Багато кандидатів в АР Крим зіткнулися з проблемою двійників. У формуванні виборчих дільниць у Керчі відмовили представникам декількох партій. На засіданні перед жеребкуванням з’ясувалось, що від одних й тих самих кандидатів були подані заяви для формування дільничних комісій. Двійників з’явилося більше ста

Відповідно до закону про вибори, цих людей варто викреслити зі списків, що і було зроблено (стаття 28. «Порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці» п. 7). У поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 цього Закону. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, а у разі пропозиції цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії - про згоду виконувати відповідні посадові обов'язки. Згідно зі стаття 26 п. 2 про «Вимоги до членів окружної чи дільничної виборчої комісії»: Виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народних депутатів України, а також виборів Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, комісії всеукраїнського або місцевого референдуму, якщо зазначені вибори чи референдум проводяться одночасно з виборами народних депутатів України.

Але представники від партії «Батьківщина» і « Комуністичної Партії Україна», яких виключили зі списків, затверджують що вони писали тільки одну заяву від їхньої партії. Представники партій наголошують на тому, що це зроблено спеціально, з метою зменшення квоти представників цих політичних сил у комісіях. Деякі, нібито «двійники», приїхали особисто в окружну комісію для того, щоб заявити про підробку, і зазначити, що вони у таких аферах не брали участі. Але комісія відмовила, мотивуючи це тим, що це питання не стоїть на порядку  денному.

Представників партії «Свобода» не буде у складі виборчих дільниць у місті Керч. Це розповіла міжнародному спостерігачу довірена особа від партії. Документи на участь у формуванні виборчих комісій вона принесла заздалегідь, але на засіданні окружної комісії  їй було відмовлено. Представник комісії А. Левченко  обґрунтовала  це тим, що документи були оформлені не відповідно до законодавства України. Тільки не відомо нікому, чому документи не повернули на доробку, а прийняли з порушеннями та віддали тільки на засіданні.

У місті Євпаторія депутатів чекала та сама проблема, але вирішення її було інакшим. На засіданні були оголошені імена кандидатів, від яких були написані заяви, та говорили, що в них є «двійники», які подавалися від  іншої політичної сили. Зачитувалися заяви кандидатів ДВК у такій формі: «Я «такий то», представляю політичну силу, засвідчую, що я є представником такої політичної сили, фракції, чи депутат, прошу роздивитися мою заяву, а всі інші заяви від мого імені не брати до уваги, тому що подані не мною». Та в таких зверненнях чітко вказувалось від якої партії можуть бути двійники, наприклад від «Партії Регіонів» чи «Удар».

Але виникає питання від кого кандидати могли б знати своїх двійників, якщо списки оголошувались вперше на засіданні окружної комісії, та ще встигли написати заяви до виключення зі списків за законом України.  Тож не виключно, що кожен представник від тої чи іншої політичної сили розголошував інформацію своїм однопартійцям.

Довготерміновий спостерігач «ОПОРИ» звернувся до членів комісії з проханням прояснити цю ситуацію. Один із представників комісії прокоментував, що заяви кандидатів, яких було приблизно 58, підписували перед початком засідання, а як вони дізналися про «двійників», залишилося загадкою. Всі члени комісії проголосували одноголосно «за» прийняття таких заяв.

Ці два приклада роботи ЦВК, дають змогу говорити про неорганізованість в процесі жеребкування, кожна окружна комісія діє за своїм уставом, який суперечить законодавству країни.

 

За коментарями звертайтесь:
Лілія Умерова
Прес-секретар Громадянської Мережі ОПОРА
в АР Крим
0990724390

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.