24 вересня 2012 p. відбулася зустріч журналіста Закарпатської ОДТРК "Тиса-1" (редакції програм мовами національних меншин  програми  «Романо джівіпен»), громадського активіста Мирослава Горвата із головою Закарпатської облдержадміністрації Олександром Ледидою

Приводом до розмови став спецвипуск газети Закарпатської обласної ради та обласної державної адміністрації «Новини Закарпаття». За інформацією у вихідних даних, номер газети підготовлено на замовлення кандидата в народні депутати України за одномандатним виборчим округом №68 Володимира Смоланки і оплачено його виборчим фондом.

На другій сторінці видання розміщено матеріал «Крок на зустріч. Ромська громада потребує підтримки». В ній автор матеріалу Михайло Коваль бере коментар у Мирослава Горвата як громадського активіста та журналіста, який добре обізнаний з життям і проблемами ромів. Найбільшою проблемою, на думку ньюзмейкера, є освіта ромів. Мирослав Горват розповів про проблеми стану шкіл в місті Ужгород та висловив побажання, аби українська влада більше дбала про розвиток ромської молоді. Окрім цього, серед перерахованих проблем названо складнощі із паспортизацією ромського населення, умови проживання та проблеми з виплатою зарплат ромам комунальними підприємствами міста Ужгород.

За словами Мирослава Горвата, після виходу цієї газети його зранку викликав голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида. В кабінеті за розмовою був присутній депутат Ужгородської міської ради від Партії регіонів Юрій Мандич. Останній, наскільки відомо Мирославу Горвату, не перший рік відслідковує процеси в ромських общинах. Саме Юрій Мандич, каже Мирослав Горват, в кабінеті наголошував на його «противладницькій діяльності», не даючи можливість навіть відповісти на висунуті претензії. «Інколи навіть Олександру Ледиді було важко вірити в усе те, що про мене говорилось», - зазначив Мирослав Горват.2012_09_27_Horvat_

«Я уже багато років очолюю Закарпатське обласне об’єднання ромів «Романі Черхень» (Ромська зірка). Є постійним членом світових ромських організацій, зокрема і Roma World Organization «Rromanipen», - коментує ситуацію, що склалася, Мирослав Горват. - Крім того, з 2009 року працюю на Закарпатському обласному державному телебаченні «Тиса-1» в редакції програм мовами національних меншин. Наші передачі є доволі відомими в області і за її межами. Нас дивляться в 47 країнах світу, а також ті, хто має доступ до інтернету та соціальних мереж. Тематика висвітлення: мова, культура, побут ромів.

І ніде, в жодній з цих сфер я не розводив політиканства. Так було при кожній владі. Навпаки, я завжди шукав діалог з владою. Сьогодні я є членом спеціальної комісії, яка розробила повноцінну державну програму підтримки ромського населення «Рома Україна». Програма протягом цього місяця має бути підписана Президентом України з терміном реалізації до 2020 року. Свого часу, за мою активну позицію мене було призначено позаштатним радником голови закарпатської ОДА.

Тому мене відверто здивувала реакція Олександра Ледиди на матеріал в газеті «Новини Закарпаття». Це державна газета  Закарпатської обласної ради та обласної державної адміністрації, яка підтримує чудового лікаря. Справа в тім, що нічого нового я не прокоментував: все це я говорив не вперше і повсюдно. І нема в моєму коментарі ангажованості. Я просто дав коментар журналісту, колезі, як я це роблю завжди, коли до мене звертаються. А от те, де його друкують, не моя справа. Мені головне, аби проблеми були висвітлені, а ким і в який спосіб - неважливо. Вважаю, що якщо проблеми називати, то ми швидше зможемо їх вирішити, замовчування має зворотній ефект.

Олександтр Ледида запитав мене, що я думаю з приводу матеріалу і чому маю таке ставлення до сьогоднішньої влади, будучи його радником. Я йому сказав, що нічого не бачу в цій статті відверто опозиційного. А всі звинувачення Юрія Мандича є натягнутими за вуха й безпідставними. І взагалі, вважаю, що Олександра Ледиду навмисне дезінформували, аби поставити переді мною питання з ким я: з теперішньою владою, чи проти неї. Я завжди казав і буду казати:  як громадський діяч готовий працювати з усіма, хто хоче щось робити для ромської меншини. 25 вересня я здав своє посвідчення радника.»

Водночас, голова Закарпатської ОДА Олександ Ледида через місцеву пресу називає цю ситуацію непорозумінням.

«Такі звинувачення є абсурдними. До того ж, ніколи не працював, використовуючи методи тиску або залякування людей – у мене інші принципи. Так, я справді мав розмову з Мирославом, але вона стосувалася виключно робочих питань життєдіяльності ромської громади загалом.

Я багато спілкуюся як з журналістами, так і з представниками інших професій, - це зовсім не обов’язково керівники. Хочу чути про проблеми та наболіли питання з перших вуст, щоб мати змогу реально оцінити ситуацію та розуміти, яка допомога буде корисною. Вважаю всю цю ситуацію простим непорозумінням і запевняю: жодного тиску на журналістів ані я, ані мої підлеглі не чинять.

Більше того, я не маю ані найменшого впливу на кадрову політику обласного телебачення. Переконаний, якщо Мирослав є професіоналом, то він й надалі обійматиме посаду журналіста ромської редакції. А от стосовно того, чи потрібен мені радник, який займається політичним піаром, над цим я добре подумаю» - процитували керівника краю у прес-центрі Закарпатської ОДА.

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.