Громадянська мережа ОПОРА занепокоєна неврегульованістю на законодавчому рівні процедури голосування на закордонних виборчих дільницях. Конституційний Суд своїм рішенням надав право громадянам України, які не перебувають на консульському обліку, голосувати на виборах Президента України, але в Законі України "Про вибори Президента України" не були визначені конкретні напрямки реалізації цього права виборцем, який перебуває за межами країни. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" даний орган здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій, приймає обов`язкові для використання в роботі виборчих комісій роз`яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори.
У зв`язку з цим, ОПОРА звертається до Центральної виборчої комісії з рекомендаціями щодо роз`яснень процедури голосування громадян України на закордонних дільницях. На нашу думку, чітке визначення процедур та захист прав громадян України, що перебувають на території іноземних держав нелегально, забезпечить можливість проголосувати сотням тисяч українців. Офіційна статистика надана консульствами, не відображає реальної картини щодо чисельності громадян України, тому більшість з них позбавлені права голосу.
Звернення до Центральної виборчої комісії подаємо повнотекстово:
Центральній виборчій комісії
01196, м.Київ, пл. Лесі Українки, 1
копія: Міністерство закордонних справ України
Робоча група з питань підготовки
та проведення чергових виборів Президента України
010118, м. Київ, вул. Михайлівська площа, 1
ВГО Громадянська мережа "ОПОРА"
Київ, вул. Підвисоцького, 10/10, оф. 3.
Шановний пане голово та члени Центральної виборчої комісії,
Громадянська мережа ОПОРА - незалежна, неурядова, позапартійна всеукраїнська громадська організація, має на меті активізацію громадян, в тому числі під час проведення виборів. З початком виборчої кампанії 74 довготермінові спостерігачі від ОПОРИ проводять моніторинг у 225 виборчих округах України. В день голосування 17 січня 2009 року буде залучено ще 1000 спостерігачів, які працюватимуть безпосередньо на виборчих дільницях та в окружних виборчих комісіях. Окрім цього, ОПОРА планує проводити спостереження за порядком підрахунку голосів Центральною виборчою комісією, оголошенням результатів виборів, оскарженням порушень виборчого законодавства з боку кандидатів з метою захисту волевиявлення виборців.
Громадянська мережа ОПОРА занепокоєна неврегульованістю на законодавчому рівні процедури голосування на закордонних виборчих дільницях. Конституційний Суд своїм рішенням надав право громадянам України, які не перебувають на консульському обліку, голосувати на виборах Президента України, але в Законі України "Про вибори Президента України" не були визначені конкретні напрямки реалізації цього права виборцем, який перебуває за межами країни.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" цей орган здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій, приймає обов`язкові для використання в роботі виборчих комісій роз`яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори. У зв`язку з цим, Громадянська мережа ОПОРА звертається до Центральної виборчої комісії з рекомендаціями щодо прийняття нею роз`яснень процедури голосування громадян України на закордонних дільницях, а саме:
- В усіх моніторингових організацій найбільше занепокоєння викликає можливість неоднакового застосування закону в разі відсутності чітких законодавчих вимог. Центральна виборча комісія має надати роз`яснення процедури, за якою дипломатичні та консульські установи повинні організувати процес голосування 17 січня 2010 року. ОПОРА рекомендує ЦВК забезпечити працівників цих установ, членів виборчих комісій на закордонних виборчих дільницях і офіційних спостерігачів чіткими інструкціями щодо процесу підготовки та проведення голосування.
- Офіційні спостерігачі відіграють важливу роль для забезпечення відкритості виборчого процесу на закордонних дільницях. Спостерігачі від кандидатів, міжнародних організацій, представники засобів масової інформації ведуть спостереження за ходом виборчого процесу з метою захисту результатів і цілісності виборчого процесу. Відстоюючи відкритість виборчого процесу, ГМ ОПОРА рекомендує ЦВК спростити процедуру подання пропозицій щодо реєстрації офіційних спостерігачів від міжнародних організацій в закордонному виборчому окрузі. Зокрема, дозволити безпосереднє отримання посвідчення особам, щодо яких прийнято рішення стосовно їх реєстрації офіційними спостерігачами через дипломатичні та консульські установи; уможливити надсилання звернень щодо реєстрації через факс або шляхом сканування копій офіційних звернень до ЦВК від міжнародних організацій та анкет осіб, які пропонуються для реєстрації з одночасним поданням оригіналів до дипломатичних та консульських установ. Це дозволить більшій кількості спостерігачів надіслати подання для реєстрації і не витрачати час на приїзд у Київ для отримання посвідчень в ЦВК.
- На сьогоднішній день не існує єдиних міжнародних стандартів щодо голосування на закордонних виборчих дільницях, але найкраща міжнародна практика засвідчує, що виборець може перевірити себе у списку виборців через електронну версію списку на веб-ресурсі Центральної виборчої комісії або через наявний електронний ресурс у консульських установах. Не зважаючи на Рішення Конституційного суду України від 19 жовтня 2009 року № 26-рп/ 2009 у справі про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України, яким визнано неконституцийною прив`язку включення до списків виборців на підставі даних консульського обліку, Постанова ЦВК № 475 від 12.12.2009 року "Про роз`яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 серпня 2010 року" не передбачає процедури включення до списків виборців з інших підстав. ГМ ОПОРА рекомендує встановити спрощену процедуру включення та перевірки виборців закордонного виборчого округу у списках та передбачити роз`яснення який документ слід пред`явити для включення до списків виборців осіб, що не перебувають на консульському обліку; встановити роз`ясненням підстав внесення змін до уточненого списку виборців згідно ч.10 ст. 36-1 Закону України "Про вибори Президента України", передбачити можливість включення до списку осіб, які прибули в країну місцезнаходження виборчої дільниці в переддень голосування.
- Постановою ЦВК №445 від 9 грудня 2009 року "Про перелік держав, де проживає значна кількість виборців" передбачено передачу в Міністерство закордонних справ і відповідно (після їх утворення) виборчим комісіям 114 закордонних виборчих дільниць для опублікування у місцевих засобах масової інформації відомостей про час і місце голосування та місцезнаходження відповідних виборчих дільниць. ГМ ОПОРА рекомендує розробити інструкції і виділити ресурси для подальшого інформування виборців дипломатичними та консульськими установами через засоби масової інформації, Інтернет, електронні розсилки, веб-ресурси, місцеві організації і церкви в місцях компактного проживання громадян України за кордоном. Особливу увагу у цих повідомленнях варто приділити інформації щодо осіб, які мають право голосу і вимог до документів для голосування на закордонних дільницях. ГМ ОПОРА рекомендує здійснити інформування громадян України за кордоном у рівний і відкритий спосіб, якщо є наявні для цього ресурси.
- Відкритість процесу підрахунку голосів і підведення підсумків голосування є надзвичайно важливим фактором, який засвідчує повагу до вибору громадян. Це особливо важливо за межами України, де сумніви щодо результатів можуть бути більшими, ніж всередині країни, де офіційні спостерігачі від 18 кандидатів, міжнародних організацій і засоби масової інформації будуть спостерігати за процесом голосування і підрахунку голосів. ГМ ОПОРА рекомендує ЦВК організувати процес підрахунку голосів на закордонних дільницях в присутності спостерігачів і підвести підсумки голосування по кожній закордонній виборчій дільниці окремо для підвищення суспільної довіри.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст 14 Закону України від 30. 06, 2004 року № 1932 "Про Центральну виборчу комісію" до Центральної виборчої комісії направляються звернення, в яких міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, надавати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів, роз`яснення з питань застосування законодавства України про вибори або в яких висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства з питань виборів та правового регулювання виборів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій у формі заяв.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону Україні "Про Центральну виборчу комісію" заяви, які подані до Комісії під час виборчого процесу та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п`яти днів з дня надходження заяви, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
ОПОРА з повагою ставиться до невпинних зусиль ЦВК сприяти відкритості і прозорості виборів Президента України та сподівається на врахування висловлених у зверненні пропозицій.