Як переконались спостерігачі ОПОРИ, висуванці та парторганізації в округах Харкова та області для облаштування своїх громадських приймалень уподобали різні приміщення. Починаючи від сусідства з ОВК, закінчуючи локаціями в будівлях райдержадміністрацій, «Жилкомсервісу», дитячих садках, будинках культури

Діючі народні депутати Валерій Писаренко та Ірина Бережна мають громадські приймальні поряд з окружними виборчими комісіями у 168 та 169 округах відповідно в адміністраціях районів Харківської міськради. Так, кабінет для прийому громадян народним обранцем Валерієм Писаренком (кандидат від Партії регіонів по ВО № 168) знаходиться під номером 106, а окружної комісії – 113 в будівлі адміністрації Дзержинського району. А от Ірина Бережна (висуванець-регіонал по 169 округу) в якості нардепа приймає в сусідньому з приміщенням ОВК кабінеті в адміністрації Київського району.

У подібних ситуаціях українське законодавство не забороняє організовувати громадські приймальні народних депутатів. Навпаки, Закон України «Про статус народного депутата України» говорить про гарантії з боку місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в наданні народному обранцю окремого технічно обладнаного службового приміщення (ч. 5 ст. 28). Та в даному випадку Валерій Писаренко та Ірина Бережна одночасно є діючими народними депутатами та кандидатами в одномандатних округах. Тобто, маючи представництво в органах місцевого самоврядування, вони як висуванці мають перевагу перед своїми опонентами, а це протирічить міжнародним стандартам виборчого процесу.

До того ж, такі дії порушують частину 4 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», що забороняє розміщувати агітаційні матеріали та політичну рекламу на будинках і в приміщеннях органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.

Протягом моніторингу виборчої кампанії спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» зафіксували ще декілька випадків неправомірного розміщення громадських приймалень кандидатів та партійних осередків в заборонених виборчим законом місцях. Так, в будівлі дитячого садку № 337 розташовується Комінтернівська районна організація Партії регіонів. Сам вхід до партійного осередку знаходиться на задньому дворі, де його вирізняє з-поміж інших партійний стяг на фасаді комунального закладу.

Ще одним популярним місцем розміщення громадських приймалень – є КП «Жилкомсервіс». Так, у кабінеті 13-ї дільниці підприємства з вивіскою «Окружна громадська приймальня кандидатів у народні депутати від Партії регіонів по 169 виборчому округу» громадян приймає висуванець у цьому окрузі - Ірина Бережна.

У кімнатах районного будинку культури Краснограда знаходиться громадська приймальня мажоритарника від ПР по ВО № 179 Анатолія Гіршфельда. А Краскоградський районний осередок Партії регіонів поділяє будівлю з Центральною районною бібліотекою та Красноградською міжрайонною державною фінансовою інспекцією.

Громадська приймальня кандидата-мажоритарника від ПР по 178 ВО Дмитра Добкіна та Балаклійська районна організація Партії регіонів знаходяться в одному приміщенні з Балаклійським райвідділом статистики Харківського облуправління статистики. Їх кабінети знаходяться на першому поверсі навпроти один одного.

news_09_10_Kharkivska_obl_shtab_regionov_biblioteka_okrug_179

news_09_10_Kharkivska_obl_Regioni_zilcomservic
news_09_10_Kharkivska_obl_Berezna_raiona_administrasia_169_okrug
 
 

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.