У Тернопільському прес-клубі у п’ятницю, 25 квітня, відбулася прес-конференція, головною темою котрої стало обговорення поточних викликів проведення виборів Президента України 25 травня 2014 р. у регіоні. Експерти відзначили, що на Тернопільщині вже розпочали роботу всі окружні виборчі комісії, однак технічні умови роботи ОВК необхідно поліпшувати. Передвиборча кампанія кандидатів у Президенти наразі ведеться досить млявою, водночас грубих порушень виборчого законодавства зафіксовано не було.

Головний спеціаліст Відділу адміністрування державного реєстру Тернопільської ОДА Ігор Бойко відзначив: «На сьогоднішній день у 19 органах ведення Державного реєстру виборців по області працює 57 працівників, які здійснюють щомісячне встановлення персональних даних виборців. Відповідно до календарного плану основних організаційних заходів підготовки проведення виборів до 27 квітня будуть сформовані попередні списки виборців, а до 14 травня - вже буде уточнення всіх списків. На даний час в області створені постійні виборчі дільниці в кількості 1182, з них 27 спеціальних, які знаходяться у лікарнях та в установах виконання покарань». Пан Бойко повідомив, що згідно з 107 постановою Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2014 р., передбачено порядок використання коштів, виділених у розмірі 84 тисячі 31 гривня, з них: 57 тисяч 600 гривень для паперу 26 тисяч 431 гривень для тонерів. Таким чином забезпечення органів Державного реєстру відповідною технікою та обладнанням залежатиме від своєчасного надходження цих коштів. Що стосується самого міста Тернопіль, то у місті створено 90 виборчих дільниць, серед них 8 спеціальних, 4 середні виборчі дільниці, решта - великі виборчі дільниці, кількість виборців на яких становить до 2,5 тис.

Начальник відділу ведення Державного реєстру виборців міської ради Віктор Пулька зауважив: «Орган місцевого самоврядування зараз активно веде підготовку виборчих дільниць. 6 травня будуть створені дільничні виборчі комісії, 8 травня – затверджено попередній список виборців, а вже до 12 травня планують передати іменні запрошення виборцям міста Тернополя. Відповідно з 8 числа ті списки будуть знаходитися на виборчих дільницях, щоб кожен виборець міг перевірити, чи він є у списку. Остаточні списки виборців будуть передані 23 травня виборчим комісіям. Особливо хочу зазначити, що люди свідомо перекручують прізвище, свої персональні дані, аби перевірити роботу реєстраційних служб. Тобто додають додаткову роботу».

Леонід Бицюра, заступник голови Тернопільської ОДА, зазначив той факт, що відчувається інтерес міжнародних спостерігачів із Швеції, Канади та США, які цікавляться тим, як йде підготовка до виборів, які настрої серед політичних сил і громадян. «На території тернопільської області сформовано 5 виборчих комісій, які, до речі, сьогодні-завтра проводять навчання із представниками ОБСЄ, поки що ці навчання пов’язані із технічними моментами проведення виборів. Що стосується виборчих дільниць, то всі вони вже майже облаштовані відповідно до вимог». Також представник ОДА сказав про те, що відеоспостереження на дільницях вестися не буде.

«Від Громадянської мережі ОПОРА на Тернопільщині присутні понад 40 спостерігачів, які фіксують порушення і перебіг передвиборчої кампанії у області. Представники ОПОРИ є присутніми на всіх засідання ОВК», - зазначив координатор ОПОРИ у Тернопільські області Василь Томчишин.  Він зауважив, що всі комісії 9 квітня розпочали свою роботу і вже на даний час провели до трьох засідань. Разом з тим ще не всі ОВК обладнанні інтернетом, комп’ютерами та телефонами. Жодних конфліктів на місцях та під час засідань не було. Експерт відзначив, що грубих порушень не було зафіксовано і у області все відбувається досить спокійно. Також Василь Томчишин відмітив, що, промоніторивши всі видання області, представники ОПОРИ стикнулися із декількома матеріалами, які містять неправдиву інформацію щодо виборчого процесу.

Павло Левків, в.о. голови ТОО Комітету виборців України, підкреслив: "У 5 сформованих ОВК області 18 кандидатів мають своїх представників. Щодо ходу виборчої кампанії, то вона відбувається достатньо в’яло, у більшості кандидатів вона практично відсутня. Більш-менш активно, принаймні візуально, ведуть свою агітацію декілька кандидатів: Ляшко, Порошенко, Гриценко, але це більше агітація «наметового характеру». Можливо, решта кандидатів розраховують на особисті зустрічі із виборцями".

За словами в.о голови прес-клубу Анжели Кардинал, це був перший такий захід, що стосувався безпосередньо президентської виборчої кампанії. Надалі до 25 травня планується провести ще декілька прес-конференцій з експертами та посадовцями для висвітлення перебігу президентських виборчих перегонів. Також базі тернопільського прес-клубу буде діяти незалежний прес-центр. Окремо на сайті прес-клубу буде створена рубрика про вибори 2014, де представники всіх політичних сил матимуть можливість публікувати інформацію по свого кандидата на пост Президента. 

 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. 
Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.