "ОПОРИ" та законодавством і не мали жодних зауважень до спостерігача.

Раніше в роботі ОВК №26 були зафіксовані чисельні порушення, та все ж члени комісії вдаються до нових і не зважають на попередні.

На інформаційній дошці комісія вивішує лише копії рішень не оприлюднюючи протоколи засідань.

Закон України "Про вибори народних депутатів України" стаття 35 частина 2: На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. У цей же строк протокол засідання виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення.

Під час проведення жеребкування ОВК №26 порушила порядок проведення жеребкування, визначений постановою ЦВК. Комісія прийняла рішення запаковувати жеребки в кульки від кіндер-сюрпризів, що унеможливлювало ознайомлення зі змістом жеребків до моменту діставання. Водночас, для жеребкування використовувалась непрозора картонна скринька.

Згідно постанови ЦВК №88 від 25.04.2013р., в якій зазначено: "Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу".

На зауваження спостерігача "ОПОРИ" один з членів комісії відреагував пропозицією оскаржувати це в суді й застеріг про можливість видалення з засідання через перешкоджання її роботі. Через деякий час вже секретар комісії знову зауважив, що видалення спостерігача "ОПОРИ" може бути поставлене на голосування.

Також результати жеребкування опрацьовувало три члени комісії, замість визначених рішенням комісії та законодавством двох. Комісія затвердила для виконання цієї роботи Черноморець В.В. (Соціалістична партія України)та Дніпровську З.М. (Ліберальна партія України), а приєдналася до них Яріз І.В.

Інші присутні під час жеребкування також мали свої зауваження. Один з представників суб'єктів виборчого процесу звернув увагу комісії на різну форму кульок, в які вкладалися жеребки. Крім того, коли уповноважена особа від партії "Батьківщина" підійшла для спостереження за опрацюванням результатів жеребкування, заступник голови комісії Кумановська Н.В. (Всеукраїнське об’єднання "Громада") намагалася заборонити їй реалізовувати право, гарантоване законом.

Порушення порядку проведення жеребкування дають змогу суб'єктам виборчого процесу оскаржити його результати, а відтак зірвати процес формування дільничних виборчих комісій.

За коментарями звертайтеся:
Анна Дзюра,
прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА в Дніпропетровській обл.
+380969204820
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучається більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.