Захід

(Закарпатська, Волинська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Рівненська, Хмельницька, Тернопільська області)

У Волинській області на багатьох дільницях приміщення не опалюється, тому членам ДВК важко виконувати свою роботу.

На окремі виборчі дільниці члени ОВК, зокрема  ТВО №19 та 21 розвозили додаткові бюлетені зранку до початку голосування.

За першу половину дня голосування було зафіксовано ряд дрібних порушень:

- в ТВО № 19 на окремих ВД члени комісій під час видачі виборцям бюлетенів забули відірвати контрольний талон, або ж вписували в контрольному талоні замість свого прізвища прізвище виборця;

- в ТВО №22 ДВК № 13 не відразу опечатала усі виборчі скриньки: мовляв з переносних скриньок достатньо і однієї, тому опечатали лише одну, іншу - заховали в окремій кімнаті, ДВК № 18 для організації голосування виборців за місцем перебування видала трьом членам комісії бюлетенів в кількості на 3 більше ніж виборців у витягу зі списку виборців (нібито для резерву), ДВК № 71 не вкинула зранку у переносні скриньки контрольного листа.

Більшість ДВК області ще в суботу 16 січня прийняли свої рішення про включення виборців, що звернулися до комісії, до уточненого списку виборців, причому навіть на підставі заяв, а не скарг. Так само і в день виборів - комісії не перериваючи голосування, в присутності виборців, на підставі заяв та скарг виборців приймають рішення про включення їх до списку виборців посилаючись на вказівку ЦВК. Хоча позиції ОВК різняться: якщо ОВК ТВО №22 та 23 рекомендують своїм ДВК приймати рішення про включення виборців, то ОВК ТВО 21 вважає, що таких повноважень ДВК не має.

На ВД №9 ТВО № 22 в одній з кабінок для голосування хтось з виборців на столику зробив напис в підтримку кандидата С.Тігіпка. На ВД №217 ТВО №20 є перебої з електроживленням. Відповідні служби повідомили, що вони не можуть знайти причину поламки, тому є загроза, що світла при підрахунку голосів не буде.

Цікавий факт було зафіксовано в ТВО №19 - окружна виборча комісія прийняла напередодні рішення про включення до списків виборців за місцем чергування працівників органів внутрішніх справ.   

У Закарпатській області в м. Ужгороді комунальні служби не прибрали повністю агітаційні плакати, наліпки і т.п.

В ТВО №72 директор школи в с.Нанково Хустського району агітував біля дільниці за кандидата В.Литвина. На одній із дільниць цього ж округу член ДВК намагався вилучити посвідчення офіційних спостерігачів.

На території дільниці №77 ТВО №73 прихильник В.Януковича відкрив точку з безкоштовного розливання горілки з елементами агітації.

В ТВО №74 затримано двох громадян на угорсько-румунсько-українському кордоні, які перетнули лінію державного кордону і при собі мали пачки з бюлетенями. За їх свідченнями група осіб мала вкинути бюлетені в прикордонних селах, де більшість становить угорська меншина.

В Івано-Франківській області за даними спостерігачів від міжнародних місій на ВД№104 ТВО №90 відбулась пожежа.

В ТВО №88 ДВК №43 включила у списки виборців 47 громадян на підставі паспорта без прийняття відповідного рішення комісією. 

У ТВО №88 виборці комісії вносять у списки виборців громадян на основі заяв-скарг при наявності паспорта. Інші ОВК області радять ДВК відправляти громадян до суду.

В Рівненській області в обласному центру (ТВО №154) на ВД №70 недостатня кількість скриньок та кабінок, що призводить до утворення черг.

   У ТВО № 154 та № 155 виявлено недостачу бюлетенів на виборчих дільницях, так як їх відправили з врахуванням списків виборців, що не були уточнені. Члени ОВК в оперативному режимі порозвозили бюлетені на дільниці де їх не вистачало.

В с.Осницьк Рокитнівського району на дільниці № 189 виборець кинув в урну порожній аркуш паперу та намагався винести чистий бюлетень. Порушника було затримано членами комісії та складено акт про порушення. На дільницю викликано представників правоохоронних органів.

В Сарнах на дільниці № 134 (округ № 158) член комісії від кандидата О.Мороза розписалась за отримання бюлетеня за себе і ще за одну особу. Списки були надані членом комісії від кандидата О.Тягнибока. Два бюлетні в одні руки видала інший член комісії від кандидата Л.Супрун. Але юлетень до урни вкинуло не було.Факт правопорушення зафіксував спостерігач від Партії регіонів, про що складено відповідний акт. Прийнято рішення про усунення цих членів комісії від виконання обов`язків  до зясування обставин. Були повідомлені правоохоронні органи.

В с. Березове Рокитнівського району представники БЮТ підвозять виборців до виборчої дільниці.

В п`ятницю в області були розміщені помаранчевого кольору біл-борди з зображенням голови Рівненської ОДА Віктора Матчука із закликом: «Подумай... Обери Українського президента». На передодні з ініціативи В.Матчука зявилися схожі біл-борди з гаслом «Ющенко - Український Президент».

 

Схід

(Луганська, Харківська, Донецька області)

В Харківській області у ВД № 85 ТВО № 179 на початок голосування було відсутнє опалення та світло. Перед обідом на дільницю принесено декілька маленьких обігрівачів, температура у приміщенні становить не більше +2 С, й працюють тільки половина розеток.

На ВД № 4 ТВО № 170 виборець намагалася винести бюлетень за межі дільниці. Їй на заваді стали Голова та секретар ДВК, після цього виборець розірвала бюлетень та зі словами «Я не беру участі у цьому фарсі» викинула бюлетень до урни та вийшла з дільниці.

У Луганській області на ВД № 5 (ТВО № 112) було загублено бланки контрольних листів; нові екземпляри були оперативно доставлені з окружної комісії. Разом з тим, проведення першого засідання та відкриття дільниці було затримано на 20 хвилин.

В Луганському Національному університеті ім.. Т. Шевченка, в якому розміщена ВД № 115 ТВО № 108  зафіксований випадок фотографування бюлетеня з відміткою за Ю. Тимошенко. Студентка 1 курсу Інституту психології та педагогіки ЛНУ сказала, що її зобов`язали так зробити в деканаті та сказали що це не є порушення. 18 січня вона зобов`язана надати фото звіт як вона проголосувала. Прокуратура та міліція проводять перевірку. 

В м. Красний Луч перед відкриттям ВД представники невідомої політичної сили здійснювали поквартирний обхід людей.

Представники місцевої влади, що представляють Партію регонів, нібитодопомагають виборцям підвозячи їх на виборчі дільниці. Так в м. Антрацит відповідне розпорядження дав заступник міського голови м. Антрацит Олександр Ларин. Згідно його розпорядження всі АТП виділили автобуси для підвезення людей похилого віку, однак підвозять і молодих людей. Ці автобуси збираються у міського виконавчого комітету, а звідти їдуть до виборчих дільниць. Таким чином впроваджується технологія автобусного голосування. Аналогічні факти є і в м. Луганську та інших містах області. Зокрема біля ВД № 80 ТВО №106 маршрутка привезла організовану групу людей молодого віку для голосування. До ВД № 73 ТВО №106 також під`їхав автобус з групою людей та ще з логотипами партії регіонів.

В м. Луганську представники громадського руху „СССР" відкрито в своїх агітаційних наметах розповсюджували агітаційні матеріали, які по змісту компрометують Віктора Януковича, незважаючи на те, що агітація в день голосування заборонена. Агітаторів затримала міліція та склала проток про адміністративне порушення.

У Донецькій області на виборчій дільниці №17 ТВО № 60 член комісії від кандидата Ю.Тимошенко видала виборцям близько 30 бюлетенів без свого підпису на бюлетені та на контрольному талоні. А члени ДВК №42 ТВО №45 видавали виборцям бюлетені без пред`явлення виборцями документів.

В ТВО № 51 на виборчій дільниці № 90 зафіксований факт того, що до переносної скриньки, з якою члени ДВК відбули для організації голосування за межами дільниці, було вкинуто контрольний лист без печатки ДВК. Пізля зауважень спостерігачів члени ДВК повернулися на дільницю та взяли іншу скриньку.

На одній із ВД в Донецькій області зафіксовані конфлікти з громадянами Грузії, які з посвідченнями луганської газети «Молодогвардеец», намагалися потрапити на виборчі дільниці. Цим інцидентом займається міліція.

 

Північ

(Чернігівська, Житомирська, Сумська, Київська області та місто Київ)

У Сумській області семи виборчих дільницях голосування розпочалося із запізненням через те, що напередодні виборчі комісії проставили у бюлетенях штамп "вибув" напроти прізвища кандидата А.Гриценка. А ОВК не змогли вчасно підвезти нові бюлетені.

Прокуратура Сумської області порушила кримінальну справу за фактом пошкодження членами виборчих комісій близько 8,5 тисяч бюлетенів. Ці факти були виявлені правоохоронцями під час перевірки дільниць Буринського, Путивльського, Охтирського районів та міста Суми, зокрема: на ВД 2 ТВО №159; на ВД № 132 і 141 ТВО №162, на ВД № 175, 199 і 200 ТВО №163; на ВД № 26 ТВО №164;

В ТВО № 159 в м.Суми по вул. Першотравнева невідомі особи пропонували жителям 50 грн. за копію паспорта, за їх словами, аби проголосувати. Зафіксовано випадки обходу представників штабу В.Януковича по домівках, з метою активізації виборців йти на голосування. На дільниці № 86 ТВО № 159 у м.Суми виборець намагався вкинути два бюлетені. Виявилося, що другий бюлетень належав його родичеві, який проголосував і залишив свій бюллетень в кабінці. У Сумському обласному психоневрологічному диспансері не вистачає бюлетенів. На дільниці № 1 у приміщенні облспоживспілки по вул.Троїцькій, 1 в мі.Суми зафіксовано список виборців, в якому були позначки, за кого планує голосувати кожен виборець.

У Чернігівській області 15-17 січня у містах був розклеєний плакат з цифрою 17 на синьому фоні. Поклейку здійснювали представники штабу Віктора Януковича (№17 в бюлетені). Двоє агітатори були затримані вночі міліцією, якій зізналися, що за поклейку плакатів отримали по 200 гривень.

На ВД № №59 ТВО № 208, члени комісії, які проводили голосування поза межами дільниці, повертаючись загубили контрольні талони від бюлетенів. Виборці, які знайшли ці талони віднесли їх на сусідню дільницю.

У Козелецькому виборчому окрузі в смт Десна, де розміщується багато військових та солдатів-строковиків, ОВК помилково відправила 500 бюлетенів не на ту виборчу дільницю. Отже, за високої явки виборців проголосувати зможуть не всі..

ОВК ТВО №208 прийняла рішення про зняття голови дільничної виборчої №33 через те, що він відмовився вносити в день виборів виборців до списку. Його функції виконує заступник.

В Київській області, а саме на ВД № 95 та 106 ТВО № 91 відкрилися не вчасно через відсутність кворуму.

 

Південь

(Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області, АР Крим та місто Севастополь)

В Запорізькій області на ВД ТВО №77 зафіксовано спроби виносу виборчих бюлетенів з території виборчих дільниць, яким вдалось завадити завдяки пильності спостерігачів.

Спостерігачами виборчого штабу А. Яценюка на виборчій дільниці №61 було зафіксована спроба проголосувати громадянами Російської федерації. Ця спроба була зупинена спостерігачами.

В Херсонській області в  ДВК №45 ТВО №187  не вистачає бюлетенів (ДВК видали виборчих бюлетенів на 40 менше, ніж включено осіб до списку виборців).

Окремі ДВК Миколаївської області, зокрема в ТВО№134 працюють в холодних приміщеннях. На окремих дільницях довгий час не було вирішен питання із забезпеченням пального для машин, на яких ДВК повинні транспортувати документацію в ОВК.

ДВК № 158 ТВО № 132 напередедоні виборів проставила штамп «вибув» в бюлетенях напроти прізвища кандидата Ю.Костенко.  Голосування там розпочалось із значним запізненням.

 

Центр

(Дніпропетровська, Полтавська, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області)

В Дніпропетровській області  в першій половині дня зафіксовано ряд порушень. Так  в ТВО №37 на ВД №133 лише о 7 ранку почали розвішувати інформаційні плакати кандидатів, а на ВД №118 та  №141 кількість бюлетенів менша за кількість виборців. А в ДВК №55 ТВО №27 вже о 12.00 закінчились бюлетені для голосування. Близько 200 виборців не може проголосувати у Вінницькій обласній психіатричній лікарні. Їм не вистачило білютенів.

В ТВО №26 на ВД №24 на початок голосування ще не було складено витяг зі списку виборців для голосування за межами дільниці, а на ВД №1 в уточненому списку виборців напроти прізвищ людей, що голосують за межами дільниці не були проставлені відповідні відмітки.  

На ВД №62 ТВО №31 спостерігачі від кандидата О.Тягнибока робили фотозйомку виборців під час запевнення ними бюлетеня  у кабінці для таємного голосування.

Зафіксовано факт перешкоджання роботи журналіста, а саме кореспондента видання «Точки Опори». Голова ДВК №56 ТВО №28 намагалися не пустити на дільницю журналіста вимагаючи мокрої печатки на копії свідоцтва друкованого ЗМІ.

В ТВО № 18 один із суддів Крижопільського районного адміністративного суду при зверненні громадян вимагав написання заяви тільки фаховим юристом (адвокатом), послуги якого він оцінював в 100 грн.  Позовні заяви написані звичайними виборцями не приймав.  Вже о 13:00 голові ДВК № 58 ТВО 18 голова цього ж суду  повідомила, що вищезазначені дії одного з суддів були помилковими і виборці можуть звертатись до суду.

 

Довідково: в день голосування Громадянська мережа ОПОРА проводить швидкий статистичний підрахунок. Цей метод підрахунку ґрунтується на зібранні фактичних результатів голосування з дільниць країни, обраних за вибірковим принципом. Спостерігачі ГМ ОПОРА працюють на 1003 виборчих дільницях, систематично надаючи інформацію щодо явки виборців, виявлених порушень та результатів голосування в центральну базу даних та кол-центр. Результати швидкого підрахунку будуть оприлюднені 18 січня о 9:30 на прес-конференції в інформагентстві Інтерфакс (вул. Рейтарська, 8/5а).

 

Контактна особа: Ірина Швець - 063 628 68 40.