Сьогодні, 4 лютого, в інформаційному агентстві УНІАН Громадянська мережа ОПОРА провела прес-конференцію «Україна у міжвиборчий період: аналіз підготовки до другого туру виборів, прогнози щодо перебігу дня голосування». 

Під час  прес-конференції на основі інформації, зібраної 74 довготерміновими спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА в усіх регіонах України, координатор виборчих програм Ольга Айвазовська коротко охарактеризувала правове забезпечення організації та проведення голосування 7 лютого. Зокрема, вона наголосила, що «під час внесенні змін до Закону України "Про вибори Президента України" від 3 лютого ВРУ не змінила жодної норми, застосування яких стало причиною найбільшої кількості порушень та викликало значний суспільний резонанс (внесення виборців до списку в день голосування, волевиявлення за межами виборчих дільниць) під час першого туру. Натомість прийняті зміни в цілому не лише не сприяють проведенню демократичних виборів, а й створюють додаткові загрози для порушення виборчих прав громадян та інших суб`єктів виборчого процесу».  

Ольга Айвазовська зосередилася на підкупі  виборців, де широкого застосування набули дві схеми: «родинне дерево» та «псевдоагітатор». Пані Ольга також назвала причини, що спонукають громадян піти на порушення закону та взяти кошти. Серед них: 1) низький рівень добробуту; 2) зневіра в політиках та нав`язування громадськості думки про те, що вибір окремого українця не є вирішальним в національних масштабах; 3) безкарність учасників та організаторів підкупу на попередніх виборах; 4) меркантильне ставлення громадян до виборчого процесу від рівня рядових агітаторів, виборців до функціонерів штабів.  

Окрім цього, мова йшла про використання адміністративного ресурсу, особливістю якого цього річ є спроби тиску з боку керівників державних, муніципальних установ та бізнес-структур. Вже традиційно наостанок, представники ГМ ОПОРА презентували виявлені факти чорного піару, спрямованого на обох кандидатів. Як зазначила Ольга Айвазовська, на відмінну від першого туру виборів, напередодні 7 лютого значно збільшилась кількість матеріалів, які направлені проти конкурента. Поліграфічна продукція містить інформацію порівняльного змісту. Так, діяльність одного з кандидатів висвітлюється в позитивному ключі, тоді як проти іншого наводяться викривальні факти щодо шахрайства, корупційних дій, викривальних біографічних даних. Матеріали розповсюджуються як відкрито з агітаційних наметів обох кандидатів, так і анонімно без вихідних даних. Неможливо виділити регіон, де б чорного піару не було зафіксовано. 

Координатор мережі спостерігачів Юрій Лісовський запинився на питанні якості списків виборців та формуванні окружних і дільничних виборчих комісій. Він позитивно оцінив процес формування комісій, запевнивши, що спрощена  процедура формування виборчих комісій та залучення до роботи осіб, що працювали 17 січня дають підстави сподіватися, що підготовка до проведення повторного голосування пройде на вищому організаційному рівні. Нажаль, більшість ДВК не передали відомості про уточнення в списках виборців ні до ОВК, ні до відділів ведення реєстру. Таким чином виборці, прийшовши на дільницю 7 лютого, можуть повторно не знайти себе у списку, або виявити помилки в особистих даних.  

Завантажити звіт

Контактна особа - 063 617 97 50 (Ольга Айвазовська). 

Довідково: наступна прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА відбудеться 8 лютого о 10:30 в ІА «УНІАН». На заході будуть оприлюднені результати голосування, опрацьовані за методом швидкого статистичного підрахунку ОПОРОЮ.

ЗРАЗКИ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ АГІТАЦІЇ