З початку президентських перегонів 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. На дільницях під час процесу голосування та підрахунку голосів працювало 1003 представники ОПОРИ. Роботу спостерігачів підтримували мобільні групи. Дільниці обрано на основі статистичної вибірки  та є репрезентативними для України. Цей звіт охоплює хід голосування на дільницях в день виборів, ГМ ОПОРА також відслідковуватиме судові позови, подані після оприлюднення результатів виборів.

Громадянська мережа ОПОРА оприлюднює результати швидкого статистичного підрахунку, який організація проводила в день повторного голосування:

image0011fdfsa 

Нагадаємо, що швидкий статистичний підрахунок (Quick count) є методом швидкого отримання результатів волевиявлення та спостереження за якістю виборчого процесу. Метод дає попередню оцінку результатів всенародного голосування, що базується на результатах спостереження за ходом голосування протягом дня виборів та підрахунком голосів після закриття виборчих дільниць на певній кількості ВД. Метод швидкого підрахунку не новий, однак групи громадських активістів почали його активно застосовувати з 1990-х років для оприлюднення альтернативних результатів голосування. Цей механізм застосовують на виборах по всьому світі. В Україні він застосовується вперше. Для результатів виборів похибка підрахунку становить 2,6%.

image003432dfdf 

Результати спостереження

Громадянська мережа ОПОРА не виявила системних порушень виборчого законодавства, що можуть вплинути на встановлення результатів волевиявлення. ОПОРА відзначає, що кандидати чинитимуть спроби оскаржити результати волевиявлення на окремих виборчих дільницях, хоча вагомих підстав для вчинення таких дій немає. За спостереженнями ГМ ОПОРА в день виборів лише 1,6% членів виборчих комісій, які представляли кандидата Януковича, та 1,9% представників Тимошенко додали окремі думки до протоколу.

image00532433332 

image00723432432432431

голосування порівняно з першим туром відбувся на вищому організаційному рівні. Дев`яносто відсотків членів виборчих комісій отримали попередній досвід роботи 17 січня.

Крім того, за спостереженнями ОПОРИ, зміни внесені до Закону щодо кворуму (легітимність засідання виборчої комісії в разі явки 2/3 її членів) не вплинули на хід виборчого процесу. ГМ ОПОРА наголошує, що проблеми на підготовчому засідання могли виникнути лише у 2,8% ДВК. Зміни виборчого законодавства, зокрема відсутність кворуму, мобілізувала членів комісій від обох кандидатів. Для порівняння, 17 січня ОПОРА зафіксувала 12% дільниць, на яких був відсутній кворум під час відкриття вранішнього засідання.

ОПОРА фіксувала системні проблеми зі списком виборців, який не був уточнений після першого туру. ДВК не встигли передати дані до відділів ведення Державного реєстру виборців і список не зазнав якісних змін протягом трьох міжвиборчих тижнів. Ті громадяни, що через суд 17 січня поновили право проголосувати на конкретній виборчій дільниці, знову не знайшли себе у списках. В день голосування спостерігачі ГМ ОПОРА фіксували грубе порушення порядку внесення виборців до списку. Відсоток дільниць, на яких було внесено виборців до списку в день голосування, в порівнянні з минули туром є меншою на 4% та становить 58%.

Спостерігачі ОПОРИ у Луганську, Вінниці, Києві, Сумах, Івано-Франківську, Хмельницькому стали свідками спроби винесення виборчого бюлетеню. Такі дії можуть свідчити про організацію «каруселей». Загальна їх кількість залишиться невідома громадськості, втім, повідомлення з різних регіонів України виявили системність цієї проблеми.

Протягом дня голосування спостерігачі фіксували поодинокі інциденти, що є типовими прикладами організації фальсифікацій чи заниження явки виборців в тих регіонах, де є значна перевага одного з кандидатів. Наприклад, в Києві та Луганській області за участі членів комісії в кабінки для голосування потрапили ручки з чорнилом, що пропадає. Також в Луганській області протягом дня було 9 анонімних повідомлень про замінування виборчих дільниць в день голосування. Через перевірку приміщень процес голосування було паралізовано на 4-5 годин. Тому частина виборців не змогли скористатися своїм конституційним правом.

Хід голосування

На більшості виборчих дільниць на території України голосування розпочалось вчасно.

На окремих дільницях не створені належні умови для проведення голосування, зокрема:  проблеми з опаленням, телефонним зв`язком, не вистачає бюлетенів.

Спостерігачі ГМ ОПОРА зафіксували ряд дрібних порушень, що стосуються порядку видачі виборцю бюлетеня, включення у списки виборців. Значна частина дільниць не забезпечена інформаційними плакати про кандидатів на пост Президента України.

ДВК організовували голосування з дрібними порушеннями. Вони стосувалися порядку видачі бюлетенів, включення до списку виборців та голосування на дому. На 13% виборчих комісій не було розміщено інформаційні плакати про кандидатів на пост Президента України та процедуру голосування.

image00943434111 

32% виборчих дільниць відкрилися раніше встановленого законом часу, або рівно о 8:00. 68% розпочали свою роботу з запізненням на пів години. Кричущих фактів затягування початку голосування (понад 2,5 години), як це було виявлено під час першого туру зафіксовано не було.

Голосування пройшло в більшості випадків спокійно та без інцидентів. Процес голосування мали змогу контролювати представники кандидатів, міжнародні спостерігачі та журналісти. В Донецькій області на виборчих дільницях N7, 9, 13 ТВО N42 та ВД N2 ТВО N43 були встановлені веб-камери, які фіксували весь процес організації голосування.

Характерним для м. Луганська було те, що більшість виборчих дільниць відкрилися з затримкою. Причиною стала заміна напередодні членів комісій від Ю.Тимошенко, які згодом не знайшли своїх підписів на контрольних стрічках сейфів з бюлетенями і вимагали перерахунку бюлетенів.

На жаль, через незнання закону, окремі ДВК розпочали голосування із порушеннями: не опломбували усіх виборчих скриньок, не вкинули контрольні листи, не вивісили інформаційні плакати кандидатів та плакати з роз`ясненням процедури голосування. Також під час включення виборців до спису за рішенням ДВК не проводилась перевірка інформації про виборця у відділах ведення Державного реєстру, зміни в список вносились простими членами комісії та без голосування комісією за відповідне рішення.

На Заході та на Сході України, було зафіксовано випадки видачі бюлетенів виборцям без пред`явлення паспорта, або на підставі посвідчення водія, пенсійного документу, ксерокопії паспорта тощо.

Підвезення виборців на дільниці зафіксовано переважно в Східних регіонах країни. В Харківській області, ТВО No.181 автобуси з символікою Партії промисловців та підприємців України групами привозили громадян на дільниці. В Черкаській області організований підвіз виборців здійснювали представники Блоку Юлії Тимошенко.

Частина ДВК, як до прикладу у Волинській області попри закінчення процедури підрахунку голосів до 24:00 неділі, не вносили дані в протокол. Таким чином члени ДВК штучно продовжували робочий час, щоб отримати платню за дві доби.

Якість списків виборців

Списки виборців, попри неточності, були кращої якості ніж на парламентських виборах. Втім, не зрозуміла для членів комісій процедура внесення змін до списку в день голосування призвела до системних порушень та конфліктних ситуацій на дільницях.

Списки виборців, як і прогнозувала ОПОРА, мали велику кількість помилок, неточностей та аналогічно до першого туру повторних невключень громадян. Одні комісії відправляли виборців до відділів ведення Державного реєстру, інші - до судів. Але більшість ДВК самостійно приймали рішення про включення виборців у списки виборців, не дотримуючись визначених процедур. Так на ВД No.29 ТВО No.100 до списку виборців було внесено 10 осіб на підставі заяв і ксерокопій паспорта без перевірки відомостей в відділах ведення реєстру. В Донецькій області на ВД ТВО No.42 та 45 виборчі комісії вносили громадян до списку одноосібним рішенням голови комісії.

Порушення виборчого законодавства та підкуп виборців

В багатьох областях ГМ ОПОРА зафіксувала поодинокі випадки, коли виборці намагались винести бюлетені за межі приміщення для голосування. Це може бути підтвердженням про спроби організувати «каруселі», тобто фальсифікації шляхом купівлі чистих бюлетенів у виборців.

В 6 областях (Луганська, Вінницька, Київська, Сумська, Івано-Франківська, Хмельницька) України спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксовані поодинокі випадки, коли виборці намагались винести бюлетені за  межі приміщення для голосування. Це свідчить про організацію схеми підкупу, яку називають «каруселі».

Збільшилась кількість фактів групового голосування виборців. На ВД No. 48 ТВО No. 47, що в м. Слов`янськ Донецької області, на виборчу дільницю прийшло близько 30 чоловік, яких не було у списку. ДВК нашвидкуруч розглянула заяви осіб та включила їх до списку виборців, було також видано бюлетені. У кабінки для голосування вони заходили по двоє. Мобільна група ОПОРИ зафіксувала організоване групове голосування також на ВД No. 50 що в м. Луганськ. Група молодих осіб вийшли організовано з автобусу, маючи при собі символіку Партії Регіонів та пішли голосувати... Про факти організації технології «каруселі» стало відомо від спостерігачів з Дніпропетровської області в ТВО No. 31 поряд з приміщенням для голосування ВД No. 82. Випадки спроб виносу бюлетенів підтвердилися у м. Красний Луч Луганської області  на виборчій дільниці No. 51 ТВО No.109, на ВД No.27 ТВО No. 159 (в м. Суми) та на ВД No.26 ТВО No.222 (в м. Києві), а також в Івано-Франківській, Хмельницькій та Волинській областях. В Житомирській області в ТВО No.67 стало відомо про прямий підкуп виборців. Людям пропонували 100 грн. за підтримку В.Януковича. У Львівській області на спеціальній виборчій дільниці No.138 ТВО No.121 виявлено спробу організації підкупу. Невідомі особи пропонували медперсоналу психіатричної лікарні віддати свій голос за Януковича та «сприяти» організації голосування пацієнтів. Випадки фотографування бюлетеня у кабінках для голосування, що може свідчити про підкуп, зафіксовано в Кіровоградській області на ВД No.69 ТВО No.100, в Харківській області на ВД No. 36 ТВО No. 170, в Полтавській області на ВД No.50 ТВО No.146, в Київській області в ТВО 91 та у Вінницькій області в ТВО 12. Також мали місце випадки використання ручок із зникаючими чорнилами в кабінках для голосування - на ВД No.9 ОВК No. 43, ВД No.124 ТВО No.5 та на ВД No.8 ТВО No.162. Підозру у членів комісії викликали чисті бюлетені, яких помітили у прозорих скриньках для голосування. Спроби тиску на виборців виявлені у Донецькій області. Зокрема, у м. Маріуполь (ТВО No.59), де представники органів місцевого самоврядування отримавши від ДВК оперативну інформацію про низьку явку виборців, направили транспорт за виборцями, які ще не проголосували. Інформацію з особистими даними про те, хто ще не проголосував представникам місцевої влади отримали від членів виборчих комісій

Проведення агітації

В день виборів виявлено факти проведення агітації як «за» так і «проти» обох кандидатів на пост Президента України. Громадянська мережа зафіксувала відкриту агітаційну рекламу певного кандидата, агітацію із застосуванням «чорного піару», поширення листівок невідомого походження, введення виборців в оману.

Громадянська мережа ОПОРА фіксує агітаційну діяльність в день голосування. Наприклад, в Херсонській області невідомі особи розкидають поряд з приміщеннями для голосування листівки, як на підтримку В.Януковича так і за Ю.Тимошенко. В окремих районах м. Кривий Ріг в у поштових скриньках розкидано листівки «Почему Янукович не может быть президентом?» «Почему мы за Тимошенко?». По всій Луганській області розклеєні агітаційні листівки невідомого походження (без реквізитів та будь-яких підписів від кого вони), які по змісту дискредитують Ю.Тимошенко.

В Луганській області місцевих жителів обдзвонюють нібито працівники «Укртелекому», які переконують виборців, що 7 лютого є висока ймовірність захворіти грипом, тому краще не йти на вибори. Також зафіксовано випадки коли прихильникам Партії Регіонів телефонують і говорять, що потрібно ставити галочку напроти В.Януковича, а рядок де написане ім`я Ю.Тимошенко потрібно закреслити.

Діяльність органів влади із організації виборів

Органи влади різних рівнів та підпорядкувань досить відповідально поставилися до організації та проведення виборів. По окремим дільницям виправлено недоліки матеріально-технічного характеру, що мали місце 17 січня. За умови складних погодних умов, місцева влада  досить оперативно вирішувала питання розчистки автошляхів. Органи МВС України загалом забезпечили належну охорону громадського порядку на всіх виборчих дільницях. В режимі оперативного чергування працювали й відділи громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб (паспортні столи), які в пришвидшеному режимі допомагали громадянам у вирішенні питань пов`язаних з отриманням паспортів, вклеюванням фотокарток тощо. Відділи ведення Державного реєстру виборців працювали протягом цілого дня в режимі звірки даних про виборців, надавали відповіді на запити судів та виборчих комісій, контролю за кратним включенням виборців до списку.

Інциденти в день голосування

Порівняно з першим туром значно збільшилася кількість випадків протиправного перешкоджання журналістам у виконані їх обов`язків, зокрема спостереженні за ходом голосування на виборчій дільниці. Члени ВК безпідставно вимагали від журналістів додаткових підтверджуючих документів, свідоцтв про реєстрацію, редакційні доручення тощо. Такі факти грубого порушення закону та прав журналістів виявлені у Вінницькій області на ВД No.195 ТВО No.17, у Донецькій області на ВД No.8 ТВО No.43 та ВД No.41 і No.42 ТВО No.45, Полтавській області на ВД № 46 ТВО № 148, в м. Києві на ВД № 45 ТВО 218 і № 66 ТВО № 216. На ВД № 36 ТВО № 42 члени комісії перешкоджали роботі голови місії офіційних міжнародних спостерігачів від Українського Конгресового комітету Америки та вимагали у нього документи, які б підтверджували його «додаткову реєстрацію» в ОВК. В Херсонській області на ВД № 54 ТВО № 185 журналіста видання «Точка Опори» намагалися вигнати із дільниці під час підрахунку голосів, мотивуючи це тим, що закон не передбачає участі преси у підрахунку. Аналогічний випадок було зафіксовано в Житомирській області ДВК № 5 ТВО № 65. голосів.

У Луганській області протягом дня голосування 5 разів виникали ситуації, коли невідомі особи по телефону повідомляли про замінування виборчих дільниць. В ТВО № 110 через таку інформацію, було зупинено голосування на п`яти виборчих дільницях (№№ 4, 7, 9, 30, 37). Після перевірки правоохоронними органами, інформація щодо замінування не підтвердилась. Натомість в м. Свердловськ на ВД №108 ТВО № 112 о 19:20 вимкнули світло. Спостерігачі в темряві зафіксували факт масових вкидань бюлетенів виборцем, що прийшов проголосувати, про що складено відповідний акт. Нестандартний випадок мав місце Криму: на ВД № 30 ТВО № 5 коли виборець, прийшов на дільницю здійснити волевиявлення, з`ясувалось, що замість нього вже проголосував член ДВК від кандидата Ю.Тимошенко. Правоохоронними органами порушено справу проти цього члена комісії.