28-29 вересня відбулися перші засідання ДВК в 94 виборчому окрузі. Частина членів комісій була не попереджена, внаслідок чого не з’явилася на засідання. В результаті ДВК подали прохання до ОВК звільнити відсутніх осіб. 30 вересня на засіданні окружної комісії було прийняте рішення про задоволення прохання голів дільничних комісій. Таким чином було спочатку звільнено 33 особи – усі вони представляли опозиційні сили

Члени окружної комісії Микола Мотрок (Об’єднана опозиція «ВО Батьківщина»), Сергій Лакиза (Фракція блоку «Наша Україна-Народна самооборона»), Олександр Гладких (Політична партія «Єдиний центр»). Юрій Котелевський (Християнсько-демократична партія України) підготували нові подання на місця звільнених осіб, проте протягом 3-х відведених на розгляд діб вони не були розглянуті. Тим часом ОВК звільнила ще 15 членів дільничних комісій. А зазначеним чотирьом членам окружної комісії оголосили попередження за відсутність на засіданні, про яке їх, натомість, не попередили.

Член окружної комісії Микола Мотрок коментує ситуацію наступним чином: «Ми оскаржили рішення щодо членів ДВК до суду, апелюючи до того, що окружна комісія повинна була з’ясувати деталі, перш ніж звільняти людей. Проте суд вимагає свідчень, а це важко технічно зробити в короткий строк, оскільки люди працюють і їх важко привезти. Крім того, ми оскаржили до Київського окружного адміністративного суду дії ОВК щодо нас, оскільки немає жодних документів, на основі яких ми повинні були отримати попередження. Але сьогодні суд оголосив перерву до 15:30, надавши окружній комісії можливість такі документи «знайти». Тим часом о 15:00 розпочнеться засідання ОВК, на якому ми повинні бути присутні, бо всі засідання дуже важливі з огляду на те, що там відбувається.»

Як щойно стало відомо спостерігачам ОПОРИ, окружна виборча комісія вже звільнила члена комісії Олександра Гладких.

ОПОРА нагадує, що згідно з ч. 3 ст. 37 Закону України «Про вибори народних депутатів», повноваження члена окружної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила. Тобто звільняти членів ОВК має право тільки Центральна виборча комісія.

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.