У Чернівецькій області зафіксовано масову неявку на перше засідання всіх 4 ОВК представників політичних партій: «Союз анархістів України», Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина Родина», «РУСЬ ЄДИНА», «Руська Єдність», «БРАТСТВО», «Руський блок». Всі вони не були мешканцями Чернівецької області. Станом на 13 вересня ці члени ОВК були замінені на представників цих же партій, мешканців Чернівецької області. ОПОРА дослідила політичну історію цих кандидатів і отримала результат, що як мінімум в 12 з 24 вона напряму пов'язана з Партією регіонів або Віктором Федоровичем Януковичем.

Чинне виборче законодавство спрощує процедуру висування кандидатів на посади в ОВК – і це призвело до несправедливих наслідків розподілу квот між суб’єктами виборчого процесу. Партії, які зареєстрували лише 1 кандидата в одномандатному мажоритарному окрузі, отримали після жеребкування 225 місць. Жеребкування було проведено разово на всі 225 округів.

У Чернівецькій області наслідком такої ситуації стала масова неявка на перше засідання всіх 4 ОВК (201, 202, 203, 204) представників таких політичних партій, як: «Союз анархістів України», Всеукраїнське політичне об’єднання «Єдина Родина», «РУСЬ ЄДИНА», «Руська Єдність», «БРАТСТВО», «Руський блок». Основною причиною стало те, що вони не були мешканцями Чернівецької області. Станом на 13 вересня всі такі члени ОВК (всього 24: 4 ОВК, 6 партій) були замінені на представників цих же партій, але мешканців Чернівецької області. Ці зміни зафіксовані в постановах Центральної виборчої комісії: №670 від 30 серпня 2012 року, №693 від 31 серпня 2012 року, №709 від 1 вересня 2012 року, та №737 від 3 вересня 2012 року.

ОПОРА дослідила політичну історію цих кандидатів і отримала результат, що як мінімум в 12 з 24 вона напряму пов'язана з Партією регіонів або Віктором Федоровичем Януковичем. Результати дослідження наведено в таблиці.

За коментарями звертайтесь:

Назар Тимощук,
координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА у Чернівецькій області,
063 628 67 71, [email protected]

Прес-секретар Чернівецького представництва Громадянської Мережі ОПОРА,
Григорій Сорочан
063 628 67 72, [email protected]

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.