Низка львівських газет намагаються приховати рекламу потенційних кандидатів у Президенти за допомогою двозначних назв рубрик, у яких її розміщують.
Такі публікації стосуються візитів певного політика в регіон, висвітлюють його діяльність чи подають дані опитувань, згідно з якими політик має високий рейтинг. За структурою вони схожі на звичайні редакційні. Про те, що матеріали розмістили на платній основі можуть свідчити назви рубрик, у яких вони опубліковані. Але крім зрозумілих назв “реклама” і “на правах реклами”, ЗМІ також використовують назви “офіційно”, “офіційна пошта”, “особливий погляд” (у “Львівській пошті”), “точка зору” (у “Ратуші”), або просто символ ℗ (у “Високому замку”). Роз'яснення, що публікації у цих рубриках є комерційними, друкують поруч з контактами редакції, здебільшого на останній сторінці газети.
Однак, на думку аналітиків ОПОРИ, це недостатньо ефективний спосіб повідомити читачам, що перед ними саме реклама, а не журналістський текст. Адже ті читачі, які не прочитають інформації на останній сторінці можуть бути введені в оману двозначними назвами рубрик.
Так, у газеті “Львівська пошта” за 22 листопада опублікували в рубриці “особливий погляд” статтю голови аналітичного центру “ІНПОЛІТ” Сергія Бикова з назвою “Соціологія довела — Тимошенко об’єднує Україну”. У ній автор пише про розчарування українців у чинній владі, посилаючись на соціологічні дослідження, згідно з якими потенційна кандидатка Юлія Тимошенко набрала 21% голосів, тоді як Президент Петро Порошенко трохи менше 10%. Аналітик схвально висловлюється про передвиборчу програму лідерки ВО “Батьківщина”, що, на його думку, більш “прорахована”, ніж програми інших потенційних кандидатів.
У газеті “Львівська пошта” за 8 листопада у рубриці “офіційно” розмістили великий за обсягом матеріал “Єдність українців — головна запорука успіху держави”, який стосувався недавнього візиту Юлії Тимошенко до Львова та детально розповідав про передвиборчу програму потенційної кандидатки на пост Президента.
У газеті “Високий замок” за 8-14 листопада із символом ℗ надрукували матеріал “У разі перемоги на виборах Юлія Тимошенко зменшить ціну на газ, скасує медичну реформу, перегляне реформу освіти та ініціює перепис населення”, у якому також йдеться про візит потенційної кандидатки у Львів.
А в газеті “Ратуша” за 8-14 листопада в рубриці “точка зору” з’явилась публікація “Олег Ляшко: тарифи на газ і опалення — під мораторій”, приводом для якого стала пропозиція народного депутата скасувати рішення уряду підвищити ціну на газ та встановити мораторій на подальше її підвищення.
Аналітики мережі ОПОРА наголошують, що подібні маніпуляції ЗМІ є порушенням не тільки стандартів журналістської діяльності, а й закону. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України про “Про рекламу” реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. У частині третій статті 9 зазначено: “Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".
Юристка Львівської обласної організації Громадянської мережі ОПОРА пояснює, що хоч у частині першій згаданої статті не визначено, як саме має бути позначена реклама, у випадку з публікаціями про потенційних кандидатів визначальною є частина третя тієї ж статті.
“З частини третьої можна зробити висновок про те, що інформація про особу має бути позначена лише цими рубриками: “Реклама” чи “На правах реклами. Визначення інших назв рубрик та розміщення в них агітаційний матеріалів (фактично рекламу особи) може мати ознаки недобросовісної реклами” — говорить .
Нагадуємо, відповідно до статті 1 Закону “Про рекламу” недобросовісна реклама — це реклама, яка може ввести в оману, завдати шкоди особам, державі чи суспільству через неточність, недостовірність, двозначність, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження. Згідно з чинним законодавством вона є забороненою.
За коментарями звертайтеся:
e-mail: [email protected]