У зв’язку із застосуванням насильства до громадянина України Пилипишина В.П., яке відбулося 25 вересня біля будівлі ЦВК під час здійснення ним свого наміру подати до відповідної комісії документи для реєстрації кандидатом в народні депутати України, повідомляємо.

Відповідно до статті 157 Кримінального Кодексу України перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права (у даному випадку пасивного виборчого права), поєднане із застосування насильства є злочином, що карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Статтею 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» не допускається обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється статтею 6 виборчого Закону. У той же час міжнародні правові документи включають до принципу вільних виборів необхідність забезпечення громадянам та іншим учасникам виборчого процесу можливості без жодного впливу, насильства, загрози застосування насильства чи іншого протиправного впливу зробити свій вибір щодо своєї участі чи неучасті у виборах у формах, що допускаються законом, і законними методами, не побоюючись покарання або впливу.

Застосовування насильства, із метою свавільного перешкоджання виборчому праву громадян, є не лише грубим порушенням чинного законодавства, а й дискредитує тією чи іншою мірою виборчий процес, що супроводжувався подібними інцидентами. У складних внутрішніх та міжнародних умовах, в яких знаходиться Україна, нерозуміння частиною суспільства власної ролі у забезпеченні демократичних стандартів виборчого процесу спричиняє значні ризики.

Порушення виборчого та кримінального законодавства, недотримання міжнародних та національних стандартів проведення виборів, свідома чи несвідома дискредитація виборчого процесу не може бути виправдана жодними аргументами. Будь-які претензії окремих виборців, громадських об’єднань, інших суспільних груп до політичних суб’єктів чи суб’єктів виборчого процесу мають вирішуватися у правовий чи інший цивілізований спосіб (політичні, ідеологічні дискусії тощо). У свою чергу, правоохоронні органи зобов’язані у межах законодавства та у відповідності із принципами політичної неупередженості не допускати проявів насильства у виборчому процесі.

ОПОРА констатує, що кампанія громадянина Пилипишина В.П. у 2013 році під час позачергових виборів 15 грудня 2013 року мала ознаки підкупу виборців. Саме бездіяльність правоохоронної системи призвела до агресивних випадів з боку громадян проти потенційного кандидата. Утім, фізичний напад, у результаті якого було нанесено тілесні ушкодження, не може підміняти собою правосуддя. Більше того, кандидати, що застосовують підкуп, повинні бути притягнуті до кримінальної відповідальності, яка передбачає ув’язнення за вчинення такого типу протиправних дій.

ОПОРА висловлює сподівання, що насильницькі прояви у виборчому процесі матимуть поодинокий характер, що дозволить забезпечити законні та вільні вибори.

За коментарами звертайтеся:

Ольга Айвазовська,
координатор виборчих та парламентських програм ОПОРИ
тел./факс: (044) 286-26-70
 
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА— це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів. Ми об'єдналися з метою активізації громадської участі в політичному процесі, шляхом вироблення і впровадження моделей впливу громадян на діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні.

 

Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.