15 травня Громадянської мережа ОПОРА представила проміжний звіт за результатами спостереження за підготовкою до позачергових виборів Президента України на Тернопільщині. Під час прес-конференції спостерігачі від ОПОРИ розповіли про перебіг та особливості передвиборчих агітацій у області, про рівень готовності виборчих комісій та про зафіксовані порушення.

ternopil press conf1

У прес-конференції взяли участь: координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА в Тернопільській області і координатор кампанії спостереження у Тернополі (ОВК №165) Василь Томчишин; координатор кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Зборові (ОВК №167) Ігор Білик; координатор кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Теребовлі (ОВК №168) Марта Штогрин; координатор кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Чорткові (ОВК №169) Василь Ханас.

Учасники заходу відмітили те, що агітація на Тернопільщині є млявою, і не всі кандидаті у Президенти відзначаються активністю. В області помітні передвиборчі кампанії таких кандидатів, як: Олег Ляшко (реклама на білбордах та сітілайтах, намети, в яких роздають агітаційні матеріали про політика, сам кандидат побував у Тернополі), такі ж дії відзначаються у Петра Порошенка, Анатолія Гриценка, Олега Тягнибока. Михайло Добкін відзначився лише зовнішньою рекламою по місту, до слова, саме його рекламу закидали фарбою, зеленкою та навіть намагалися спалити.

Кандидат на пост Президента Юлія Тимошенко відзначається наметною агітацією, приїздом у місто Монастириськ на Тернопільщині (куди, до речі, людей звозили шкільними автобусами, що є порушенням чинного виборчого законодавства, зокрема у ч.6 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України»), а ім’я Тимошенко найчастіше спливає у політичних дебатах і конфліктах.

Агітація наступних кандидатів на пост Президента України відсутня або не помітна у області: Юрій Бойко, Андрій Гриненко, Олександр Клименко, Валерій Коновалюк, Ренат Кузьмін, Василь Куйбіда, Вадим Рабінович, Володимир Саранов, Зорян Шкіряк, Микола Маломуж,Петро Симоненко, Василь Цушко. Інші кандидати, зокрема, Ольга Богомолець, Сергій Тігіпко, Дмитро Ярош мають сформовані політичні штаби у області та їхні імена можна зустріти у ЗМІ Тернопільщини.

Що стосується порушень, які були зафіксовані у області, то найчастіше це: поширення агітаційних матеріалів без вихідних даних (О. Ляшко та А. Гриценко), поширення «чорного піару», зокрема йде мова про конфлікт між штабом Порошенка і Тимошенко у зв’язку із публікацією газети «Тільки факти», зміст якої містив відкрити «чорний піар» проти Порошенка. Також не обійшлося і без інцидентів та перешкоджання роботі спостерігачів ОПОРИ. Відтак після одного із засідань ОВК №165 (центр місто Тернопіль) секретар відмовився надавати інформацію, яку просив у нього координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільські області, що є перешкоджанням його роботи.

На відміну від попередньої виборчої кампанії, втручань з боку влади у виборчий процес спостерігачами ОПОРИ не зафіксовано, так само, як не виявлено явних фактів зловживань адміністративним ресурсом в інтересах окремих кандидатів чи партій. Разом з тим, виявлено випадки участі посадових осіб місцевих органів влади в агітаційних заходах окремих кандидатів. Так, зокрема, було виявлено, що відповідальним за друк брошури про Олега Тягнибока «Дерево роду» був народний депутат Олексій Кайда.

На підставі подання кандидатів на пост Президента України щодо складу окружних виборчих комісій 14 квітня Центральна виборча комісія (ЦВК) утворила 213 ОВК, у тому числі 5 ОВК на Тернопільщині.

Окружні виборчі комісії Тернопільщини:

у Тернополі (ОВК № 165, вул. Миру, 6) очолила представник кандидата у Президенти А.С. Гриценка – Марія Мацук, кількість виборчих дільниць – 90, орієнтована кількість виборців 180,346 осіб;

у Збаражі (ОВК № 166, вул. Незалежності, 8) включає такі районі центри: Кременецький, Лановецький, Підволочиський, Шумський, очолив представник М.М. Добкіна – Віталій Карий, кількість виборчих дільниць – 321, орієнтована кількість виборців 180,666 осіб;

у Зборові (ОВК № 167, вул. Миру, 6) включає такі райони: Бережанський, Зборівський, Козівський, Підгаєцький, Тернопільський, головою буде представник М.Г. Маломужа – Ярослав Кметик, кількість виборчих дільниць – 291, орієнтована кількість виборців 162,998 осіб;

у Теребовлі (ОВК № 168, вул. Симоненка, 17)включає такі райони: Бучацький, Гусятинський, Монастириський, Теребовлянський, очолив представник Ю.В.Тимошенко – Венера Решетинська, кількість виборчих дільниць – 271, орієнтована кількість виборців 172,247 осіб;

 у Чорткові (ОВК № 169, вул. Шевченка, 23) включає такі райони: Борщівський, Заліщицький, Чортівський, місто Чортків, головою буде представник П.М.Симоненка – Гурик Віктор, кількість виборчих дільниць – 210, орієнтована кількість виборців 152,292 осіб.

У квітні-травні інтенсивно відбуалися зміни у складі всіх п’яти ОВК області. Серед основних причин змін, зокрема: систематичне невідвідування засідань ОВК, автоматичне виключення зі складу ОВК членів комісії від Наталії Королевської, яка зняла свою кандидатуру, ротації складу комісій окремими кандидатами.

Згідно зі статтею 24 Закону України “Про вибори Президента України”, до 6 травня включно повинні були бути сформованими дільничні виборчі комісії. У Тернопільській області цей процес пройшов без ускладнень. Загалом дільничних виборчих комісій у області 1182 (з них 27 спеціальних, які знаходяться у лікарнях та в установах виконання покарань), і вони вже всі укомплектовані. Єдине, що ще не на всі ДВК отримали фінансування. Загальна кількість осіб, які включені до складу дільничних виборчих комісій у Тернопільській області, складає 11 183 (10 858 від кандидатів у президенти і 325 запропонованих ОВК).

1

 

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області

Мар’яна Феник
0966761411, [email protected]
 
За коментарями звертайтеся:
Василь Томчишин
виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА в Тернопільській області
063 449 87 86
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. 
Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.