У день виборів, 28 жовтня, від Громадянської мережі ОПОРА працювало 5 мобільних груп відповідно на п’яти виборчих округах та 68 короткотермінових спостерігачів на конкретних  виборчих  дільницях. Але суттєво ускладнили роботу спостерігачам масштабні  DDos атаки на сайт ОПОРИ, через які інформація про порушення надходила із запізненням.  

«Якщо робити попередню оцінку, то в день голосування вибори на Волині пройшли загалом спокійно. В більшості випадків все відбувалось в рамках чинного законодавства», - зазначив регіональний координатор Громадянської мережі ОПОРА Михайло Шелеп.

За день виборів ОПОРА не зафіксувала системних порушень, проте серед них усіх було зафіксовано кілька випадків грубого нехтування законом.

Зокрема, це підкуп виборців, видача двох пар бюлетенів, видача бюлетеня без пред’явлення паспорта, голосування по двох у кабінках, незаконна агітація з боку кандидатів чи партій на вулиці або на дільниці та ін.

Окрема увага приділена порушенням у роботі виборчих комісій. Досі від спостерігачів ОПОРИ надходить інформація про те, що члени ДВК привозять печатку комісії разом із собою в окружну комісію, там же вони переписують протоколи. Були зафіксовані також факти, коли ДВК привозили порвані або не проштамповані пакети з документацією.

Особливу увагу опорівців привернула ДВК села Оконськ, де члени комісії лише під кінець дня голосування згадали, що партія «Собор» вибула і в бюлетені треба було проставити штамп «Вибув». В результаті на вечірньому засіданні комісія своїм рішенням визнала дійсними усі ці бюлетені, хоча згідно закону такі бюлетені не можуть враховуватися. Коли спостерігач ОПОРИ хотів скласти акт про порушення, то ні спостерігачі, ні члени ДВК не хотіли підписуватися під ним.

Це була ще одна проблема, з якою стикнулися ОПОРівці у день виборів. Неодноразово спостерігачі громадянської мережі складали акти про порушення, втім дуже часто представники кандидатів, інші спостерігачі чи виборці просто відмовлялися підписуватися у актах, тим самим явно не сприяючи фіксації порушень.

«Фактично в більшості комісій існує так звана кругова порука, де члени комісії один одного знають. Спостерігачів, членів комісії набирають, зазвичай, з одного населеного пункту: родичі, знайомі і, вони не хочуть, скажемо так, своїм знайомим робити якісь проблеми», - каже Шелеп. Тому про чесність виборів у таких ситуаціях не можна говорити.

У сам день голосування робота виборчих комісій була злагодженою, але якщо говорити про підрахунок голосів, то там відбулося чимало порушень. Як зазначає Шелеп, ОПОРОю зафіксовано чимало неправильних дій збоку членів комісії: невірно проведена процедура підрахунку голосів, неправильно складені протоколи про результати голосування, необґрунтовані затримки із виїздом в ОВК та порушення вимог щодо транспортування виборчої документації.

Попри те, що цьогорічні виборчі процедури нічим суттєво не відрізнялися від тих, що використовувались на попередніх виборах (така сама послідовність та алгоритм дій),  все одно процес підрахунку голосів на багатьох ДВК проходив з порушеннями. «Виборчі комісії вкотре виявилися неготовими до тих завдань. Моя особиста думка -  цього разу хтось повинен відповідати за таку непідготовленість членів ДВК. Адже відомо, що більшість осіб у окружних та дільничних виборчих комісіях подала одна партія, отже вона і повинна відповідати за якість їх роботи», - заявив Шелеп.

Марія Доманська, прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області

Детальніше:
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
067 416 50 86
 
Довідково: 
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.