Рекордна кількість кандидатів у 223 (76) та 94 (85) виборчих округах і засилля кандидатів-однофамільців у 4 з 5 округів – особлива ознака виборів у 5 «проблемних» округах. Про це 18 листопада на прес-конференції розповіли активісти Громадянської мережі ОПОРА та оприлюднили проміжний звіт до екватора виборчої кампанії в округах № 94, 132, 194, 197, 223, у яких ОПОРА місяць тому розпочала кампанію спостереження.

Виборча кампанія в 5 проблемних округах досягла екватору, за це час не було зафіксовано значних чи системних зловживань з боку кандидатів, представників органів влади, які можуть вплинути на результати голосування. У 4 з 5 округах жоден кандидат-самовисуванець чи представник партії влади, який на минулих виборах входив до пари основних претендентів на депутатський мандат, не подавав документів до ЦВК.

Станом на 17 листопада ЦВК зареєструвала 207 кандидатів в депутати. Це суттєво перевищує максимальну кількість кандидатів-мажоритарників, яка була зафіксована  на чергових парламентських виборах 2012 року у ОВО № 95 (м. Ірпінь, Київська область) і становила 48 осіб. Середня ж кількість кандидатів у межах одного округу в 2012 році складала 14 осіб, проти 41 на цьогорічних повторних виборах. Наслідком цього може стати збільшення попередньо передбачених обсягів державного фінансування передвиборчої агітації. 

У ОВО № 223 документи на реєстрацію, окрім кандидата від ВО «Свобода» Юрія Левченка, подали ще два Юрія Левченка. Також в останній відведений законом день документи до ЦВК подали лідер руху «Кияни передусім!» Віктор Пилипишин (шляхом самовисування) та його двійник. У ОВО № 94 зареєстровано два двійника кандидата від ВО «Батьківщина» Віктора Романюка, а також двійники відомих політиків, які розглядалися як потенційні кандидати на повторних виборах 2013 року: два Сергія Власенка і один Остап Семерак.

DSC 0584 копія

Через велику кількість кандидатів-«двійників» можуть виникнути складнощі у виборчих комісій, якщо розпочнеться масовий процес відмови від реєстрації кандидатів за їх власним бажанням. Відповідно, необхідно буде проставити штамп «вибув» напроти кожного прізвища у бюлетені, що є додатковим навантаженням на виборчі комісії та може призвести до помилок та псування бюлетенів. Окрім того, виборці можуть бути введенні в оману через непоінформованість про роль «двійників» у виборах. На практиці, в Україні кандидати-однофамільці можуть відбирати у своєї пари до 3 % голосів.

Завдяки застосуванню нової процедури жеребкування, ЦВК вдалося забезпечити значно ширше представництво партій у складі окружних виборчих комісій, ніж це було на чергових парламентських виборах. На повторних виборах 86 % партій (36 з 42), які брали участь у жеребкуванні отримали право на представництво в ОВК, тоді як в 2012 році лише 19 з 81 партії (що становить 23 %).

DSC 0643 копія

Масові ротації серед членів ОВК можуть стати критичною проблемою. Станом на 8 листопада 2013 року партіями-суб’єктами виборів було замінено 45 членів ОВК, що становить 50 % від їх загальної кількості. Склад ОВК № 132 і № 194 оновився на 78 %, ОВК № 94 – на 44 %, ОВК № 223 – на 39 % і лише в ОВК № 197 було змінено 11 % членів. Якщо така тенденція буде зберігатися, то до дня голосування кількість замін перевищить безпрецедентний показник 2012 року – ротації на рівні 60 %. ЦВК вже провела спеціалізоване навчання для членів ОВК, тому наступні заміни знижуватимуть ефективність навчання та негативно вплинуть на якість організації виборчого процесу в округах.

Активісти ОПОРИ акцентують на тому, що на повторних виборах виборці цілком безпідставно позбавлені можливості вільно ознайомитися з податковими деклараціями кандидатів, хоча на чергових виборах 2012 року вони мали таку можливість.  Відсутність обов’язку для кандидатів подавати при реєстрації податкові декларації різко контрастує із задекларованим у Законі «Про вибори народних депутатів України» принципом публічності і відкритості виборчого процесу (п. 2, ст. 11).

Звіт за результатами спостереження на повторних виборах народних депутатів України в 5 одномандатних округах (18 листопада)

 

За коментарями звертайтесь:
Ольга Айвазовська,
координатор політичних і виборчих програм
Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50
 

Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію моніторингу за виборами в 5 «проблемних» округах, який включає довготермінове та короткотермінове спостереження. Організація мобілізує понад 600 активістів для здійснення паралельного підрахунку голосів та якісного спостереження в день голосування. ОПОРА системно інформуватиме суспільство про перебіг кампанії, дотримання чинного законодавства суб’єктами виборчого процесу, участь посадових осіб у перегонах, дотримання загальновизнаних міжнародних стандартів усіма зацікавленими сторонами. Організація також планує забезпечити онлайн трансляцію з ОВК під час прийому протоколів від дільничних виборчих комісій. Громадське спостереження має на меті попередити порушення та унеможливити зловживання під час підрахунку голосів.