29 вересня - останній день, коли дільничні комісії мали провести свої перші засідання. В одеських дільничних комісіях ці засідання пройшли в хаосі і паніці

Згідно з чинним законодавством, дільнична комісія може розпочати свою роботу тільки після того, як не менш ніж 2/3 її мінімального складу прийме присягу. Саме з цієї норми і почалися проблеми дільничних комісій. Головам комісій, схоже, ніхто не повідомив, як же визначаються ці дві третини від мінімального складу. Від голів комісій великих ділянок найчастіше можна було чути чомусь про необхідність прийняття присяги 10 членами (за законом не менше 12!). При цьому, за їхніми словами, саме цю цифру повідомили їм куратори. Добре, якщо в комісіях все ж знаходилися такі члени, які пропонували подивитися Закон...

Проблема номер два – низька вмотивованість представників дільничних комісій. Хтось не прийшов на засідання з поважних причин. Але були й такі, які не прийшли, тому-що "в цей час вони сплять". Відсутніх членів ДВК для необхідного кворуму доводилося або годинами чекати, або просто переносити засідання на інший день.

Проблема номер три - "люди-привиди". У всіх комісіях є такі члени, знайти яких було просто неможливо. Телефони або недійсні, або належать зовсім іншим особам, які навіть не мають уявлення про те, що їх кандидатуру включили до складу ДВК.

Результат досить плачевний. Багато комісії ризикували так і не почати свою роботу у визначений законом термін (до 29 вересня). Комісії, в яких побували спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, все ж прийняли присягу мінімальним складом, тобто стали правомочними, але не виключено, що є такі ДВК, які або приймали присягу недостатнім числом членів, або взагалі порушили покладені законом терміни.

Відзначимо, що в такому хаосі і паніці перші засідання ДВК проходять вже далеко не вперше. Проблема є, і вона не вирішується з виборів у вибори.

 


Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.