У Херсоні представники Блоку Петра Порошенка «Солідарність» пропонують людям роботу інтерв’юера в соцопитуванні. А в місті Каховка пропонують за гроші агітувати за чинного Президента або надати ксерокопії документів родичів, які не зможуть бути на виборчих дільницях за станом здоров’я.
Ще в грудні 2018 року, до офіційного старту виборчої кампанії, у групі «Робота в Херсоні» Фейсбуці з’явилося оголошення про «роботу на виборах». Зацікавлених додали в групу в Вайбері, де більш детально повідомили про умови роботи та обов’язки.
Так, у чаті повідомили, що робота полягає в проведенні соцопитування, яке організовує місцевий штаб «БПП «Солідарність».
«Для участі в підготовці до виборів Президента вам необхідно надати ксерокопії документів (паспорт та код), зайнятість не більше 2 днів на місяць, винагорода 1000 гривень. Опитуєте людей в будинку, в декількох під’їздах, заповнюєте анкету і здаєте її. Одразу отримуєте гроші. Потрібно питати людей про політичні вподобання», - йдеться в повідомленнях.
Для того, щоб отримати 1000 гривень, потрібно заповнити 50-55 анкет.
Уже на початку січня херсонці почали повідомляти про проведення даного опитування, в якому у мешканців міста питають, за кого вони будуть голосувати, як вони оцінюють роботу Петра Порошенка, які реформи знають, телефон та домашню адресу.
За інформацією інтернет-видання «Мост» друковані оголошення про набір інтерв’юерів розміщувалися також на під’їздах.
У місті Каховка Херсонської області громадянам також пропонують співпрацю представники місцевого осередку «БПП «Солідарність». Про такі факти повідомила головний редактор газети «Каховська зоря» Жанна Кисельова, яка розповіла ОПОРІ, що вже четверо людей зверталися в редакцію з інформацією, що їм надходять дзвінки з незнайомого номеру з пропозиціями агітувати за Петра Порошенка за 1000 гривень й одній людині пропонували за таку ж суму надати ксерокопії паспортів своїх родичів, які стовідсотково не зможуть бути на виборчих дільницях за станом здоров’я.
15 січня мешканці Каховки писали в соціальній мережі, що бачили на вулицях міста людей. Які проводять соцопитування «для майбутніх виборів» та збирають дані громадян.
Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів (ч. 1 ст. 57 Закону України «Про вибори Президента України»).
Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає, що відповідно до частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента» прямо забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації. «В описаному випадку під виглядом соціологічного опитування фактично проводитиметься оплатна прихована агітаційна діяльність, звичайно, за межами витрат виборчого фонду. Особливо насторожує в цьому контексті використання працівників бюджетної сфери. У випадку, якщо на «бюджетників» чинився тиск чи вони залучалися до агітаційної діяльності шляхом обману, такі дії можуть вже містити ознаки кримінального правопорушення», – наголошує вона.