У ніч з 17 на 18 вересня 2012 року в місті Чернівці (вул. Комарова, Південно-кільцева, Бульвар Героїв Сталінграду) невідомі особи розповсюджували по багатоквартирних будинках в поштові скриньки та розкидали по під’їздах агітаційні листівки, оформлені в стилі «чорного піару». На них одного із лідерів Об’єднаної опозиції Арсенія Яценюка зображено у вигляді керованої ляльки, а також стверджується, що Арсеній Яценюк«маріонетка в руках влади та запроданець». Контрагітаційні матеріали не містять жодних вихідних даних про замовника, тираж тощо.

Текст листівки (додаються) містить інформацію, яка за своїм змістом наштовхує на думку про псевдоопозиційність кандидата, який очолює виборчий список Об’єднаної опозиції «ВО Батьківщина». Наприклад, автори листівки стверджують, що виборча кампанія спонсорується Віктором Пінчуком, Леонідом Кучмою та Дмитром Фірташем, і вони мають на Арсенія Яценюка такий вплив, що той виконуватиме будь-які їх вказівки. Також «розкриваються» теми: «Яценюк саботує діяльність опозиції», «Яценюк продав мову», «Яценюк свідомо робить все для того, щоб програти вибори».

ОПОРА попросила прокоментувати даний випадок голову регіонального виборчого штабу об'єднаної опозиції ВО «Батьківщина» Максима Бурбака, який сказав наступне: «Влада розуміє, що чесно перемогти на цих виборах їй не вдасться. Тому застосовує всіх, навіть найбрудніших методів боротьби із політичною силою, яка реально протистоїть їй, і яку підтримує більшість українців. Поширення подібних матеріалів свідчить тільки про одне – влада реально боїться об’єднаної опозиції Батьківщина та Арсенія Яценюка».

У ст. 74, ч. 22 Закону «Про Вибори народних депутатів України» зазначається наступне: «Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск». З приводу контрагітації, то Закон (ст. 68, ч. 1) не забороняє агітувати проти кандидата чи партії. Проте, в ст. 74 п. 9 «Забороняється розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію - суб'єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку».

Нагадаємо, що це вже третій випадок застосування подібних технологій у Чернівцях. Попередні два випадки стосувалися кандидата від Об’єднаної опозиції у 201 виборчому округу Миколи Федорука.

Chernivtsi_Chorniy_Piar

За коментарями звертайтесь:
Назар Тимощук,
координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА у Чернівецькій області,
063 628 67 71, [email protected]

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.