Львівщина за місяць до виборів: реєстр виборців, підготовка, агітація

Сьогодні, 24 грудня, Громадянська мережа ОПОРА провела прес-конференцію «Львівщина за місяць до виборів: реєстр виборців, підготовка, агітація», присвячену аналізу передвиборчої ситуації в регіоні.

Спостереження на Львівщині ведуть четверо довготермінових спостерігачі, закріплені за 12 виборчими округами. Моніторинг передвиборчого процесу проводиться за чотирма напрямками, а саме: діяльність органів місцевого самоврядування (зокрема, матеріально-технічне забезпечення окружних та дільничних виборчих комісій); аналіз роботи системи виборчих комісій; ведення агітації в регіоні; робота Органів ведення Державного реєстру виборців. Окрім цього, ведеться фіксування порушень виборчого законодавства.

За словами довготермінового спостерігача у Львівській області, окружні виборчі комісії забезпечені матеріально-технічною базою на 90%. Проте, як і на попередніх виборах, дається взнаки непідготовленість приміщень для роботи виборчих комісій (ОВК та ДВК), особливо - в районних центрах, де зали для засідань знаходяться у будинках культури, які рідко коли опалюють. ОВК у Львівській області були сформовані у більшості випадків із людей з багаторічним досвідом організації передвиборчого процесу. Значно складніша ситуація склалася із кадровим наповненням ДВК, де відсутність досвіду призводить до відмови членів комісій від керуючих посад.

Слід зазначити, що робочий графік відділів ведення держреєстру виборців дуже насичений. Передбачена можливість збільшення штату працівників до 4-ох осіб, але заробітна плата потенційного 4 працівника повинна виділятись із міського бюджету, якщо це міста обласного значення, а депутати міськради зазвичай негативно відносяться до додаткових витрат. Тому дана вакансія попри її необхідність є мало можливою.

Спостерігачі ГМ ОПОРА зафіксували ряд порушень чинного виборчого законодавства, зокрема вони стосуються дій кандидатів в президенти та їх представників, які можуть бути трактовані як підкуп виборців (подарунки, знижки). Так, до прикладу, на зустрічі з молоддю, Володимир Литвин роздавав книжки про історію України власного авторства, а в с. Тартакові Сокальського району Львівської області представники В. Януковича їздили до шкіл і розповсюджували ручки, зошити та книжки. Окрім цього, представник ГМ ОПОРА Андрій Дутчак наголосив на можливості тиску на студентів, адже довірені особи Юлії Тимошенко в області працюють переважно в освітянській сфері.

Кандидати на пост Президента використовують можливість залучення адміністративного ресурсу. Віктор Ющенко, до прикладу, активно поширює ідеї нової конституції напередодні виборів, що під час виборчого процесу є незаконним і може сприйматися як агітація за чинного Президента, а Юля Володимирівна відвідала офіційне відкриття маршруту рейкового автобуса у Львові укрзалізницею «Львів-Сихів», де наголошувалося на сприянні кандидата.

Як розповів Федір Алєйніков, начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців, відповідно до нових законів України «Про вибори Президента України та «Про Державний реєстр виборців» підготовка списків виборців для кожної виборчої дільниці вперше в історії України покладається на нові структурні підрозділи, які недавно функціонують в Україні, – відділи ведення Державного реєстру виборців.

Раніше 2140 дільничних виборчих комісій Львівської області протягом тривалого періоду займалися  складанням та уточненням списків виборців. Загальна чисельність членів дільничних виборчих комісій у Львівській області складає близько 42 тис чоловік.

Відповідно до нового законодавства підготовка, друк, уточнення списків виборців покладена на 34 відділи ведення Державного реєстру виборців, які утворені при апаратах райдержадміністрацій та міськвиконкомах міст обласного значення, штатна чисельність яких складає від 3 до 5 осіб. Загальна чисельність працівників 120 чоловік.