Проблема полягає в тому, що отримати доступ до маси документів міськради можна лише шляхом подання інформаційного запиту. Електронної бази документів місцевої влади чи іншої, зручної й доступної до громадян, не існує. Також важко вважати задовільним наповнення офіційного сайту Коломийської міської ради документами. Інформаційний запит, як спосіб реалізації права громадянами на доступ до інформації про діяльність органів, незручний у застосуванні, адже відповідь на нього треба чекати протягом місяця. Він так само зайвий тоді, коли громадянину не потрібний документ для використання, а лише для ознайомлення.
Тому для обговорення перспектив та шляхів поліпшення доступу громадян до інформації про діяльність Коломийської міської ради ОПОРА організувала круглий стіл, до участі в роботі якого, крім представників громадських організацій були запрошені керівники міста і представники фракцій у міській раді. На жаль, не всі запрошені з боку влади були присутні на круглому столі. Серед запрошених депутатів у обговоренні взяли участь Віталій Вандич, Ярослав Гошій, Назар Федорук, виконавчий комітет міськради представляв працівник відділу з питань внутрішньої та інформаційної політики Микола Реп`ях.
Під час обговорення лунало безліч думок про те, що необхідно зробити і яким має бути доступ до інформації. Але майже всі думки зводились на тому, що сайт є найефективнішим способом поліпшення доступу громадян до інформації про діяльність міської ради, де повинна бути максимально наповнена електронна база документів. Як прецедент і приклад спрощеної схеми отримання документів органів місцевої влади наводився досвід із сайтом Львівської міської ради. Представник виконавчого комітету Коломийської міськради заявив про відсутність коштів на створення повноцінного сайту. Хоча Віталій Вандич вважає, що можна зменшити витрати на оплату місцевим ЗМІ за інформування про діяльність влади, а зекономлені кошти спрямувати на удосконалення офіційного сайту. Назар Федорук проблему бачить не у відсутності коштів, а в безініціативності посадових осіб та байдужості керівництва міста до впровадження механізму спрощеного доступу до документів міської ради.
Незважаючи на гострі дискусії, а іноді й розбірності поглядів щодо реалізації міською радою політики спрощеного доступу до інформації про діяльність влади, учасники круглого столу в деяких питаннях досягнули спільної позиції. Мова йде про необхідність розробки і прийняття документу про надання інформації в електронному вигляді, створення електронної приймальні й створення на офіційному сайті Коломийської міської ради вільної і зручної в доступі бази документів. Микола Реп`ях пообіцяв, що зауваження та пропозиції учасників круглого столу будуть донесені до керівництва міста. Коломийське представництво Громадянської мережі ОПОРА в свою чергу надішле рекомендації за підсумками круглого столу міському голові. Чи будуть вони враховані, про це дізнаємося згодом, але висловлюємо надію, що в майбутньому керівництво міста відповідальніше ставитиметься до вирішення проблем спільно з громадськістю.
"Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов`язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government."
За коментарями звертайтеся:
email: [email protected]