З обґрунтуванням, що мітинг-реквієм «не є формою і засобом передвиборчої агітації», Виконавчий комітет Первомайської міськради відмовив опозиційному кандидату-мажоритарнику в участі в урочистому заході. Та водночас не заборонив виступити на мітингу провладному висуванцю

За 3 дні до Дня міста Первомайськ кандидат в народні депутати України від ВО «Батьківщина» в 178 окрузі Петро Прокопенко виявив намір виступити з привітанням під час урочистостей. З проханням передбачити в офіційній програмі заходу його виступ, опозиційний кандидат звернувся з заявкою до міського голови, але отримав негативну відповідь з формулюванням «мітинг-реквієм з нагоди 69-ї річниці визволення Первомайщини від фашистських загарбників та святковий концерт до Дня міста не є формою і засобом передвиборчої агітації».

Заява

відповідь

Як повідомляє офіційний сайт Первомайського, на урочистих заходах 16 вересня все-таки виступав кандидат-мажоритарник по 178 округу, але від Партії регіонів - Дмитро Добкін. При наданні слова, він був представлений як депутат Обласної ради.

Фото з сайту pervomaiskiy.kharkov.ua

За коментарем Петра Прокопенка, він не мав на меті використовувати своє привітання в якості агітації. Судячи з відео, не агітував під час свого виступу й його опонент по округу Дмитро Добкін. Та той факт, що представники міської влади надали пріоритет одному суб’єкту виборчого процесу перед іншим, приводить до висновку, що очільники міста дискримінують кандидатів за ознакою партійної належності.

Так, стаття 3 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачає рівність прав та можливостей усіх суб’єктів виборчого процесу. Частина 5 цієї статті забезпечує рівне та неупереджене ставлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, а також забороняє надання будь-яких привілеїв чи обмежень кандидатам у депутати за ознаками політичних переконань.

Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на те, що Закон України «Про вибори народних депутатів України» нормує тільки поняття передвиборчої агітації (стаття 68, розділ ІХ ЗУ). Водночас появу кандидатів-мажоритарників перед публікою з привітаннями, що не містять агітаційних закликів голосувати чи не голосувати за певного кандидата, виборче законодавство не регламентує.

Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.