- Відсутність вказівників до аудиторій та туалетів. Аудиторії додатково нумеруються під час ЗНО, а учні за пів години до тестування дізнаються в якій аудиторії та з яким інструктором вони виконуватимуть завдання. Під час самого оцінювання, яке тривало 2,5 години учні виходили до туалетів, але через брак вказівників витрачали дорогоцінний час на його пошук.

- Не у всіх пунктах тестування незадіяні до ЗНО вільні аудиторії були опломбовані належним чином, що могло бути використано для перебування там третіх осіб.

- В інструкціях для інструкторів не було вказано, що на тестуванні з історії України не передбачається наявність бланку «Б», через пошуки якого в ЗОШ №133 ЗНО розпочалося на 15 хвилин пізніше. Довідково: Бланк «Б» - частина тесту, що передбачає відкриті відповіді.

- Було зафіксовано випадки спроб списування, підказування з боку інших учасників оцінювання та використання телефонів. Втім, інструктори переважно реагували на ці порушення, декілька учасників з цієї причини були вилучені з аудиторії.

- Серед спостерігачів були працівники загальноосвітніх навчальних закладів, в яких складалося тестування (ЗОШ 226).

- Переважна більшість інструкторів та помічників інструкторів у Київському муніципальному педагогічному університеті ім.Б.Грінченка виявилися працівниками цього ВНЗ, хоча правила передбачають залучення не більше 30% з боку персоналу закладу, де відбувається оцінювання.

- Спостерігачі також відзначають, що інструктори не підготовлені на належному рівні і не досить добре орієнтувалися щодо процедурних питань, зокрема запаковування сек’юрпаків та нанесення штрих-кодів. А в КМПУ ім.Б.Грінченка в аудиторії №20 не було проведено попередній інструктаж учнів щодо заповнення тестових зошитів, у зв’язку з чим учасники тестування перші пів години постійно перепитували про порядок заповнення документу. Хоча процедура передбачає ознайомлення учасників з усіма правилами в обов’язковому порядку. Такі випадки зафіксовано і в інших регіонах України.

- Недопуск громадських спостерігачів до роботи в рекреаційних зонах.

Причинами недопуску учасників до тестування в столиці були:


- Помилки та неспівпадіння особистих даних у запрошенні та документі, що ідентифікує особу;

- Спроба пройти до пункту тестування за учнівським квитком чи ксерокопією паспорта;

-  Відсутність документів, що посвідчують особу. Втім, не завжди ця проблема пов’язана з забудькуватістю учнів. В Києві дівчину-учасницю було пограбовано по дорозі до пункту, з її слів у неї вихопили сумку з запрошенням та паспортом;

- Запізнення учасників на ЗНО.

На тестування з історії України зареєструвалося 195 тисяч 118 учасників. Зовнішнє незалежне оцінювання проводилося на 850 пунктах тестування, 30% з яких у 18 регіонах України було покрито громадськими спостерігачами від Громадянської мережі ОПОРА.

З детальним звітом щодо зафіксованих порушень можна буде ознайомитися на сатй ГМ ОПОРА в першій половині дня 7 травня.