Метою кампанії є попередження порушень процедур зовнішнього незалежного оцінювання та інформування громадськості щодо перебігу тестування.
Запровадження у 2008 році системи зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) в Україні викликало в суспільстві неоднозначні дискусії, що пов`язано з політизацією теми. Затвердження Міністерством освіти та науки України (МОН) у вересні 2008 року нових Умов прийому до вищих навчальних закладів (ВНЗ) України унеможливлює вступ до ВНЗ поза системою ЗНО, а також було ліквідовано прогалини, відповідно до яких ВНЗ мали можливість через систему довузівської підготовки надавати преференції окремим категоріям абітурієнтів. Зазначені заходи підвищили роль системи ЗНО, як основної форми зарахування до ВНЗ України.

Банар Родіон та Дмитро Ільченко

Актуальним залишається питання належного контролю та моніторингу діяльності Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), як органу який організовує та забезпечує процесу тестування, а також регіональних представництв (РЦОЯО). У 2009 році зовнішнє незалежне оцінювання проводитиметься у формі тестування з 8 навчальних предметів. До процедури тестування залучатимуться сотні тисяч співробітників освіти, які мають бути попередньо підготовленими. Принциповість результатів тестування може спонукати деяких громадян до їх фальсифікації, або спроби дискредитації реформи. Масовість тестування на тлі прецендентності подібних обсягів роботи є чинниками, що сприятимуть запровадженню махінацій з процедурою тестування.

Кампанія громадського спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням та роботою приймальних комісій ВНЗ дозволить попередити застосування механізмів фальсифікації процедури тестування та сприятиме системності роботи виконавців тестування. Актуальність спостереження на етапі зарахування абітурієнтів за результатами ЗНО викликана спротивом з боку ряду ВНЗ щодо звуження привілеїв для випускників, зокрема випускників довузівської підготовки.

Банар Родіон та Дмитро Ільченко

Впродовж 2008 року, Громадянська мережа ОПОРА здійснювала громадське спостереження за тестування у 14 областях України. Загалом було підготовлено 1800 громадських спостерігачів які спостерігали за проведенням тестування. За результатами спостереження було напрацьовано рекомендації які частково були враховані у нових Умовах прийому до ВНЗ України, а також при проведення ЗНО у 2009 році.

Цього року буде здійснюватися моніторинг за проведенням тестування з 8 навчальних предметів, а також за процесом перевірки робіт та розглядом апеляцій. Моніторингу будуть підлягати наступні процедури:

  • процес проведення основної сесії з 8 навчальних предметів (дотримання технологічних карт персоналом ПТ, умови проведення тестування (приміщення, температурний режим);
  • процес подання апеляцій (присутність при розгляді апеляцій)
  • процес перевірки тестових матеріалів (зовнішнє спостереження, дотримання процедур, конфіденційності, спостереження за перевіркою відкритої частини завдань)
  • процес надсилання відомостей про результати ЗНО (вчасне отримання загальноосвітніми закладами результатів ЗНО які зараховуються як ДПА (15-18.06);

Під час проведення тестування планується покрити 80 % пунктів тестування (100% - з Української мови та літератури). На кожному пункті тестування буде присутні по 2 громадських спостерігача. Один спостерігач буде спостерігати в аудиторії, інший у рекреаційній зоні (коридори, туалети, інші приміщення).

За результатами буде проведено національну прес-конференцію на якій буде представлений загальнонаціональний звіт за результатами моніторингу проведення ЗНО у 2009 році, а також буде представлено рекомендації для покращення процесу тестування.

Наступним, і логічним, етапом буде, здійснення системного моніторингу роботи приймальних комісій 26 ВНЗ України. Для проведення моніторингу роботи приймальних комісій буде відібрано по одному ВНЗ ІІІ-IV рівня акредитації державної форми власності у кожному регіоні України. Під час моніторингу буде звернено увагу на наступні процедури:
•    подання документів абітурієнтами до ПК (приймальних комісій)
•    моніторинг засідань ПК (ведення протоколів)
•    робота ПК із системою «Конкурс»
•    проведення конкурсу сертифікатів
•    аналіз списків рекомендованих та зарахованих до ВНЗ.

Реалізуючи проект Громадянська мережа ОПОРА ставить собі за мету: попередження порушення процедури тестування та вступу до ВНЗ, системну об’єктивну оцінку неупередженості тестування та вступу до ВНЗ, інформування громадськості щодо об’єктивності процедури тестування, а також вступу до ВНЗ, забезпечення сприяння реформуванню освіти через надання рекомендацій на основі спостереження та моніторингу за ЗНО та вступною кампанією до ВНЗ, сприяння об’єктивному ставленню з боку громадськості до реформи у сфері освіти, зменшення рівня корупції у ВНЗ на етапі прийому абітурієнтів через прозорість процедур та участі громадськості у спостережені за робото приймальних комісій, формування культури громадського моніторингу за процедурою оцінювання знань абітурієнтів та вступу до ВНЗ.



Для отримання оперативної інформації та коментарів щодо перебігу спостереження  звертайтеся до:
Банар Родіон, координатор освітніх програм ХП ГМ ОПОРА,
т.моб. 8 063 62 86 791, 8 095 62 60 978.
[email protected]