Спостереження в Чернівецький області ведуть четверо довготермінових спостерігачів, закріплених за 4-ма виборчими округами (204, 205, 206, 207), та короткотермінові спостерігачі, які будуть працювати в день виборів. Моніторинг передвиборчого процесу проводиться за чотирма напрямками, а саме:

  • діяльність органів місцевого самоврядування (зокрема, матеріально-технічне забезпечення окружних та дільничних виборчих комісій);
  • аналіз роботи системи виборчих комісій; ведення агітації в регіоні;
  • робота Органів ведення Державного реєстру виборців;
  • фіксування порушень виборчого законодавства.

З початком президентських перегонів 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. В день голосування буде залучено ще 1000 спостерігачів, які працюватимуть безпосередньо на дільницях. Окрім цього, ОПОРА планує стежити за оголошенням результатів виборів, оскарженням процедурних порушень з боку кандидатів з метою захисту волевиявлення виборців.

Робота дільничних виборчих комісій

Загалом робота виборчих комісій під час виборчої кампанії 2010 року проходить в рамках закону, хоча зустрічаються факти порушення чинного виборчого законодавства. Зокрема, перше засідання ДВК на окремих дільницях відбувалось на 4-6 день після утворення, замість 3-х денного терміну (в той же час в офіційних документах зазначена «правильна дата»). Окремі органи місцевого самоврядування не надали належну матеріально-організаційну допомогу в процесі підготовки роботи виборчих дільниць, внаслідок чого окремі дільниці не визначені досі з приміщеннями або розташовані в іншому приміщенні (ОВК205,№58, ОВК206, №103), відсутні телефони ( ОВК 205 № 54, 63, 66, 67, 69, 75), опалення (ОВК205, №98, 83, 66, 67), сейфи  (ОВК205 №85 ). Є випадки коли керівники установ, де розміщенні виборчі дільниці, вимагали від голів комісій орендну плату (ОВК205, №62, 64, 95), а дільниці №66 ОВК205 пожежна інспекція наклала штраф на голову комісії за відсутність пожежного інвентаря. Кадровий склад комісій теж бажає бути кращим, відмічається низький рівень правової освіти та мотивації щось роботи. Фіксуються випадки коли один і той же член комісії дає заяву від різних кандидатів.

Участь медіа

Скорочені терміни виборчого періоду, тривалий карантин та аполітичність громадян під час новорічних і різдвяних свят є запорукою того, що штаби активно інвестують кошти у агітацію через традиційні медіа. Переважна більшість комунальних та приватних регіональних засобів масової інформації на платній основі надають рекламні площі та ефірний час для ведення агітації. Медіа орієнтуються на отримання максимальних прибутків за розміщення матеріалів кандидатів, що забезпечує рівний доступ кандидатів до ЗМІ. Втім, поширеними є маніпуляції громадською думкою з боку медіа та виборчих штабів. Інформаційні матеріали агітаційного характеру не маркуються позначкою «політична реклама». Таким чином виборців вводять в оману. Відповідальними за порушення норм законодавства є як виборчі штаби, так і засоби масової інформації.

Ведення передвиборчої агітації кандидатами

Передвиборча агітація кандидатів протягом звітного періоду характеризується переходом від непрямого спілкування з виборцем до налагодження безпосередніх контактів. Два претенденти на пост Президента України Ю.Тимошенко та В.Янукович активно використовують «кампанію від дверей до дверей». Також кандидати продовжують розповсюджувати матеріали, що паплюжать честь та гідність конкурентів, залучають до агітації посадових осіб, неповнолітніх, місцевих  лідерів думки та щедро розповсюджують подарунки серед виборців, зокрема малозабезпечених, інвалідів, багатодітних сімей...

Робота Органів ведення Державного реєстру виборців, списки виборців

За оцінками спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА Органи ведення Державного реєстру виборців загалом працюють на задовільному рівні. ОВР, що у виборчий період перевантажені роботою над виправленнями неточностей у Реєстрі, в умовах недостатнього матеріально-технічного забезпечення змушені продовжити прийом громадян. Наразі в списках виявляють багато неточностей, є кратне включення так і взагалі відсутні в списках, померлі особи, що є технічними проблемами, які зумовлено використанням електронного реєстру виборців вперше. Відмічається пасивність виборців в перевірці особистих даних в реєстрі, внаслідок чого може виникнути ситуація, коли в день виборів вони не зможуть проголосувати.

Підкуп виборців

Спостерігачі отримують не підтверджену інформацію з різних джерел про підкуп виборців зі сторони різних кандидатів із пропонованими сумами 200 - 500грн. Озвучується наступна схема: відвідуються оселі виборців з пропозицією продати свій голос, в окремих випадках в разі згоди у виборців забирають паспорти. У зв`язку з цим, для встановлення правдивості даних повідомлень і викриття фактів підкупу виборців просимо засоби масової інформації розмістити у своїх виданнях  нижченаведений текст оголошення:

У разі виникнення випадків підкупу, залякування виборців напередодні та під час президентських виборів просимо звертатись за телефоном 0509104908; або за округами:

204 округ - 0509104908; 205 округ - 0971958410

206 округ - 0634818018; 207 округ - 0636160481

АНОНІМНІСТЬ ГАРАНТУЄМО

 

Контактна особа уЧернівецький області: Назар Тимощук 063 628 67 71, 050 910 49 08