У Чернівцях активно розгорнулась передвиборча агітаційна кампанія кандидатів на посаду Чернівецького міського голови. Як Громадянська мережа ОПОРА вже повідомляла, станом на 11 травня участь в виборчих перегонах беруть 15 кандидатів.

Якщо проаналізувати основні порушення щодо розміщення друкованих агітаційних матеріалів кандидатів на посаду Чернівецького міського голови, зафіксовані спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА, то можна виділити наступні:

  • розміщення агітаційних матеріалів у непризначених місцях;
  • розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних;
  • системне псування агітаційних матеріалів кандидатів.

Згідно зі ст. 49 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі – Закон про місцеві вибори), до друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами.

У період з часу реєстрації кандидатів на посаду Чернівецького міського голови по 11 травня включно були зареєстровані наступні порушення Закону про місцеві вибори:

1. Розміщення друкованої агітаційної продукції в непризначених для цього місцях (друкована агітація за кандидатів Олексія Коломійця, Віталія Мельничука, Петра Олексюка, Віталія Ткачука

ph1

Згідно зі ст. 49 ч. 10 Закону про місцеві вибори: Плакати, стенди, листівки та інші друковані агітаційні матеріали (крім матеріалів, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами) розміщуються лише у місцях, визначених і обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Відповідні місця мають бути визначені та обладнані не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

2. Розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних (кандидати: Володимир Дорош, Петро Олексюк, Віталій Ткачук, Руслан Цаплюк

ph2

Згідно зі ст. 49 ч. 8 Закону про місцеві вибори, друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.

3. На Центральній площі міста Чернівці зафіксовані випадки системного пошкодження друкованої агітаційної продукції кандидатів Петра Олексюка та Віталія Ткачука, які були розміщені на спеціально відведених для передвиборчої агітації тумбах. Плакати псувалися неодноразово, починаючи від початку передвиборчої агітаційної кампанії вказаних кандидатів на посаду Чернівецького міського голови. Зображення (фото плакатів одного й того ж кандидата зроблені в різні дні) 

ph4

Зауважимо, що псування плакатів розміщених у спеціально відведених для цього місцях можна кваліфікувати як порушення виборчого права (перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права або перешкоджання діяльності іншого суб’єкта виборчого процесу), що тягне за собою кримінальну відповідальність (стаття 157 Кримінального кодексу України).

Важливу інформацію про вибори, порушення під час виборчої кампанії, хід та результати кампанії зі спостереження можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА  http://oporacv.org/

Детальніше:
Надія (ВІРНА) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua
Назар Тимощук, координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА у Чернівецькій області, тел.: +38063 628 67 71, n.tymoshchuk(at)opora.org.ua

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.