Громадянська мережа ОПОРА на початку вересня направила міським головам обласних центрів та очільнику Києва, а також керівникам органів місцевого самоврядування різних рівнів листи з пропозицією підписати “Кодекс поведінки посадових осіб місцевого самоврядування та державних службовців під час виборчого процесу” та дотримуватись його під час виборів, які відбудуться 25 жовтня. Документ підтримали 34 підписанти з 16 областей України. Найбільше Кодекс підписали керівники місцевого самоврядування на Вінничині - 6 осіб.
Листи з пропозицією підписати Кодекс поведінки надіслані у всі обласні центри, крім Луганська та Донецька, які знаходяться на тимчасово окупованій території, а також Чернівців та Луцька, де посади міського голови є вакантними. Через тимчасову окупацію пропозиції підписати Кодекс не були направлені в жодне місто Автономної Республіки Крим.
З-поміж міських голів обласних центрів Кодекс поведінки підтримали міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, міський голова Вінниці Сергій Моргунов, міський голова Тернополя Сергій Надал, міський голова Хмельницького Олександр Симчишин, а також в. о. міського голови Ужгорода, заступник міського голови Ігор Фартушок.
Міський голова Вінниці Сергій Моргунов
Крім обласних центрів, листи з пропозицією підписати Кодекс ОПОРА направила у середньому в 3-4 найбільші міста та об'єднані громади в кожній області.
Загалом Кодекс підписали 15 міських голів або їхні заступники чи виконувачі обов’язків, 7 селищних та 5 сільських голів.
Крім цього, документ підтримав голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс та Віталій Орел, заступник голови Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області, .
Також після проведених представниками ОПОРИ презентацій документ підписали 30 працівників Запорізької ОДА, 44 працівники Охтирської міської ради, що на Сумщині, та двоє працівниць Любецької селищної ради, що на Чернігівщині.
Також ОПОРА розробила форму, через яку всі бажаючі сільські, селищні, міські голови, голови районних, обласних рад та місцевих державних адміністрацій могли підписати цей документ у режимі онлайн. Цією можливістю скористалися 14 посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Кодекс етичної поведінки підписали:
- Володимир Жгутов, міський голова Ківерцівської ТГ, Волинська область.
- Олег Кіндер, міський голова Ковеля, Волинська область.
- Олександр Гадяцький, селищний голова смт Райгородок Краматорського району, Донецька область.
- Віра Тернавська, міська голова міста Долинська, Кіровоградська область.
- Анатолій Бондаренко, міський голова Черкас.
- Вадим Лях, міський голова Слов'янська, Донецька область.
- Ігор Плєхов, міський голова Рені, Одеська область.
- Євгеній Денисюк, міський голова Костополя, Рівненська область.
- Денис Коротенко, голова Широківської об’єднаної територіальної громади, Запорізька область.
- Петро Цимідан, міський голова Лимана, Донецька область.
- Василь Антонюк, міський голова Дубна, Рівненська область.
- Галина Прус, голова Смолигівської ТГ, Волинська область.
- Юрій Бова, міський голова Тростянця, Сумська область.
- Віталій Мазур, селищний голова Брацлава, Вінницька область.
- Ігор Фартушок, заступник міського голови Ужгорода, Закарпатська область.
- Тарас Пекар, в. о. міського голови м. Надвірна, секретар Надвірнянської міської ради, Івано-Франківська область.
- Валерій Шовкалюк, міський голова Роздільного, Одеська область.
- Юрій Зарко, міський голова Білопілля, Сумська область.
- Сергій Моргунов, міський голова Вінниці.
- Ігор Батрак, голова Великобілозерської ТГ, Запорізька область.
- Віталій Орел, заступник голови Гайворонської районної державної адміністрації, Кіровоградська область.
- Юрій Прокопенко, міський голова Кремінної, Луганська область.
- Сергій Надал, міський голова Тернополя.
- Сергій Шматенко, сільський голова села Виноградове, Олешківський район, Херсонська область.
- Станіслава Ядвіжина, сільська голова села Війтівці, Хмільницький район, Вінницька область.
- Іван Мошак, селищний голова Чинадійово, Закарпатська область.
- Ніла Островська, міська голова Красилова, Хмельницька область.
- Михайло Рівіс, голова Закарпатської обласної ради.
- Олександр Супрунюк, міський голова Нетішина, Хмельницька область.
- Валерій Весняний, міський голова Тульчина, Вінницька область.
- Олександр Симчишин, міський голова Хмельницького.
- Валерій Мицик, виконувач обов’язків міського голови, секретар Роменської міської ради, Сумська область.
- Ніна Зварич, голова Бабчинецької ОТГ, Вінницька область.
- Михайло Кулик, голова Іванівської ОТГ, Вінницька область
Колективні підписанти Кодексу:
- 30 керівників та співробітників структурних підрозділів Запорізької ОДА.
- 44 співробітники Охтирської міської ради, Сумська область.
- Юлія Стельмах, головна спеціалістка сектору економічного розвитку та інвестицій; Зоя Чугай, завідувачка сектору економіки, Любецька селищна рада, Чернігівська область.
Ініціатива ОПОРИ викликана тим, що в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців під час виборів, а також обмеження щодо використання адміністративних ресурсів. Наприклад, Виборчий кодекс забороняє посадовцям агітувати в робочий час, за умови, що вони не є кандидатами. Але от питання використання публічних фінансів в інтересах певних кандидатів та партій жодним чином не врегульовані.
Кодекс, який пропонувала підписати ОПОРА, містить основні етичні вимоги до поведінки посадових осіб та державних службовців з метою уникнення дій, що можуть класифікуватися як зловживання 5 типами адмінресурсу: кадровим і матеріальним, бюджетним, силовим, регуляторним та медійним. Наприклад, використання службової інформації в політичних цілях; тиск на кандидатів чи представників партій; залучення підлеглих до передвиборчої агітації; використання офіційних заходів, пов'язаних з виконанням службових повноважень для виборчих цілей тощо.
ОПОРА наголошувала підписантам Кодексу, що у разі як підписання, так і непідписання цього документа, буде моніторити роботу роботу міських голів та інших очільників органів місцевого самоврядування та органів державної влади під час повторного голосування, інформуватиме суспільство та ЗМІ, якщо у їхніх діях будуть ознаки адмінресурсу та інших порушень виборчого законодавства. Проте, організація не виявила порушень етичних стандартів з боку підписантів Кодексу.
Крім цього, організація продовжить моніторинг виконання Кодексу у тих громадах, де відбудеться повторне голосування на виборах міського голови - так званий “другий тур” та пропонуватиме підписати Кодекс очільникам міст, якщо вони ще цього не зробили.