У середу, 23 грудня, в прес-центрі інформаційної агенції «Українські новини», Громадянська мережа ОПОРА презентувала другий звіт (за грудень) за результатами всеукраїнської кампанії громадського спостереження за президентськими виборами-2010.
Під час заходу доповідачі оперували інформацією, зібраною 74 незалежними довготерміновими спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА, які слідкують за перебігом виборчого процесу у 225 округах. Завдяки цьому, висновки та приклади ґрунтуються на реальних фактах з регіонів.
У повній версії звіту Ви знайдете багато прикладів, фактів, що підтверджують висновки спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА
Основні тези звіту:
Утворення виборчих дільниць та формування дільничних виборчих комісій
Утворення виборчих дільниць під час виборчої кампанії 2010 року супроводжувалося порушенням чинного виборчого законодавства. Майже 10 % органів місцевого самоврядування здійснили подання в останні дні відведеного терміну, що не дало можливість ОВК перевірити точність даних (кількість виборців, адреси, межі дільниць). Є випадки коли виборчі дільниці були створені пізніше встановленого законом строку.
Основні кандидати на пост Президента України підготували та вчасно внесли подання щодо кандидатур на членів ДВК.
Робота Центральної виборчої комісії
Актуальною проблемою зараз є можливість недостатнього фінансування виборчого процесу. Станом на 18 грудня, із передбачених на роботу ЦВК у 2009 році 50 377 900 гривень, профінансовано лише 0.6% від загальної суми. Ситуація погіршується тим, що 31 грудня, із завершенням бюджетного року, втратять чинність і цьогорічні бюджетні видатки. Також викликає занепокоєння те, що досі не унормовано питання голосування виборців на закордонних виборчих округах, що не перебувають на консульському обліку.
Робота Окружних виборчих комісій (матеріально-технічне забезпечення, професійний рівень членів ОВК)
Окружні виборчі комісії працюють відповідно до календарного плану підготовки до виборів ЦВК та чинного законодавства. Втім, є ряд проблем, які перешкоджають ефективно працювати членам комісії: недостатнє матеріально-технічне забезпечення, низький рівень правової освіти та мотивації роботи, пасивна участь 90% членів ОВК під час обговорення та прийняття рішень, формальний підбір з боку штабів кадрів.
Використання адміністративного ресурсу, підкуп виборців та залякування
Кандидати в Президенти, що мають прихильників серед представників місцевої влади, керівників підприємств та вищих навчальних закладів продовжують активно використовувати адміністративний ресурс. Масштаби його застосування є доволі незначні порівняно з попередніми президентськими кампаніями. Втім, за здійснення тиску, залякування, підкуп виборців, винних необхідно притягувати до відповідальності. В той же час, центральні штаби кандидатів дають негласну вказівку місцевим представникам «за будь-яку ціну» забезпечити високий результат.
Участь медіа
Скорочені терміни виборчого періоду, тривалий карантин та аполітичність громадян під час новорічних і різдвяних свят є запорукою того, що штаби активно інвестують кошти у агітацію через традиційні медіа. Переважна більшість комунальних та приватних регіональних засобів масової інформації на платній основі надають рекламні площі та ефірний час для ведення агітації. Медіа орієнтуються на отримання максимальних прибутків за розміщення матеріалів кандидатів, що забезпечує рівний доступ кандидатів до ЗМІ. Втім, поширеними є маніпуляції громадською думкою з боку медіа та виборчих штабів. Інформаційні матеріали агітаційного характеру не маркуються позначкою «політична реклама». Таким чином виборців вводять в оману. Відповідальними за порушення норм законодавства є як виборчі штаби, так і засоби масової інформації.
Ведення передвиборчої агітації кандидатами
Передвиборча агітація кандидатів протягом звітного періоду характеризується переходом від непрямого спілкування з виборцем до налагодження безпосередніх контактів. Два основні претенденти на пост Президента України Ю.Тимошенко та В.Янукович активно використовують «кампанію від дверей до дверей». Також кандидати продовжують розповсюджувати матеріали, що паплюжать честь та гідність конкурентів, залучають до агітації посадових осіб, місцевих лідерів думки та щедро розповсюджують подарунки серед виборців.
Робота Органів ведення Державного реєстру виборців
За оцінками спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА Органи ведення Державного реєстру виборців загалом працюють на задовільному рівні. ОВР, що у виборчий період перевантажені роботою над виправленнями неточностей у Реєстрі, в умовах недостатнього матеріально-технічного забезпечення змушені продовжити прийом громадян, подекуди, до 24:00. Втім, працівники органу потребують додаткової правової просвіти. Зауваження спостерігачів в першу чергу стосуються незнання чинного законодавства щодо прав громадян та журналістів на доступ до інформації. Працівники інколи відмовляють надавати інформацію щодо кількості звернень громадян, що на їх думку є розголошенням персональних даних.
По кожному із зазначених пунктів ОПОРА підготувала відповідні рекомендації для оптимізації роботи всіх учасників виборчого процесу та підвищення індикаторів чесних, прозорих та відкритих виборів.
Контактна особа - Ольга Айвазовська, тел. 063 617 97 50
ПРЕЗЕНТАЦІЯ: Зразки передвиборчої агітації