Днями спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували, як по місту Лохвиця з агітаційних наметів кандидата у народні депутати Сергія Мамояна від політичної партії «Партія Простих людей» розповсюджується інформаційний бюлетень з соціологією. Відносно соціології найбільший рейтинг має Мамоян, а на четвертому місці розташувався «кандидат-двійник» Олександра Ольшанського Віталій Ольшанський.
На третій сторінці у рубриці «Рейтинг» розміщена соціологія із заголовком «Сергій Мамоян лідер серед кандидатів на окрузі №151». Далі зазначається кількість відсотків, які отримав кожен з кандидатів. Четвірку лідерів, відповідно до соціології, очолили:
- Сергій Мамоян («Партія Простих Людей») – 23,8%
- Роман Товстий («БПП») – 15,7%
- Людмила Овчаренко («Відродження») – 9,1%
- Віталій Ольшанський (самовисування) – 6,7%
Згідно зі статтею 67 Закону України «Про вибори народних депутатів» підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов'язаного з виборами, з обов'язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки. У свою чергу інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зобов'язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті.
В інформаційному бюлетені після рейтингу зазначено, що опитування проведено з 7 по 10 червня «Інститутом досліджень регіонального розвитку України» в межах ВО №151 на замовлення клієнта. Опитані 600 респондентів із 15 населених пунктів Полтавщини. Статистична похибка вибірки – 2,2%.
ОПОРА вирішила перевірити організацію, котра, як зазначено на виданні, проводила опитування. Так, в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вона зареєстрована. Проте номери телефонів, вказані у реєстрі, виявились недійсними та на даний момент не працюють.
Зазначимо, що згідно з рейтингом друге місце посів незареєстрований Роман Товстий, котрий на з’їзді партії «Блок Петра Порошенка – «Солідарність» був висунутий у кандидати, проте 21 червня ЦВК відхилила його реєстрацію. Протягом усього часу, як тільки стартували виборчі перегони, на окрузі не було зафіксовано жодної активності від Романа Товстого та партії, до якої він належить. Людмила Овчаренко, враховуючи її участь у парламентських виборах 2012 року у ВО 151, на окрузі відома особа.
Однак увагу спостерігачів ОПОРИ більше привернуло прізвище кандидата, який посів четверте місце – Віталія Ольшанського. Його можна вважати «двійником» Олександра Ольшанського, котрий одним з перших зареєструвався як кандидат. Проте вже 21 червня ЦВК, за поданням кандидата, відмінила реєстрацію Віталія Ольшанського як кандидата в народні депутати в ВО 151. ОПОРА спостерігає за виборчим процесом вже більше ніж півтора місяці і за цей період Віталій Ольшанський не з’являвся в окрузі.
Нагадаємо, що Олександр Ольшанський, котрий брав участь у парламентських виборах 2014 року та посів третє місце в ВО 151, починаючи зі старту виборчого процесу активно веде виборчу програму. Так, по місту Лохвиця розклеєні його листівки на стовпах та деревах, що суперечить законодавству України.
ОПОРА зв’язалась з Сергієм Мамояном аби дізнатись, яким чином респонденти віддали перевагу кандидату в народні депутати, котрого за весь час кампанії на окрузі не було та інформація, про якого відсутня. Спостерігачі ОПОРИ зателефонували за номером, котрий вказаний на сторінках інформаційного бюлетеня як номер Сергія Мамояна. До речі, подібний хід в своїй агітації використовував голова «Партії простих людей» Сергій Каплін, котрий на парламентських виборах у 2014 році так само розповсюджував особистий номер телефону і просив кожного телефонувати йому особисто. Та на телефонний дзвінок замість Сергія Мамояна відповів його помічник. Представник ОПОРИ попросив його пояснити, яким чином Віталій Ольшанський опинився на четвертому місці, проте відповіді не отримав. Помічник кандидата Мамояна зауважив, що питання проведення соціології не входить до його компетенції.
(#вибори16; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за проміжними виборами до Верховної Ради 2016 року, які відбудуться 17 липня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.