Останнім часом все більше у Черкаській області застосовують чорний піар як інструмент передвиборчої боротьби. Спершу у 199 окрузі (центр – м. Жашків) було поширено листівку «Обережно, злочинець» із компрометуючою інформацією проти кандидата-мажоритарника Анатолія Бондаренка від політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».  Друкований матеріал поширено нібито від громадської організації «Україна проти корупції», інших вихідних даних вказано не було. Неповні вихідні дані мають й інші, поширені у цьому ж окрузі,  антиагітаційні матеріали «Зрадник рідної мови», направлені проти самовисуванця, члена Народної партії Сергія Терещука, який нібито був серед тих, хто проголосував за мовний  закон № 9073.

Черкаська область

Черкаська область

Листівка «Чому не можна голосувати за Ігоря Савченка» була поширена у 198 окрузі (центр – м. Сміла). Друкований матеріал направлений проти мажоритарника від Партії регіонів  Ігоря Савченка зокрема та Партію регіонів загалом. У цьому ж окрузі від громадського активу Смілянщини поширено листівки проти мера міста Сміла Вадима Решетняка, який йде на вибори самовисуванцем, проте є членом Партії регіонів. Цей друкований матеріал не має вихідних даних.

Черкащина

Черкащина

Тут же до рук виборців потрапили друковані матеріали «Виборець має знати» від імені громадської ініціативи «Контроль». Зокрема, ними було зібрано і розповсюджено факти життя про  Віктора Тимошенка, позапартійного кандидата-самовисуванця. Так, ініціатива «Контроль» заявила про те, що вона починає інформувати виборців про факти біографії кандидатів у народні депутати, які ті «намагаються ретельно приховати». До кожного факту подано джерело, яке містить ці дані.

Такі листівки порушують дві норми Закону України «Про вибори народних депутатів України». По-перше, не всі матеріали мають повні вихідні дані, а відповідно до  статті 74 п. 22 вказано, що «Забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск». По-друге, ці листівки часто містять непідтверджені, а також, за словами кандидатів, неправдиві дані, що суперечить статті 74 п. 9 «Забороняється розповсюдження завідомо недостовірних або наклепницьких відомостей про партію - суб'єкта виборчого процесу або про кандидата у депутати, недостовірний або наклепницький характер яких встановлено у судовому порядку».

За коментарями звертайтесь:
Сергій Варич
координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА
в Черкаській області
063 62 86 780
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.