ОПОРА оцінює день виборів як такий, що пройшов відносно спокійно. Втім, виявлено проблеми організаційного характеру та порушення процедурних питань членами комісій. Порушення є характерними для всієї країни і стосуються внесення виборців у списки в день голосування, недостатнього фінансуванням та матеріально-технічного забезпеченням виборчих комісій, слабкою підготовкою їх членів, що в результаті вплинуло на процес прийняття рішень виборчими комісіями. Ця проблема пов`язана з бездіяльністю Верховної Ради, різні рішення судів, які приймалися в останні дні та відсутністю детальних роз`яснень ЦВК з цього приводу. Протягом другої половини грудня - початку січня неодноразово оскаржувалися Постанови ЦВК щодо підстав голосування поза межами виборчих дільниць. Також, неоднаково застосування норми закону про внесення виборців у список в день голосування.
 
ОПОРА закликає Верховну Раду України покласти край невизначеності щодо цього питання до другого туру голосування та внести зміни до закону, чітко роз`яснити процедури і порядку внесення громадян у списки виборців в день голосування.ОПОРА закликає Верховну Раду України покласти край невизначеності щодо цього питання до другого туру голосування та внести зміни до закону, чітко роз`яснити процедури і порядку внесення громадян у списки виборців в день голосування 

ОПОРА задоволена, що голосування за межами дільниці в першому турі було проведено без системних порушень, про які неодноразово заявляли кандидати. Рішення суду попередило чисельні звинувачення щодо фальсифікацій результатів виборів чи розкриття таємниці голосування. 

Процедура голосування на дому має бути невідкладно роз`яснена ЦВК протягом найближчих двох тижнів, до початку другого туру. В іншому випадку члени ДВК продовжуватимуть самовільно трактувати норми закону та порушувати його ж.

ОПОРА рекомендує Центральній виборчій дільниці підготувати пояснювальні записки для ДВК щодо найбільш розповсюджених проблем на дільницях, які виникали протягом дня голосування. Висновки щодо найпоширеніших порушень та їхнє можливе вирішення забезпечить однакове застосування закону під час другого туру на всій території України.

Додатково про день голосування

Перебіг передвиборчих кампаній проходив в часових рамках згідно з чинним законодавством. Агітаційні матеріали переважно були зняті за добу до дня голосування. Винятками є розміщення на матеріалів на біл-бордах, в стильовому оформленні кандидатів чи політичних сил, з використанням гасел, що стали пізнаваними протягом кампанії. Загалом не було зафіксовано значних випадків агітації в день голосування.

Відкриття

Відсутність кворуму і некомпетентність членів виборчих комісій призвели до затримки відкриття близько однієї третини дільниць. Тільки 74,9 % виборчих дільниць відкрилися вчасно о 8:00 ранку (відповідно до розділу 10 статті 75 Закону України «Про вибори Президента України»), 24,1% - на 15-20 хвилин пізніше, і 1% - після 8:30 ранку. Також було зафіксовано випадки, коли голосування розпочалося з запізненням понад 2,5 години.

Крім того, 2% виборчих дільниць не дотримувалися процедур, передбачених у законі під час свого першого засідання. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували неопломбовані урни на 1% виборчих дільниць.

Голосування

В цілому процес голосування пройшов спокійно. Проблеми виникали у членів виборчих комісій, які напередодні не отримали рішення Апеляційного адміністративного суду м. Києва, яким було визначено підстави для голосування поза межами виборчих дільниць. Тож, громадяни, які написали заяви про голосування вдома до кінця 20:00 16 січня, були включені до витягу зі списку виборців. 1 061 231 виборців України отримали право голосувати поза межами виборчої дільниці. Втім, кількість виборців, які за оцінками деяких кандидатів хотіли голосувати вдома (близько 10%) були значно перебільшені.

Однією з найбільших проблем дня голосування є якість списків виборців. Вперше в Україні списки формували за даними Державного реєстру виборців. ОПОРА робить висновок, поки реєстр вимагає додаткових уточнень під час голосування в другому турі. Відповідно інформації спостерігачів ОПОРИ, члени комісій вносили виборців до списку в день голосування, що є порушенням закону. Переважно таке рішення приймав одноосібно голова комісії. Також, зафіксовано випадки, коли процес голосування на дільниці було перервано для прийняття колегіального рішення комісією.

Закриття та підрахунок голосів

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували передчасне закриття роботи виборчих комісій (до 20:00) на 20,7% виборчих дільниць, 76,5% - чітко у визначені законом терміни, 2,7%  - між 20:00 та 20:30, 0,2% - пізніше ніж 20:30.

За даними спостерігачів ОПОРИ на 1003 виборчих дільницях протягом дня голосування було додано до витягу зі списку виборців - 2,2% виборців.

За даними спостерігачів ОПОРИ на 1003 виборчих дільницях протягом дня голосування було додано до витягу зі списку виборців - 2,2% виборців.

Процедура підрахунку голосів була повністю дотримана на 89,2% виборчих комісій. На 4,7% члени комісій зіткнулися зі спробами перешкоджання участі у процесі підрахунку голосів.   

88, 9% спостерігачів повністю довіряють результатам голосування на виборчих дільницях, де вони мали можливість працювати протягом дня.