Кандидат у нардепи від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Петро Кравчук подав позов до суду на редакцію газети «Волинь-нова». Остання відмовилася публікувати матеріали про нього згідно з договором

Сьогодні, 25 жовтня, кандидат у народні депутати по виборчому округу № 22 Петро Кравчук подав адміністративний позов на редакцію найбільшої газети області «Волинь-нова». Як повідомив ОПОРІ довірена особа кандидата Юрій Королюк, газета порушила умови договору, а саме – не опублікувала статтю від назвою «Петро Кравчук: «Швейцарський олігарх з усієї сили пнеться у владу, щоб примножити свої статки за рахунок лучан».

«Ми уклали договір з газетою «Волинь-нова». Вони виставили нам рахунок-фактуру. Сума досить значна. Там, якщо по пам’яті не помиляюся, біля 22 тисяч гривень. Вони мали надрукувати два матеріали сьогодні, в четверговому номері, і завтра в п’ятничному. В понеділок, коли я приїхав у редакцію, мені сказали,  що все нормально. Потім проходить буквально 2-3 години і дзвінок від начальника відділу маркетингу і реклами Сергія Бороха. В усній формі він мені говорить: «Наш редактор Олександр Згоранець прочитав матеріал, який ви надали. (А це інтерв’ю Петра Кравчука) Ми його публікувати не будемо». Я кажу «добре, яка причина». У відповідь: «причина в тому, що ви критикуєте Палицю, ви критикуєте ЗМІ». Я кажу йому: «ви розумієте, що це можна кваліфікувати лише одним чином – як вияв цензури?» Тому що я сам юрист за освітою і ми тут перевіряємо матеріали на відповідність нормам чинного законодавства, як це прописано в Законі «Про вибори народних депутатів України», - каже Королюк.

Представник кандидата попрохав, щоб редакція надала обґрунтовану офіційну відповідь. У цьому йому відмовили. Потім штаб кандидата уже звернувся з листом на ім’я головного редактора газети, щоправда, відповідь ніяка не надійшла. 

Таким чином штаб Кравчука подав адміністративний позов з двома вимогами: визнати дії редакції незаконними і зобов’язати газету опублікувати інтерв’ю Петра Кравчука.

У самій же редакції готові захищати свої інтереси. За словами головного редактора газети «Волинь-нова» Олександра Згоранця умови договору газета виконала всі. А не опублікували саме той матеріал тому, що редакцію не влаштовує те, що у тексті наявні образливі висловлювання щодо ЗМІ та декотрі фрази спонукають до розпалювання міжнаціональної ворожнечі і, це суперечить законодавству України.  «Визволити Україну від окупантів» - це не заклик до насильства?», - каже редактор.

За відомостями Олександра Згоранця представники Кравчука близько 12.30 дня, 24 жовтня, принесли йому лист-звернення, в якому вимагали негайного отримання відповіді, о 13.00, та перечислення коштів у розмірі 12 120 гривень того ж дня до 15.00. Щоправда, у листі не було вказано зворотньої адреси. Також, як пояснив ОПОРі юрист газети Василь Нагорний, між редакцією та Кравчуком був підписаний типовий договір про надання платних послуг. Втім, до договору завше додається додаток у вигляді медіа-плану, де сторони узгоджують, що буде опубліковано та коли. За словами юриста, штабісти Кравчука такого плану не узгодили та й не підписували його, тобто не було обумовлено, які саме статті повинні бути опубліковані на шпальтах газети. Мовляв, без додатку договір не є дійсним.

«В нас в договорі передбачено, що навіть якщо частина тексту не відповідає вимогам законодавства, то ми маємо право відмовити у публікації», - додав Нагорний.

Детальніше на МАПІ

Марія Доманська,
прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
Детальніше:
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
067 416 50 86

Довідково: 

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.