Зважаючи на тривожну ситуацію довкола зміни процедури жеребкування складу ДВК, і громадські спостерігачі, й інші суб’єкти виборчого процесу намагаються відслідкувати всі процеси, пов’язані з формуванням дільничних комісій. Проте, переслідуючи таку мету, потрібно самому діяти в рамках закону.

Наприклад, нещодавно кандидатка від ВО «Свобода» у ВО №119 Ірина Сех на прес-конференції показала на камеру ксерокопію паспорта громадянки України. На копії було нечітко видно фотокартку, проте можна було прочитати прізвище особи, дату та місце її народження. Такий вчинок пані Сех можна трактувати двояко. Розуміємо, що кандидат не хотіла бути голослівною й використала копію як доказ своїх слів про невідповідне оформлення заяв, які подають кандидати у члени ДВК. Проте, вчинення таких дій суперечить законодавству України про розголошення персональних даних особи.

Недопущення «збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини» визначається, перш за все, в статті 32 Конституції України. Якщо детальніше аналізувати законодавство про інформацію, то беззаперечним є висновок, що сукупність відомостей, за допомогою яких фізична особа може бути конкретно ідентифікована, є персональними даними, а тому  такі відомості є конфіденційними (ч.2 ст.21 ЗУ «Про інформацію»). Їх поширення без згоди особи є незаконним.

Окрім того, є недавнє рішення КСУ від 20.01.2012 (справа № 1-9/2012), де КСУ «вважає, що перелік даних про особу, які визнаються як конфіденційна інформація не є вичерпним». В даному випадку демонстрація копії паспорта, де вказані ПІБ, номер паспорта  без попереднього погодження з такою особою є незаконним.

Зауважимо, що особи, які пишуть заяви про бажання працювати в ДВК чи бути спостерігачем подають свої дані в ОВК з метою їх перевірки та для виконання вимог виборчого законодавства. Члени ОВК, які є розпорядниками такої інформації, не мають права без згоди  відповідної особи поширювати таку інформацію чи передавати її третім особам.

Детальніше:
Андрій Дутчак,
Координатор спостереження за парламентськими виборами у Львівській області
063 628 68 44
 
Додатково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.