Дільничні міліціонери Ужгородського району у селах (одномандатний виборчий округ №68) змушують членів дільничних виборчих комісії залишатися у приміщеннях дільниць на ніч, аби ті стерегти відеокамери, що там встановлені.

Зокрема, під час засідання ужгородської ОВК 19 жовтня одному з її членів зателефонував Юрій Барнич – дільничний інспектор кількох сіл району. Він почав вимагати, аби хтось із членів ДВК або самої ОВК залишилися на дільницях його сіл на ніч стерегти камери. При цьому дільничний інспектор досить грубо та зверхньо розмовляв із представником ОВК.

На питання ОПОРИ – чи мають право міліціонери змушувати членів ДВК вночі стерегти відеокамери, начальник УМВС України в Закарпатській області Віктор Русин зазначив:

«Збереження майна (на дільницях – Авт.) – це прерогатива у першу чергу місцевої влади. І ми вимагали як від місцевої влади, так і тих же членів ДВК – що якщо є можливість залишатися там зі сторожем, по черзі… Тобто ми просили надати нам списки, хто буде чергувати, ніхто нічого не вимагав».

На уточнююче питання – чи таки може міліція змушувати членів ДВК стерегти камери, Віктор Русин відповів:

«Якщо ви мене не хочете почути, я ще раз вам поясню. Виконавець, який знаходиться на дільниці… Міліція не може забезпечити всім охорону. Тому що 790 дільниць. Атестованого складу 3008 чоловік. З 15 числа поетапно почали встановлюватися камери. І всюди відповідальність за збереження несуть органи місцевої влади. Але дільничним інспекторам була поставлена задача, що якщо на виборчій дільниці нікого нема, вона не забезпечена фізичною охороною, тоді звернутися до дільничних комісій, щоб члени комісій, хтось із них також приймав участь в охороні».

Головний міліціонер Закарпаття додав:

«Я нічого тут не бачу. Ви тут бачите якийсь подвох у цьому, чи що?».

На репліку, що охороняти відеокамери на дільницях не є обов’язком членів дільничних комісій, начальник закарпатської міліції відповів:

«Це будь-якого громадянина обов’язок, по великому рахунку, – забезпечити прозорі, нормальні вибори у державі. У тому числі і ваш».

Втім в ужгородській ОВК твердять – охороняти відеокамери ні голова, ні секретар, ні члени дільничних виборчих комісій не повинні. Це – функція органів місцевого самоврядування та міліції.

При цьому в ОВК посилаються на ст.51 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», постанову КМУ від 21.12.2001 р. № 1713, постанову ЦВК від 13.09.2012 року №892 «Про порядок здійснення відео спостереження на виборчих дільницях».

 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.