Кожен з 13 кандидатів, які балотуються в одномандатному виборчому окрузі №122 (центр – м. Яворів) під час реєстрації у ЦВК подав власну передвиборну програму. Ми вирішили проаналізувати їхній зміст для того, щоб узагальнити задекларовані наміри та окреслити коло питань, з якими кандидати звертаються до мешканців округу.

Передвиборчі програми різняться формою, способом і стилем написання. Подекуди їх важко порівнювати, оскільки через відсутність єдиних вимог до їх оформлення кожен кандидат робить це у власний спосіб. Хтось розділяє тези на блоки та розділи (Іван Бокало, Тарас Возняк, Ольга Давид, Богдан Каспер, Олександр Павлюк, Василь Пазиняк), пункти (Ірина Верещук, Володимир Парасюк, Андрій Савченко), а хтось просто суцільним текстом з переліком завдань (Віктор Гаршин, Володимир Пекар, Людмила Шабуніна, Артур Шешеня).

Та незважаючи на це, можна виділити загальні тенденції. В результаті проведеного контент-аналізу ми склали своєрідний рейтинг найчастіше згадуваних проблем у передвиборчих програмах кандидатів:

Проблема(и)

У скількох програмах згадується

Кандидати

1.

Боротьба з корупцією, антикорупційні заходи, контроль за чиновниками

10

Верещук, Возняк, Гаршин, Каспер,  Павлюк, Пазиняк, Парасюк, Пекар, Савченко, Шубіна

2.

Адміністративно-територіальна реформа, посилення місцевого самоврядування, місцевий бюджет

8

Бокало, Верещук, Каспер, Павлюк, Парасюк, Пекар, Савченко, Шубіна

3.

Проведення люстрації суддів, правоохоронців, реформа МВС

Возняк, Гаршин, Давид, Каспер, Пазиняк, Парасюк, Пекар, Савченко

4.

Медицина (лікарні, ФАПи, лабораторії)

Бокало, Возняк, Гаршин, Пазиняк, Парасюк, Пекар, Шешеня, Шубіна

5.

Інтеграція до ЄС та НАТО

7

Возняк, Давид, Каспер, Павлюк, Пазиняк, Парасюк, Шубіна

6.

Податкова реформа, спрощена система оподаткування

Бокало, Возняк, Гаршин, Давид, Каспер, Савченко, Шешеня

7.

Енергозбереження, наукові інновації та залучення інвестицій

 

Возняк, Давид, Каспер, Пазиняк, Парасюк, Шешеня, Шубіна

8.

Реформа ЗСУ, модернізація і фінансування армії

6

Возняк, Давид, Каспер, Павлюк, Парасюк, Савченко

9.

Сприяння малому і середньому бізнесу

Бокало, Возняк, Гаршин, Павлюк, Пазиняк, Шешеня

10.

Дороги та інфраструктура

5

Возняк, Павлюк, Парасюк, Пекар, Шубіна

11.

Проблеми освіти (школи, виховання)

Бокало, Гаршин, Павлюк, Парасюк, Шешеня

12.

Підтримка АПК і питання землі

Бокало, Возняк, Каспер, Пазиняк, Шешеня

Крім цього, 7 з 13 кандидатів переконують у тому, що будуть звітуватись, регулярно проводити зустрічі з мешканцями округу, у зворотному зв’язку з виборцями. Враховуючи той факт, що це законодавчо прописаний обов’язок кожного народного депутата, запевнення кандидатів у своїй публічності і відкритості свідчить про реальну проблему контролю громади за діяльністю їхнього обранця.

Особливе місце у програмі кандидатів-мажоритарників займають поточні проблеми округу. Зокрема, четверо кандидатів – Тарас Возняк, Олександр Павлюк, Володимир Пекар і Людмила Шубіна - пропонують відновити роботу спеціальної економічної зони «Яворів» та внести зміни до Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів». Вирішенням проблеми Грибовецького сміттєзвалища готові займатися Ірина Верещук, Олександр Павлюк і Володимир Пекар. Іван Бокало, Ірина Верещук і Володимир Пекар працюватимуть над прийняттям рішення із збільшення терміну безперервного перебування автомобілів з іноземною реєстрацією на території України до 30 календарних днів, а також вирішення проблеми збуту сільськогосподарської продукції. Вирішити питання газо-, водопостачання та водовідведення обіцяють три кандидати: Олександр Павлюк - будівництво газопроводу Добросин-Рава-Руська, водоводу Яворів-Краковець, пошук бюджетного фінансування будівництва каналізації у містах Яворів, Рава-Руська, селищі Івано-Франкове;  Тарас Возняк - будівництво водопроводів та очисних споруд з каналізаційними мережами населених пунктів району і коригування проекту зовнішніх мереж господарсько-побутової міської каналізації та будівництво каналізаційних очисних споруд у місті Яворові; Володимир Пекар - газифікація сіл та районів міст, що досі не підключені до мережі газопостачання, постачання інших видів енергоносіїв, а також системи водопостачання та водовідведення.

З вище згадуваних інфраструктурних питань окремі кандидати готові вирішувати такі проблеми місцевого рівня. Зокрема, Олександр Павлюк планує контролювати вирішення питання будівництва школи в м. Яворів та Рава-Руська, добудову останньої черги школи у с. Бірки та будівництва садочку у селищі Шкло, спорудити народний дім у селах Синьковичі та Мужиловичі, а також впровадити в життя програму обов’язкового підключення сільських шкіл до мережі Інтернет. Тарас Возняк буде шукати бюджетне фінансування на капітальний ремонт доріг у м. Яворів та автодороги Яворів-Грушів, капітальні та поточні ремонти закладів культури. Володимир Пекар також займатиметься капітальним ремонтом доріг та планує розпочати будівництво концесійної дороги Львів-Краковець. Василь Пазиняк обіцяє зробити сільську медицину пріоритетом своєї діяльності, залучати кошти у соціальну сферу Жовківщини та Яворівщини, забезпечити ФАПи та лікарські амбулаторії медичним обладнанням. Ірина Верещук має намір вирішувати проблеми округу на законодавчому рівні впроваджуючи законопроекти «Про єдиний збір, який здійснюватиметься у пунктах пропуску через державний кордон України» і «Про безпечне місто» та імплементуючи Закони «Про благоустрій територій» і «Про індустріальні парки».

Якщо узагальнити аналіз передвиборчих програм кандидатів можна стверджувати, що спектр питань, які вони декларують коливається від загальноукраїнського рівня і закінчуються конкретними проблемами округу. Не всі вони збалансовані, не завжди співмірні між собою, хоча можна стверджувати, що окремі з них є краще виписані та оформлені, аніж інші. Та все ж основним критерієм програми є її придатність до виконання. Після прочитання програм залишається не зрозумілим, яким чином кандидати у депутати планують їх реалізовувати. За невеликим винятком це у більшості декларація намірів. В цілому, програми кандидатів не є публічними і єдиний, хто використовує свою передвиборчу програму в агітаційних цілях є Ірина Верещук, яка у формі листівок розклеєна на зупинках громадського транспорту і стовпах.

Передвиборча програма є одним з інструментів контролю виборців за діяльністю депутата. Проте проблема програм в Україні полягає у відсутності практики їх виконання. Для цього потрібна взаємозалежність між кандидатом і виборцем. Якщо виборці не читають програм і не контролюють їх виконання, то кандидати зазвичай пишуть декларативні речі і не мають необхідності її виконувати.

 

Додаткова інформація:

Ірина Швець, прес-секретар кампанії спостереження у Львівській області – 063 628 68 40.
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів. 
Website: http://oporaua.org/                                                                                                                        
Facebook: https://www.facebook.com/cn.opora                                                                                      
Twitter: https://twitter.com/opora(@opora)