Учасники прес-конференції Наталя Линник (керівних проектів, КВУ) та Ольга Айвазовська (голова Правління, Громадянська мережа ОПОРА) презентували звіт зі статистичними даними щодо результатів моніторингу 40% пунктів тестування, порушень та узагальнених оцінок, які виставлено спостерігачами в регіонах відповідальним особам, інструкторам, черговим.
Речники повідомили, що активістами ГМ ОПОРА організовано 852 спостереження під час тестування з української мови та літератури, іноземних мов у 17 регіонах України та 602 спостереження - КВУ, що працюють у 8-ми південно-східних областях.
За оцінками спостерігачів ГМ ОПОРА та КВУ зовнішнє незалежне оцінювання було організовано на належному рівні. Представники адміністрації пунктів тестування працювали якісно, відповідно до регламенту та визначених процедур, яких жорстко дотримувалися. Спостерігачі відзначають, що працівники пунктів тестування більш впевнено себе поводили, що є результатом отриманого ними досвіду під час проведення ЗНО у 2008 та 2009 роках.
Втім, не обійшлося без проблем, на яких у своєму виступі зупинилася Ольга Айвазовська, голова Правління Громадянської мережі ОПОРА:
«Нами було зафіксовано падіння явки учасників тестування, якщо порівнювати з двома попередніми роками. Таким є наслідок внесених змін до Умов прийому у ВНЗ вже після закінчення реєстрації абітурієнтів на ЗНО. До категорій осіб, які можуть вступати без тестування, додано випускників попередніх років, що закінчили школу до 2007 року та планують навчатися заочно. Крім того, скористатися результатами вже складених тестів у 2008 та 2009 роках мають право ті, кому не вдалося стати студентом в минулому. Не зрозуміло одне - якби замість ЗНО практикувалися іспити у ВНЗ, то чи враховувалися б оцінки минулорічних іспитів під час нової вступної кампанії? Крім того, абітурієнти 2010 року скаржаться на жорсткий контроль з боку інструкторів, які не дають можливості списати, чи скористатися телефоном, що є виявом практичного, а не декларативного застосування норми про рівні умови. Запізнення абітурієнтів, через які їх позбавлено права брати участь у тестуванні, теж пов`язані зі змінами до Умов прийому. Якщо в минулому році учасники ЗНО були школярами, то їх транспортування оплачувала та організовувала держава за власний кошт. Тепер же вони є абітурієнтами, що несуть відповідальність за власні дії. Втім, варто усвідомити, що за віком це ті самі особи, які тільки вчора отримали паспорт і не вміють достатньо добре організуватися у кризових ситуаціях».
На тест з української мови та літератури не з`явилися 11,94% осіб, що стало причиною перевитрат з державного бюджету у розмірі 3,5 мільйони гривень. ЗНО з іноземної мови проігнорували 12,3% абітурієнтів. Це призвело до марного витрачання ще 830 тисяч гривень. За прогнозами учасників, до кінця тестування ця цифра складатиме не менше ніж 10 млн. грн.
У своєму виступі Наталя Линник, керівних проектів КВУ, зазначила:
«Найемоційнішою проблемою перших тестувань виявилась відсутність у абітурієнтів та їх батьків елементарної зібраності. Молоді люди забувають взяти з собою на пункт тестування необхідний пакет документів (запрошення, паспорт/свідоцтво про народження та Сертифікат УЦОЯО). Сертифікат використовується з 2010 року і видавався майбутнім учасникам тестування під час реєстрації. Це є бланк з голографічним захистом і фотокарткою, на ньому уповноважені центрів оцінювання якості освіти проставляють відмітку про проходження абітурієнтом певного тесту. На жаль, через недостатню поінформованість та незосередженість абітурієнтів, їх батьків на переважній більшості пунктів тестування, на яких проводилося спостереження, від 2 до 4-х осіб не пройшли ЗНО з української мови та літератури».
За підтвердженими даними Українського центру оцінювання якості освіти, під час всіх трьох етапів ЗНО з української мови та літератури абітурієнтами було подано 4 апеляції на порушення процедури. А впродовж тесту з іноземної мови - 5 (всі з англійської). Результати розгляду заяв буде оприлюднено найближчим часом.
За додатковою інформацією просимо звертатися:
Ольга Айвазовська063-617-97-50
044-286-26-70
Наталя Линник
044 229-98-30